خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶, 16th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۹/۰۷ ساعت ۹:۴۶:۱۸

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  صدور حکم حبس و ممنوعیت از اقامت برای شکارچی غیرقانونی

صدور حکم حبس و ممنوعیت از اقامت برای شکارچی غیرقانونی

خبرگزاری هرانا – عاملین شکار خرس قهوه ای در طالقان به حبس طولانی مدت، جزای نقدی و دو سال ممنوعیت از اقامت در طالقان محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، صبح روز پنجم آبانماه به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر مشاهده سه فرد مسلح در حد فاصل منطقه آزاد و شکار ممنوع پایین طالقان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان که در فاصله ۶۰ کیلومتری از محل گزارش در مناطق بالا طالقان (ارتفاعات دیزان) مشغول گشت زنی بودند، عازم محل مورد نظر شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طالقان در این باره گفت: پس از دریافت گزارش، تمامی نیروها اعم از محیط بانان و ضابطین قضایی محیط زیست طالقان، محیط بانان کمکی از شهرستان ساوجبلاغ، نیروهای کمکی جهاد کشاورزی و ۳ نفر از همیاران به جهت پیگیری متخلفین بسیج شده و به ارتفاعات مورد نظر اعزام شدند.

حشمت اله کشیری اظهار داشت: در ساعت ۱۴/۳۰ یکی از اکیپ هایی که در ارتفاعات در حال جست و جو بود، شکارچیان را مشاهده کرده و موضوع را به سایر واحدها اطلاع رسانی نمود.

مامورین بصورت نامحسوس به شکارچیان نزدیک شده و در ساعت ۱۷/۳۰ جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.

شکارچیان متخلف به محض مشاهده محیط بانان متواری شده و مامورین نیز به تعقیب آنها پرداختند.

یکی از شکارچیان که اسلحه به همراه داشت با استفاده از بارندگی شدید و گرگ و میش بودن هوا متواری گردید اما مامورین دو متخلف دیگر را تعقیب و در حاشیه باغات یک روستا دستگیر نمودند.

در بازرسی از متخلفین لاشه یک خرس قهوه ای تازه شکار شده، ۶ عدد فشنگ گلوله زنی ۳۰۸، دو دوربین شکاری، یک دستگاه فاصله یاب، ۲ عدد چاقو و ۲ عدد پوکه فشنگ ۳۰۸ شلیک شده کشف و ضبط گردید.

متخلفین در ساعت ۲۳ شب به دستور مقام محترم قضایی تحویل بازداشتگاه پاسگاه انتظامی پایین طالقان شده و روز بعد به همراه پرونده تشکیل شده به دادگاه معرفی شدند.

متهم ردیف اول یک اسلحه گلوله زنی ۳۰۸ دارای جواز حمل داشته که در روز تخلف توسط نفر سوم از صحنه جرم خارج شده بود.

متهمین روز بعد تصمیم داشتند فشنگ های کشف شده ۳۰۸ را با فشنگ ۲۷۰ تعویض نمایند تا فشنگ های کشف شده با اسلحه متهم ردیف اول همخوانی نداشته باشد، بنابراین به سرباز کلانتری پیشنهاد دادند فشنگ ها را در ازای دریافت پول و مواد مخدر (حشیش و گراس) برای جابجایی از کلانتری خارج نماید.

سرباز وظیفه شناس نیز موضوع را با مافوق خود درمیان گذاشته و با پیشنهاد مافوق مقرر گردید با متخلفین جهت جابجایی فشنگ ها و دریافت مواد مخدر قرار بگذارد.

سرباز وظیف شناس با متهمین برای دریافت رشوه و تعویض فشنگ ها قرار گذاشت اما در محل قرار و هنگام تحویل موارد مخدر با حضور مامورین کلانتری که بصورت نامحسوس در اطراف حضور داشتند، مواد مخدر از متهمین کشف و موارد صورتجلسه گردید.

متهمان در جریان کلیه مراحل بازپرسی منکر هرگونه تخلفی بوده و ادعا نمودند در روز دستگیری در باغ شخصی مشغول فعالیت کشاورزی بوده اند.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری طالقان، دادگاه علیرغم انکار متهمان و سفارش چند فرد بانفوذ برای عفو و تخفیف در مجازات متهمان با توجه به مستندات داخل پرونده بزهکاری آنان را محرز و مسلم دانسته و متهمان را به مجازات های زیر محکوم نمود:

متهم ردیف اول:

– سه سال حبس به جرم شکار غیرمجاز جانور وحشی حمایت شده (خرس)

– سه سال حبس به جرم پرداخت رشوه (۲۵ گرم حشیش و ۳ گرم گراس)

– ۶ ماه حبس به جرم حمل مهمات غیرمجاز

– ابطال جواز حمل و توقیف اسلحه شکاری به مدت دو سال

– دو سال ممنوعیت اقامت در شهرستان طالقان

متهم ردیف دوم:

– دو سال حبس به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده (خرس)

– دو سال حبس به جرم پرداخت رشوه (۲۵ گرم حشیش و ۳ گرم گراس)

– ۳ ماه حبس به جرم حمل مهمات غیرمجاز

– دو سال ممنوعیت اقامت در شهرستان طالقان

همچنین متهمین به پرداخت مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک خرس قهوه ای محکوم شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید