خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶, 14th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۹/۱۴ ساعت ۷:۴۶:۲۴

    خانه  > اعدام  >  رهایی دو محکوم به اعدام از مرگ همزمان با صدور یک حکم اعدام

رهایی دو محکوم به اعدام از مرگ همزمان با صدور یک حکم اعدام

خبرگزاری هرانا – دو متهم که در پرونده‌های جداگانه مرتکب قتل شده بودند، با جلب رضایت اولیای‌دم از مرگ نجات یافتند. در پرونده ای دیگر حکم مرگ مجرم سابقه‌دار که به اتهام تعرض به دختری نوجوان بازداشت شده در دیوان عالی کشور تأیید شد. حکم اعدام همدست متهم مدتی قبل اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، مرد جوانی به نام اکبر است که عصر بیست و ششم تیر ماه سال ۸۸ در جریان تعقیب و گریز پلیس با مرگ یکی از مأموران بازداشت شده‌بود.

این حادثه در عوارضی آزادراه تهران – ساوه با مشکوک شدن مأموران پلیس به یک دستگاه پژو نقره‌ای اتفاق افتاد. آنجا بود که با شلیک چند تیر هوایی خودروی متهمان متوقف شد و آنها با پای پیاده فرار کردند. در ادامه یکی از متهمان با اسلحه به یکی از مأموران پلیس به نام علی احمدی شلیک کرد و سپس گریخت. مأمور پلیس به بیمارستان منتقل شد، اما ‌ به علت شدت جراحات به مرگ رسید.

با مرگ مأمور پلیس، مالک خودرو بازداشت شد و از آنجایی‌که روز حادثه خودرو در اختیار پسر او بود، چند روز بعد پسر وی ‌ دستگیر شد. رضا که از مجرمان سابقه‌دار بود، در بازجویی‌ها گفت روز حادثه همراه دوستش – اکبر – قصد سرقت مسلحانه ‌ در ساوه را داشتند که با دستور ایست پلیس، اکبر با اسلحه به مأمور پلیس شلیک می‌کند.

با گذشت سه سال، اکبر در حالی‌که با هویت جعلی در بروجرد زندگی مخفیانه‌ای داشت، دستگیر شد. متهم با اقرار به جرمش روانه زندان و بعد از محاکمه در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران با درخواست اولیای‌دم به اعدام محکوم شد. با تأیید حکم صادره در دیوان عالی کشور متهم تیرماه امسال پای چوبه دار آماده مرگ بود که دقایقی قبل از اجرای حکم، مادر علی احمدی به قاتل فرزندش مهلت داد و بعد از چند روز در دادسرای امور جنایی گفت فرزندش را در خواب دیده است و درخواست کرده قاتلش را ببخشم. بنابراین مادر شهید بدون قید و شرط قاتل فرزندش را بخشید.

به این ترتیب متهم روز گذشته بار دیگر در همان شعبه، از جنبه عمومی جرم پای میز محاکمه قرار گرفت.

با اعلام رسمیت جلسه، متهم گفت: « وقتی پای چوبه دار رفتم، فکر نمی‌کردم دوباره به زندگی برگردم، اما گذشت مادر شهید آن هم بدون قید و شرط مرا شرمنده کرد. به خاطر همین لطف و بخشش، تصمیم گرفته‌ام دیگر به راه خطا نروم و گذشته‌ام را جبران کنم. از قضات دادگاه نیز تقاضای بخشش دارم.‌» در پایان هیئت قضایی وارد شور شد.

دیه ۱۸۵ میلیونی برای نجات از مرگ

دومین متهم، مرد ۴۹ ساله‌ای به نام محب است که بیست و پنجم خرداد ماه سال ۹۳ به اتهام قتل دوست ۵۰ ساله‌اش به نام علی بازداشت شده بود. متهم در بازجویی‌ها با اقرار به جرمش گفت: «اختلاف حساب ۴۰۰ هزارتومانی باعث درگیری ما شد.‌»

او در ادامه گفت: «من و محب با هم اختلاف حساب داشتیم و بارها نیز در این مورد صحبت کرده بودیم، اما بی‌نتیجه بود. روز حادثه وقتی همدیگر را دیدیم بار دیگر صحبت حساب و کتاب شد و صحبت‌ها به جاهای باریک کشید. آنجا بود که با هم درگیر شدیم و در آن درگیری با لگد به شکم او زدم. ناگهان محب روی زمین افتاد و حالش بد شد.‌»

متهم در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه و به اعدام محکوم شد.

با تأیید رأی از سوی قضات یکی از شعبات دیوان عالی کشور حکم در آستانه اجرا قرار داشت که متهم توانست با پرداخت دیه از مرگ فاصله بگیرد.

به این ترتیب صبح دیروز متهم در همان شعبه از جنبه عمومی جرم محاکمه شد. او در آخرین دفاعش گفت: “باور کنید راضی به مرگ محب نبودم. آن روز از عصبانیت به او حمله کردم و فکر نمی‌کردم ضربه‌ام منجر به فوت او شود. پشیمانم و با پرداخت ۱۸۵ میلیون رضایت اولیای‌دم را جلب کردم. از هیئت قضایی هم تقاضای بخشش دارم”.

در پایان هیئت قضایی وارد شور شد.

تائید یک حکم اعدام

به گزارش جوان انلاین، حکم مرگ مجرم سابقه‌دار که به اتهام تعرض به دختری نوجوان بازداشت شده در دیوان عالی کشور تأیید شد. حکم اعدام همدست متهم مدتی قبل اجرا شده است.

پاییز سال ۹۲، دختر نوجوانی به نام مهتاب همراه پدر و مادرش به پلیس آگاهی رفت و به اتهام آزار از دو پسر جوان شکایت کرد.

او در طرح شکایتش گفت: «دیروز ساعت‌۶ بعدازظهر برای رفتن به خانه مادربزرگم در خیابان خاقانی منتظر ماشین بودم که پراید سفیدرنگی توقف کرد. سوار شدم و بعد از طی مسیری راننده به بهانه ترافیک به سمت بزرگراه امام علی رفت و سرنشین دیگر که در صندلی جلو کنار راننده نشسته بود یک‌باره به سمت من برگشت و به رویم چاقو کشید. شیشه‌های عقب خودرو دودی بود و خیلی از بیرون دید نداشت به همین دلیل سرنشین به صندلی عقب آمد و بدون توجه به التماس‌هایم مرا آزار داد. بزرگراه خلوت بود و راننده جایش را با سرنشین عوض کرد و و این‌بار راننده به صندلی عقب آمد و… آنها با بی‌رحمی تمام مرا حوالی اتوبان آزادگان از ماشین به بیرون پرتاب کردند و رفتند. فقط در آن شرایط توانستم شماره پلاک پراید را به خاطر بسپارم.‌»

بعد از طرح شکایت، مأموران با ثبت شماره پلاک خودروی متهمان توانستند صاحب خودرو که یکی از مجرمان با سابقه به نام بابک بود را شناسایی و بازداشت کنند. این مرد ۲۸ساله با اعتراف به جرمش گفت: «من و فرشید در یک کمپ ترک اعتیاد با هم آشنا شده بودیم و بعد از آن در زمینه خرید و فروش مواد مخدر باهم فعالیت می‌کردیم. روز حادثه دو نفری بعد از مصرف مواد در حالیکه حالت طبیعی نداشتیم شاکی را به عنوان مسافر سوار ماشین کردیم و یک لحظه وسوسه شیطان شدیم و او را آزار دادیم.»

با این توضیحات، متهم روانه زندان شد و در ادامه تحقیقات پلیس تلاش کرد تا دیگر متهم را نیز بازداشت کند، اما ردی از آن مرد جوان به دست نیامد.

پرونده بابک به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. در آن جلسه متهم بعد از آخرین دفاع به اعدام محکوم شد.

این حکم با تأیید در دیوان عالی کشور، مهرماه امسال اجرا شد.

روز اجرای حکم در حالیکه تلاش پلیس برای شناسایی دومین متهم پرونده ادامه داشت مأموران دریافتند فرشید در خانه پدری‌اش پنهان شده است.

به این ترتیب در یک عملیات ویژه متهم دستگیر شد.

او در بازجویی‌ها جرمش را انکار کرد و مدعی بود در ربودن و آزار شاکی نقشی نداشته است اما با توجه به شواهد و قرائن موجود کیفرخواست علیه وی صادر و پرونده به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

بعد از اعلام رسمیت جلسه، متهم بار دیگر جرمش را انکار کرد و گفت: «با بابک به خاطر خرید و فروش مواد مخدر و اموال مسروقه اختلاف مالی داشتم و او از من کینه داشت به همین دلیل بعد از دستگیری خواسته است انتقام بگیرد و پای مرا به این پرونده باز کند.‌»

در ادامه متهم در پاسخ به سؤال ریاست دادگاه درباره اینکه چطور شاکی تو را بعد از سه‌سال از میان چندین متهم دیگر شناسایی کرد، پاسخ داد: «من اصلاً این دختر را نمی‌شناسم و او را ندیده‌ام. شاید اشتباه کرده باشد.‌» متهم همچنین در خصوص سه سال زندگی مخفیانه‌اش گفت: «به خاطر اختلاف با خانوده‌ام، این مدت در دماوند بودم و آنجا زندگی می‌کردم. وقتی شنیدم بابک بازداشت شده است گمان کردم پلیس او را به خاطر حمل و نگهداری مواد مخدر دستگیر کرده است و از ماجرای آزار دختر نوجوان اطلاعی نداشتم.‌»

در پایان هیئت قضای بعد از آخرین دفاع، با توجه به مدارک موجود در پرونده متهم را به اعدام محکوم کرد.

این حکم به دیوان عالی کشور فرستاده شد و در شعبه ۲۴ دیوان نیز تأیید شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید