خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  اخبار کارگری؛ مرگ، معوقات مزدی و بیکاری

اخبار کارگری؛ مرگ، معوقات مزدی و بیکاری

خبرگزاری هرانا – یک کارگر ساختمانی بر اثر ریزش آوار دیوار ساختمان مجاور واقع در خیابان طالقانی کرمان، جانش را از دست داد. از سویی دیگر در پی تغییر ناگهانی مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس طی یکماه گذشته و نامه مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران دفتر شرکت نفت ستاره خلیج فارس از یکم آذرماه در تهران تعطیل شد. به دنبال این سیاست معاون وزیر نفت در امور پالایش، ۱۲۰ نفر از پرسنل این شرکت تنها با یک نامه و بدون توضیح از ابتدای آذرماه بیکار شدند. همچنین حدود پنجاه کارگر پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک و کارگران جدید شهرداری ایرانشهر از معوقات مزدی سه الی شش ماهه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۴، روز (۳ آذر ماه) یک کارگر ساختمانی بر اثر ریزش آوار دیوار ساختمان مجاور واقع در خیابان طالقانی کرمان، جانش را از دست داد.

براساس گزارش مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کرمان ، اعلام وقوع حادثه ریزش آوار روی یک کارگر در یک ملک گودبرداری شده در جوار یک ساختمان؛ آتش نشانان را جهت بررسی و امداد و نجات عازم محل حادثه کرد.

« علی عسکری »گفته است؛ آتش‌نشانان به محل حادثه شتافته و شاهد ریزش آوار روی یک کارگر بودند. آتش‌نشانان هر چه سریعتر اقدام به خارج کردن وی از زیر آوار کرده و در اختیار عوامل اورژانس قرار دادند اما متاسفانه معلوم شد وی جان خود را در همان دقایق اولیه حادثه از دست داده است.

دفتر شرکت نفت ستاره خلیج فارس در تهران تعطیل شد/ بیکاری ۱۲۰ نفر

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۴، در پی تغییر ناگهانی مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس طی یکماه گذشته و نامه مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران دفتر شرکت نفت ستاره خلیج فارس از یکم آذرماه در تهران تعطیل شد.

به دنبال این سیاست معاون وزیر نفت در امور پالایش، ۱۲۰ نفر از پرسنل این شرکت تنها با یک نامه و بدون توضیح از ابتدای آذرماه بیکار شدند.

این در حالی است که معاون جدید وزیر نفت بعد از تغییر ناگهانی مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس و در راستای رسیدگی به وضعیت نیروی انسانی شاغل در این مجموعه، دستور بازگشت‌به ۹۷ نفر از کارگرانی را داده بود که پیش از این به دستور مدیرعامل وقت ملزم به گذراندن دوره های آموزشی در شرکت اویکو شده بودند.

برگردندان ۹۷ کارآموز و بیکار کردن۱۲۰ نفر از پرسنل پالایشگاه ستاره را شاید تنها بتوان به مثابه شوی تبلیغاتی قلمداد کرد و باید به این معاون جوان وزیر نفت اعلام کرد که معیشت کارگران و کارمندان با شعار و شوی تبلیغاتی تامین نمی شود و نمی توان زندگی کارمندان را دستمایه بازیهای مدیریتی و سیاسی کرد.

شما که از ۳۰۰ کیلومتر دورتر صدای کارگران پالایشگاه اراک را شنیدید لطفا گوش خود را برای شنیدن صدای اعتراض ۱۲۰ نفر کارمندانی که در تهران به دنبال سیاست های شتابزده جنابعالی از کار بیکار شده اند تیز کنید و صدای اعتراض این پرسنل که برخی از آنها بیش از ۱۰ سال سابقه کار دارند را بشنوید و پاسخ مناسبی برای اینگونه تصمیمات شتابزده داشته باشید.

کارگران پروژه راه سازی بروجرد-اراک مطالبات معوقه طلبکارند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۴، حدود پنجاه کارگر پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک حدود شش ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند ولی کارفرمای این پروژه بدون توجه به تعداد شش ماهی که کارگرانشان حقوق دریافت نکرده‌آند می‌گوید به زودی معوقات را پرداخت می‌کنیم.

کارگران پیمانکاری پروژه راهسازی باند دوم مسیر بروجرد-اراک از خرداد ماه سال جاری تاکنون حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

تعداد کارگران شاغل در این پروژه راهسازی که در استخدام که “شرکت رامان” هستند، حدود ۵۰ نفر می‌شود و حالا این کارگران نگران افزایش مطالبات معوقه خود هستند.

فرشید، یکی از کارگران این پروژه راهسازی است که در مورد شرایط کاری خود به خبرنگار ایلنا می‌گوید: “۶ ماه است که حقوقی از سوی شرکت به ما پرداخت نشده است و این وضعیت عدم پرداخت حقوق باعث نگرانی کارگران شده است”.

او ادامه می‌دهد: “باتوجه به وضعیت کارگری ایران بیم آن می‌رود که تا چند روز دیگر کار تعطیل و همه بیکار شویم و در نهایت هم نتوانیم حقوقمان را دریافت کنیم”.

این کارگر با اشاره به برخورد کارفرما با کارگران اضافه می‌کند: “ماه‌ها است که لباس فرم و لوازم ایمنی را در اختیار ما قرار ندادند و این هم وضعیت حقوق‌های ما است. حالا شنیده‌ایم که به تازگی ساخت و ساز پروژه ساخت خط ۳ مترو اصفهان و همچنین ساخت ساختمان پلاسکو را بر عهده گرفته است”.

از سوی دیگر یاری‌گرروش، معاون اجرایی شرکت رامان در خصوص معوقات حقوق کارگران به خبرنگار ایلنا می‌گوید: “کارگران نگران معوقات خود نباشند. به عنوان پیمانکار از کارفرمای پروژه باند دوم تور بروجرد به اراک مبالغی را طلب داریم که با دریافت آن حقوق کارگران را پرداخت می‌کنیم”.

سرگردانی کارگران جدید شهرداری ایرانشهر برای مطالبات مزدی

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۳، در پایان دوره فعالیت شهردار پیشین ایرانشهر نزدیک به ۱۰۰ کارگر بابت انجام خدمات شهری توسط شهرداری ایرانشهر استخدام شده‌اند اما اکنون سه ماه است که این کارگران برای دریافت مطالبات خود با مشکل مواجه هستند.

عبدالصمد مارندگاری، نماینده خانه کارگر در شهرستان ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان در مورد وضعیت نامشخص کارگران شهرداری ایرانشهر به خبرنگار ایلنا گفت: “در واپسین ایام باقی‌مانده از فعالیت شهردار پیشین ایرانشهر، نزدیک به ۱۰۰ کارگر برای انجام فعالیت‌های خدماتی شهر ۱۰۰ در شهرداری ایرانشهر مشغول کار شدند که وضعیت شغلی آنها نامعلوم است”.

او ادامه داد: “سرنوشت این تعداد کارگر اکنون در هاله‌ای از ابهام است و بیش از ۳ ماه است که هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند. این کارگران در حال حاضر وضعیت معیشتی مناسبی هم ندارند و شرایط آنها هر روز وخیم‌تر می‌شود زیرا در منطقه شغل جایگزینی برای آنها وجود ندارد”.

وی اضافه کرد: “از زمان استقرار شورای شهر جدید و روی کار آمدن سرپرست جدید شهرداری ایرانشهر به این کارگران گفته‌شده است که شهرداری توانایی پرداخت حقوق آنها را ندارد”.

نماینده خانه کارگر در شهرستان ایرانشهر گفت: “اگرچه صحبتی از تعدیل و اخراج این کارگران نشده است اما مشخص است که این کارگران مطالباتی از شهرداری طلبکارند که باید به آنها پرداخت شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید