خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶, 25th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۰/۰۵ ساعت ۱۹:۰۹:۵۸

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  برخورد نیروهای امنیتی با معترضان به وضعیت رضا شهابی / بازداشت شدگان آزاد شدند

برخورد نیروهای امنیتی با معترضان به وضعیت رضا شهابی / بازداشت شدگان آزاد شدند

خبرگزاری هرانا –  در پی برگزاری تجمعی در اعتراض به بی توجهی به وضعیت وخیم رضا شهابی مقابل وزارت کار تعداد پرشماری از حاضرین دستگیر شدند، با اینحال گزارش می شود ساعاتی پیش نیروهای امنیتی ربابه رضایی، همسر رضا شهابی و سایر بازداشت شدگان را پس از اخذ تعهد آزاد کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در پی اعتراض به لغو مرخصی پزشکی و رسیدگی به وضعیت رضا شهابی ساعاتی پیش تعدادی از فعالین کارگری به همراه ربابه رضایی (همسر رضا شهابی) با برخورد خشن ماموران و نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این تجمع اعتراضی امروز ساعت ۱۰ صبح شروع و با ضرب و شتم و بازداشت معترضین توسط ماموران امنیتی پایان یافت.

در بین این بازداشت ها نام های همسر آقای شهابی و ژیلا مکوندی از فعالین مدنی نیز به چشم میخورد.

هر چند هویت کامل تمام بازداشت شدگان احراز نشده است با اینحال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران شمار بازداشت شدگان تجمع صنفی امروز مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را ۱۰ زن و ۴۱ مرد اعلام کرده بود، گزارش می شود تمامی افراد بازداشت شده که پس از اخذ تعهد آزاد شدند.

در پی برخورد نیروهای امنیتی با معترضان به وضعیت آقای شهابی، خبرگزاری ایلنا اظهارات احمد مشیریان، معاون روابط کار وزیر کار را منتشر کرد که می گفت “از چند وقت پیش، وزیر کار پیگیری‌هایی در ارتباط با پرونده رضا شهابی انجام داده‌است”.

لازم به یادآوری است رضا شهابی راننده اتوبوس ۴۵ ساله، به دلیل فعالیت‌های کارگری در قالب «سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه» در خرداد سال ۱۳۸۹ بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی با حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به شش سال زندان و ۵ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شد. او که از دررفتگی مهره های گردن و کمر رنج می برد و دوبار مورد عمل جراحی قرار گرفت پس از  اعتصاب غذاهای مکرر در زندان‌های اوین و رجایی شهر، در چهاردهم مهر ۱۳۹۳ با سپردن وثیقه دویست میلیون تومانی برای پیگیری درمان بیماری‌هایش به مرخصی درمانی اعزام شده بود.

مسئولان قضایی به رضا شهابی اعلام کردند ایام مرخصی درمانی‌اش نیز به عنوان محکومیت محسوب شده و او دیگر به زندان باز نخواهد گشت. همزمان نمایندگان جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۵ آزادی مشروط و بازگشت به کار او را به سازمان جهانی کار اعلام کردند.

با وجود وعده های داده شده مسئولین و گزارش رسمی به سازمان جهانی کار مبنی بر آزادی آقای شهابی، قوه قضائیه پس از سه سال، در سال ۱۳۹۶ با این استدلال که سه ماه از محکومیت رضا شهابی مرخصی محسوب نشده، او را مجددا به زندان فراخواند. رضا شهابی روز هیجدهم مرداد سال جاری پس از دریافت اخطار ضبط وثیقه، خود را به زندان رجایی شهر کرج معرفی کرد.

همسر رضا شهابی در خصوص مطالبه اصلی این زندانی پییش تر به رسانه ها گفته بود “آزادی بی قید و شرط و رسیدگی به «پرونده‌سازی» های صورت گرفته در یک دادگاه عادلانه در کنار پایان دادن به آزار و اذیت های بی پایان مهمترین خواسته او است.”

تصاویری از این تجمع که توسط سندیکای اتوبوسرانی شرکت واحد منتشر شده است در پی می آید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید