خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶, 22nd of October 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۹/۲۷ ساعت ۰:۱۱:۱۷

    خانه  > کارگران  >  اخبار کارگری؛ مرگ ۴ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار/ بلاتکلیفی و معوقات مزدی کارگران

اخبار کارگری؛ مرگ ۴ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار/ بلاتکلیفی و معوقات مزدی کارگران

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۴ کارگر کشته شدند. ایران در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است. در خبری دیگر حدود ۲۰۰ کارگر شرکت پیمانکاری «تالون» در پروژه آزاد راه تهران به شمال ۴ ماه مطالبات مزدی طلبکارند. همچنین کارخانه ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز که دست کم ۴۰ سال از آغاز فعالیت‌اش می‌گذرد از روز پنجشنبه گذشته (بیست‌و سوم آذرماه) پلمب و فعالیتش متوقف شد و ۲۲۰ کارگر بلاتکلیف شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۶، صبح روز جمعه، یکی از کارگران پیمانکاری ستاره خلیج فارس براثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داده‌است.

از قرار معلوم این کارگر پیمانکاری در روز جمعه بیست وچهارم حوالی ساعت ۱۰ صبح در ارتفاع ۲۰۰ متری مشغول بستن داربست ۴ متر در ۷۵ سانتی‌م‌تر بود که هنگام تغییر مکان با از دست دادن تعادل خود از ارتفاع سقوط می‌کند.

از قرار معلوم کارگر متوفی ۲۱ سال سن داشت واصالتا اهل منوجان استان کرمان است.

مرگ ۲ کارگر در استخر آمونیاک یک شرکت در دزفول

به گزارش ایرنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۶، ۲ کارگر یک شرکت تولید قارچ در دزفول بر اثر سقوط در استخر آمونیاک جان باختند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی ۱۱۵ دزفول شامگاه یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: “ساعت ۱۷:۴۷ دقیقه عصر یکشنبه غرق شدن ۲ از کارکنان شرکت قارچ دزفول به ۱۱۵ گزارش شد”.

سیدمحمد محمودی نژاد با اشاره به اعزام ۲ آمبولانس به محل حادثه افزود: “نیروهای اورژانس با رسیدن به محل حادثه متوجه شدند ۲ نفر از نیروهای این شرکت با ۲۹ و ۳۰ سال سن در استخر آمونیاک سقوط کرده و پیش از رسیدن آمبولانس جان باخته اند”.

وی گفت: “۲ کارگر حادثه دیده به بیمارستان بزرگ دزفول منتقل شده و احیای قلبی ریوی نیز برای نجات جان آنها انجام شد اما هر ۲ جان باخته بودند”.

تا لحظه مخابره خبر اطلاع دقیقی در خصوص چگونگی سقوط این کارگران در استخر آمونیاک دریافت نشده است.

مرگ یک کارگر بر اثر ریزش آوار در رشت

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۶، عصر روز گذشته ریزش آوار یک ساختمان بر سر یک کارگر در شهر رشت منجر به مرگ یک کارگر شد.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت از ریزش آوار بر سر یک کارگر خبرداد.

 «شهرام مومنی» اظهار داشت: “روز گذشته وقوع حادثه ریزش آوار به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد و بدنبال آن ستاد فرماندهی آتش نشانان و گروه‌های نجات رشت به محل حادثه اعزام کرد”.

مومنی افزود: “آتش نشانان پس از حضور در محل مشاهده کردند که کارگران مشغول تخریب یک ساختمان مسکونی بوده که ناگهان دیوار ساختمان بر روی این کارگر ریزش کرده است”.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت با بیان اینکه این کارگر ساختمانی به علت شدت جراحات وارده در‌‌ همان دقایق نخست جان خود را از دست داده است، گفت: “آتش نشانان جسم بی‌جان این کارگر فوتی را به عوامل انتظامی مستقر در محل حادثه تحویل دادند”.

سبحانی اضافه کرد: “آتش نشانان پس از خارج کردن هر سه کارگر از زیر آوار اقدام به ایمن سازی محل کرده و هم اکنون نیز در محل حادثه حضور دارند”.

۲۰۰ کارگر پروژه آزاد راه تهران- شمال، ۴ ماه مزد طلب دارند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۶، حدود ۲۰۰ کارگر شرکت پیمانکاری «تالون» در پروژه آزاد راه تهران به شمال ۴ ماه مطالبات مزدی طلبکارند.

کارگران این شرکت پیمانکاری در آزادراه تهران به شمال در تماس با ایلنا گفتند؛ شرکت «تالون» که پیمانکار اجرای تونل پل زنگوله محور کندوان در آزادراه تهران به شمال است از ۴ ماه پیش معوقات مزدی بیش از ۲۰۰ کارگر خود را پرداخت نکرده است.

به گفته این کارگران علارغم به تاخیر افتادن ۴ ماه دستمزد؛ سختی کار کارگران شاغل در این مجموعه پرداخت نمی‌شود و در زمینه بیمه تامین اجتماعی هم کارگران دچار مشکل هستند.

بر اساس گزارش کارگران این پروژه عمرانی، آخرین حقوقی که دریافت کرده اند مربوطز به دستمزد مرداد ماه سال جاری بوده که ماه گذشته (آبان ماه) به حسابشان واریز شده است.

به ادعای کارگران، دلیل مشکل به وجود آمده این است که مسئولان شرکت پیمانکاری« تالون» به بهانه پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی؛ امکان به موقع پرداخت حقوق کارگران را ندارند.

 کارگران شاغل در این پروژه عمرانی در بخش پایانی سخنان خود گفتند مجموعه کارگران شاغل در اجرای پروژه آزاد راه تهران شمال که تحت نظارت چندین شرکت پیمانکاری مشغول کارند، چندین ماه مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند.

کارخانه «ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز» پلمب شد/ بلاتکلیفی ۲۲۰کارگر

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۵، کارخانه ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز که دست کم ۴۰ سال از آغاز فعالیت‌اش می‌گذرد از روز پنجشنبه گذشته (بیست‌و سوم آذرماه) پلمب و فعالیتش متوقف شد.

در خصوص علت توقف فعالیت این واحد صنعتی گفته می‌شود که مسئولیت اداره ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز از حدود دو سال قبل توسط اداره تصویه و امور ورشکستگی دادگستری شهرستان تبریز به یک سرمایه‌گذار اجاره داده شده بود که روز گذشته موعد این قرارداد خاتمه و در نتیجه فعالیت این مجموعه متوقف می‌شود.

منابع کارگری با بیان اینکه کسی پاسخگوی کارگرانی که امروز با بسته شدن درب‌های محل کارشان، بیکار شده‌اند، نیست؛ افزودند: “به همین دلیل جمعی از کارگران در اعتراض با این موضوع، صبح امروز (شنبه ۲۵ آذر ماه) مقابل درب ورودی ساختمان کارخانه تجمع کرده‌اند واز مسئولان دولتی در خواست رسیدگی کردند”.

براساس این گفته‌ها ظاهرا کارگران این واحد صنعتی تا مشخص شدن وضعیت کارخانه و واگذاری آن به سرمایه‌گذار جدید بلاتکلیف هستند اما این کارگران به استناد به ماده ۱۲ قانون کار از اداره تصویه وامور ورشکستگی دادگستری تبریز توقع دارند تا در مقام کارفرمای اصلی پاسخگوی مطالبات معوقه آن‌ها باشد

کارگر ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز که از مدیریت اجاره‌ای قبلی دست کم هفت ماه طلب مزدی دارند در خاتمه می‌گویند مشکلات این کارخانه از سال ۸۶ و از زمانی آغاز شد که مدیران دولتی وقت بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی این واحد صنعتی را به بخش خصوصی (شرکت سرمایه گذاری ملت) واگذار کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید