خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶, 13th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۹/۲۴ ساعت ۱۱:۱۱:۵۹

    خانه  > کارگران  >  اخبار کارگری؛ معوقات مزدی و بلاتکلیفی کارگران

اخبار کارگری؛ معوقات مزدی و بلاتکلیفی کارگران

خبرگزاری هرانا – حقوق یک سال کارگران فضای سبز مهدیس اهواز و همینطور حقوق کارگران ۵ شرکت تولیدی ساوجبلاغ پرداخت نشده است. یک کارگر سابق پیمانکاری لاستیک البرز از ماهها بلاتکلیفی در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف انتقاد دارد؛ اما مسئولان اداره کار می‌گویند”روال قانونی در حال طی شدن است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کیهان مورخ ۱۷ آذر ۱۳۹۶، حقوق یک سال کارگران فضای سبز مهدیس اهواز پرداخت نشده است

فرماندار کارون گفت: “کارگران خدمات و فضای سبز کوی مهدیس اهواز از آبان ماه ۹۵ تاکنون حقوق نگرفته‌اند”.

معصومه خنفری در جلسه بررسی مشکلات کوی مهدیس با بیان اینکه ۸ سال پیش منطقه مهدیس از شهرستان کارون جدا شد و در محدوده اهواز قرار گرفت، اظهار داشت: “این در حالی است که شهرداری اهواز خدمات و کارگران را تحویل نگرفت”.

وی با انتقاد از اینکه شهرداری اهواز فقط دریافتی‌های عوارض بنکداران و صدور پروانه‌ها که درآمدزایی کلانی دارد را تحویل گرفته، افزود: “کارگران خدمات و فضای سبز مهدیس از آبان ماه ۹۵ تاکنون حقوق نگرفته‌اند”.

فرماندار کارون به تجمعات مکرر این کارگران مقابل فرمانداری کارون‌اشاره و بیان کرد: “طبق اسا‌س‌نامه‌های قبلی شهرداری اهواز خواستار جذب ۵۳ نفر از کارگران است در حالی که تعداد کارگران ۶۷ نفر است و این کشمکش‌ها فقط برای ۱۳ کارگر است”.

اگرچه فرماندار کارون در این جلسه از واگذاری کوی مهدیس به اهواز بر اساس مصوبه دولت سخن گفت و نیز اینکه این محدوده شامل پل ششم نمی‌شود ولی موسی ممبینی شهردار منطقه ۸ اهواز نیز در همین جلسه خطاب به فرماندار کارون گفت: “بر اساس مصوبه هیئت دولت باید کوی مهدیس تا پل ششم را تحویل بدهید ولی اینکار را نکردید”.

ممبینی همچنین از واگذاری قسمت‌هایی از امور مرتبط با خدمات‌رسانی در کوی مهدیس سخن گفت و افزود: “هیچ عوارضی از بنکداران کارون نگرفتیم و کوی مهدیس نه تنها هیچ عایدی برای شهرداری این منطقه نداشته بلکه هزینه نیز داشته است”.

پرداخت نشدن حقوق کارگران ۵ شرکت تولیدی ساوجبلاغ

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۳، جلسه کمیسیون کارگری شهرستان ساوجبلاغ در خصوص بررسی مشکلات کارگران ۵ شرکت تولیدی این شهرستان برگزار شد.

جلسه کمیسیون کارگری شهرستان ساوجبلاغ با حضور اعضای این کارگروه در دفتر معاونت سیاسی فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

در این جلسه مسئولان به بررسی‌مسائل و مشکلات ۵شرکت‌تولیدی پارس‌موکت، راش‌نرسی، تهراندشت بتن، مرسل قالب و ماشین سازی عابدی پرداختند.

معاون سیاسی فرمانداری ساوجبلاغ در حاشیه برگزاری این جلسه اظهار داشت: “ارائه آخرین وضعیت کارگری شرکت‌ها توسط مدیران عامل و نقطه نظرات اعضای حاضر در جلسه برای اتخاذ تصمیمات کاربردی در این جلسه مطرح شد”.

صادق افزود: “به دلیل بدهی‌های معوقه این شرکت‌ها به اداراتی همچون بیمه تامین اجتماعی، دارایی، برق، گاز و… مقرر شد تا مدیران این شرکت‌ها ضمن پیگیری موضوع با مراجعه به ادارات زیربط نسبت به تعامل درجهت تقسیط و یا استمهال بدهی های خود اقدام کنند”.

وی مشکل مطالبات کارگری را هم از دیگر موارد مطرح شده دراین جلسه بیان کرد و گفت: “بدلیل عدم دریافت مطالبات و دستمزد اکثر کارگران در این شرکت ها هماهنگی هایی انجام شد تا مدیران عامل به قید فوریت در راستای حمایت از اشتغال نسبت به پرداخت بخش اعظمی از بدهی‌های خود به کارگران اقدام کنند تا ادامه تولید بدون هیچ دغدغه ای تداوم داشته باشد”.

روایت بلاتکلیفی یک کارگر پیمانکاری؛ کارگر اخراجی لاستیک بارز: ۸ ماه است در دادگاه‌ها سرگردانم

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۰، یک کارگر سابق پیمانکاری لاستیک البرز از ماهها بلاتکلیفی در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف انتقاد دارد؛ اما مسئولان اداره کار می‌گویند: “روال قانونی در حال طی شدن است”.

«محمدتقی بابامحمدی» کارگر پیمانکاری لاستیک بارز در کردستان است. او از هشت ماه سرگردانی و بلاتکلیفی در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف انتقاد دارد.

او به همراه چند نفر دیگر از همکارانش، فروردین ماه سال گذشته از کار بیکار شدند؛ تعدادی از همکارانش به بیمه بیکاری مراجعه کردند؛ اما او در اداره کار با خواسته بازگشت به کار، طرح دعوا کرد.

بابامحمدی می‌گوید: “من را به بهانه اتمام پروژه پیمانکاری اخراج کردند؛ اما پروژه فوق‌الذکر همچنان فعال است؛ قرارداد من هم بدون تاریخ بوده و بنابراین بایستی با بازگشت به کار من موافقت شود”.

او می‌گوید: “در صدور رای نهایی، تعلل شده و اکنون هشت ماه است که سرگردان و بلاتکلیفم”.

از قرار معلوم، در هیات تشخیص، ادعای این کارگر پذیرفته نمی‌شود و او به این رای اعتراض می‌کند؛ پس از چند ماه در دوم آبان ماه، دادگاه حل اختلاف برگزار می‌شود و پرونده به بازرسی ارجاع می‌شود تا مشخص شود که آیا پروژه همچنان فعال است یا خیر؛ اما نتیجه این بازرسی و حکم نهایی، قرار است نوزدهم دی ماه، دو ماه بعد از برگزاری جلسه حل اختلاف، صادر شود.

بابامحمدی می‌گوید: “این همه تاخیر برای من کارگر قابل تحمل نیست؛ از فروردین سال گذشته بیکار شده‌ام و خانواده‌ام منبع درآمدی ندارد”.

او که از شرایط پیش آمده ناراضی‌ست؛ می‌گوید: “اگر زودتر تکلیفم روشن می‌شد، خیلی بهتر بود. آخر دو ماه و چند روز مهلت برای بازرسی؟ به نظرتان زیاد نیست؟”

هیچ تخلفی صورت نگرفته

در عین حال جهان‌بین (مدیر روابط کارِ اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان) در ارتباط با پرونده بابامحمدی به خبرنگار ایلنا گفت: “این کارگر در یک کار پروژه‌ای شاغل بوده که سال گذشته اخراج شده و سپس طرح دعوا کرده و بر اساس قانون، پرونده‌اش در حال پیگیری است”.

وی با بیان این که خودِ کارگر مورد نظر، رای هیات بدوی را در ارتباط با خاتمه همکاری نپذیرفته و درخواست تجدیدنظر کرده گفت: “یک جلسه دادگاه حل اختلاف نیز برگزار شده و حکم نهایی نیز صادر خواهد شد”.

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که چرا این کارگر هشت ماه است که بلاتکلیف است و چرا بازرسی و صدور حکم نهایی این‌قدر طولانی شده؛ گفت: “تاریخ‌ها را به درستی به خاطر ندارم؛ اما براساس مقررات عمل شده و همه چیز بر طبق روال خودش در حال انجام است؛ هیچ تخلفی صورت نگرفته و حکم نهایی نیز در زمان مقرر صادر خواهد شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید