خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶, 14th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۹/۲۹ ساعت ۱۰:۳۱:۳۰

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  نماینده سردشت و پیرانشهر؛ دو کولبر جوانی که کشته شدند بار پوشاک و گردو داشتند

نماینده سردشت و پیرانشهر؛ دو کولبر جوانی که کشته شدند بار پوشاک و گردو داشتند

خبرگزاری هرانا – رسول خضری، نماینده سردشت و پیرانشهر است. گاه و بیگاه تماس هایی روی تلفنش خبر مرگ کولبری را به او مخابره می کند، مانند دیروز. خبر درگذشت دو جوان سردشتی هنگام عبور از مرز، آن هم یک هفته بعد از آنکه فرمانده هنگ مرزی میهمان کمیسیون امنیت ملی بوده تا از نزدیک در جریان واقعیت زندگی کولبران قرار بگیرد.مصاحبه زمانی انجام می شود که مراسم ختم دو کولبر جوان سردشتی در روستای بیتوس در حال انجام است. خانواده هایی در دورترین مرزهای کشور عزادار شده اند و شلیک های گاه و بیگاه با وجود پادرمیانی کمیسیون امنیت مجلس به جایی نرسیده است.

متن گفتگوی روزنامه شرق با  نماینده سردشت و پیرانشهر در ادامه می آید؛

بار کولبران سردشتی چه بود؟

پوشاک و گردو داشتند. تاسف می خورم از وقوع این اتفاق. نماینده سردشت و پیرانشهر که باشی، به عنوان دو شهر مرزی، مدام درگیر مسائل مرزی شهروندان خواهی بود و مرگ کولبران بدترین خبر است.

برای پایان دادن به این وضعیت چه کار کرده اید؟

هفته پیش فرمانده مرزبانی استان را به کمیسیون امنیت دعوت کردیم و قول گرفتیم دیگر چنین تحرکاتی در مرزها نباشد. گفتیم باید به نیروهایتان بگویید ایست بدهند، تیر هوایی شلیک کنند و اگر نشد، کمر به پایین شلیک شود؛ نه این طور که تیراندازی به مرگ منجر شود.

کولبری جرم است؟

حتی اگر می گویید کولبر تخلف کرده، خب اجازه بدهید در محاکم به این مسیر رسیدگی شود.

آیا افرادی که شلیک کرده اند، شناسایی شده اند؟

خیلی اوقات چون گروهی اند، شناسایی فرد سخت می شود. روز گذشته تذکر نوشتیم به وزیر کشور. از تذکر خسته شدیم. این افراد باید مجازات شوند.

آخرین خبرتان از خانواده این دو کولبر سردشتی؟

همین حالا که با شما صحبت می کنم، مراسم این دو عزیز روستای دورافتاده مرزی در حال برگزاری است؛ در روستای بیتوس. دیروز شورای عالی امنیت جلسه داشته و و استاندار ما هم تهران است تا این را مطرح کنند. برخی چیزها رسانه ای می شود و برخی نمی شود.

خب شما بفرمایید.

باید خیلی شفاف آمار ارائه دهند. رسیدگی وضعیت دادگاه ها، تعیین تکلیف خانواده داغدار کولبران، پرداخت دیه و خیلی موارد دیگر.

آماری دارید که از ابتدای امسال چند نفر به این شکل از دنیا رفته اند؟

نه؛ الان آمار دقیق ندارم. ببینید مردم با مرز زندگی می کنند. کارخانه که نداریم. خب معلوم است که نسل جوان از بی کاری به مرزها رو بیاورند. کولبر چه دارد؟ چند کیلو بار دارد؟

این دو نفر کارت کولبری داشتند؟

کارت هم داشته باشند، وضعیت همین است. آنها که کارت دارند، هر سه هفته یک بار نوبت شان می شود. با سه هفته یک بار صد هزار تومان نمی شود زندگی گذراند.

موارد رسیدگی به پرونده کولبران چطور بوده؟ اصلا به پرونده شان رسیدگی شده است؟

بوده اما خیلی کم. خلاصه بگویم ٢٠ درصد پرونده ها منجر به ص دور رای شده و پرداخت دیه.

حس شمای نماینده در برابر این اخبار چیست؟

استیصال. شما فکر کنید در روزهای بودجه ای یکی به موبایل شما زنگ بزند و این خبر را بگوید.

وزیر کشور گفته اند پیله وری به جای کوله بری، آیا این ایده ممکن است؟

کارخانه قند پیرانشهر را سال ها پیش ساخته اند. در سردشت هم یک نیمچه کارخانه انگور سیاه سردشت است که دپو می کنند و اشتغال زایی اش به مرکز استان می رسد؛ این همه توان اشتغال زایی ماست. آن وقت جوان و میان سال ما برای درآمدزایی چه کنند. مرز تنها راه چاره است.

وضعیت باز و بسته شدن مرزها؟

دو ماه است مرز را بسته اند و تازه وزیر کشور دیروز خبر داده تا با مصوبه شورای عالی امنیت ملی مرزها بازگشایی شود. با این بستن مرزها ٣٠٠ هزار نفر را دو ماه بی کار کرده ایم.

بحث بیمه به جایی نرسید؟

٧٠٠ نفر بیمه شدند؛ اما آن هم داستان خودش را دارد. سهم وزارت کشور یک میلیارد تومان بود و وزارت تعاون هم یک میلیارد. وزارت تعاون پولش را آورده و وزارت کشور نه! به استاندار گفتیم، گفتند به زودی می آوریم. حساب کنید در پیرانشهر و سردشت ١٨ هزار نفر کولبر داریم. برای بیمه کردن این ٧٠٠ نفر این همه داستان داریم و بدقولی؛ چه رسد به بیمه کردن همه آنها.

دبیر شورای عالی امنیت: کوله بری پاسخ مناسبی به وفاداری کردها نیست

ایسنا: دبیر شورای عالی امنیت ملی که به کردستان سفر کرده، درباره پدیده کولبری گفته: «کولبری پاسخ مناسبی به وفاداری کردها نیست و باید تلاش کنیم با فراهم کردن زمینه های اشتغال پایدار در کردستان، این وضعیت خاتمه یابد. کو لبری در هیچ کجا شایسته نیست و نباید فراموش کنیم که انقلاب اسلامی و مسئولان کشور هیچ گاه دنبال به وجودآمدن این مسئله نبوده اند». دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به خاطرات فراموش نشدنی خود از حضور و هم رزمی با پیشمرگان کرد در سال های قبل و حین دفاع مقدس، افزوده: «مردم سلحشور کردستان در سال های غربت انقلاب با تمام وجود در برابر توطئه ضد انقلاب و متجاوزان خارجی ایستادگی کردند و کردستان قهرمان در مسیر دفاع از ارزش های ملی و دینی بیشترین شهید اهل سنت را تقدیم انقلاب اسلامی کرد». شمخانی همچنین خبر داده: «به تازگی تصمیمات مناسبی برای تغییر جهت گیری در بهره مندی ساکنان استان های مرزی غرب کشور از ظرفیت های تبادل مرزی گرفته شده که ضمن کاهش مشکلات معیشتی مردم کردستان، به مسئله کولبری نیز پایان خواهد داد».

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید