خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  سه شهروند بهایی در تهران و بیرجند با قرار وثیقه آزاد شدند

سه شهروند بهایی در تهران و بیرجند با قرار وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه یک شهروند بهایی به نام نگین تدریسی از زندان اوین تهران و روز گذشته نیز دو شهروند بهایی به نام‌های فیروز احمدی و بیژن احمدی از زندان بیرجند با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی دو روز گذشته دست‌کم سه شهروند بهایی از زندان با قرار وثیقه آزاد شدند.

روز گذشته آقایان بیژن احمدی و فیروز احمدی از زندان بیرجند با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

 این دو شهروند بهایی در مهرماه سال جاری توسط نهادهای امنیتی در قالب یک گروه ۹ نفره از شهروندان بهایی ساکن بیرجند دستگیر شده بودند.

منازل این شهروندان بهایی در هنگام بازداشت تفتیش کامل شده بود، بااین‌حال این گروه ۹ نفره موقتاً تا هنگام برگزاری دادگاه با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند.

دو شهروند مذکور آخرین افرادی بودند که از این گروه ۹ نفره آزاد شدند.

9 شهروند بهایی بازداشت شده در بیرجند

همچنین روز چهارشنبه نگین تدریسی دیگر شهروند بهایی که پیش تر مورخ چهارم آبان ماه سال جاری دستگیر شده بود با تودیع وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

خانم تدریسی حین حضور در مراسم مذهبی که به مناسبت دویستمین سالگرد تولد “بهاءالله” پیامبر آیین بهایی در منزل یکی دیگر از شهروندان بهایی در حال برگزاری بود توسط مأموران اداره اطلاعات دستگیر و به زندان اوین منتقل‌شد.

هرچند دلیل مشخصی برای بازداشت این افراد بیان‌ نشده، با این حال زمان بازداشت آنان همزمان با فرارسیدن یکی از اعیاد پیروان دیانت بهایی بود.

گفتنی است بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به‌صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید