خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶, 16th of October 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۸/۳۰ ساعت ۲۰:۵۹:۱۷

    خانه  > slide, اعدام  >  دو رهایی از اعدام همزمان با صدور یک حکم اعدام

دو رهایی از اعدام همزمان با صدور یک حکم اعدام

خبرگزاری هرانا – یک زندانی محکوم به اعدام از بابت جرایم مواد مخدر در زندان اردبیل از طریق عفو از طناب دار رهایی یافت. همچنین تلاش اعضای شورای حل اختلاف شهرستان زاهدان نتیجه داد و با حل فصل اختلاف میان ۲ طایفه در زاهدان یک نفر از مجازات اعدام نجات یافت. در پرونده ای دیگر نیز قاضی محکومیت به اعدام یک زندانی متهم به تجاوزات متعدد تحت عنوان “مفسد فی الارض” خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، “زندانی ابراهیم بهراد که در زندان مرکزی اردبیل تحمل حبس می کند و به اعدام محکوم شده است، با موافقیت کمیسیون عفو و بخشودگی استان حکمش شکست و از اعدام رهایی یافت”.

یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: “ابراهیم محکوم به اعدام بود که حکمش با نظر مساعد کمیسیون عفو و بخشودگی استان شکست و عفو گرفت”.

سازش ۲ طایفه در زاهدان جان یک نفر را نجات داد

به گزارش تسنیم مورخ ۳۰ آبان ۱۳۹۶، تلاش اعضای شورای حل اختلاف شهرستان زاهدان نتیجه داد و با حل فصل اختلاف میان ۲ طایفه در زاهدان یک نفر از مجازات اعدام نجات یافت.

با تلاش اعضای شورای حل اختلاف شماره ۲۱ زاهدان ۲ طایفه این شهرستان که از چندین سال قبل با هم اختلاف پیدا کرده بودند به هم سازش کردند.

حدود ۵ سال قبل فردی به نام عبدالغفور براهویی(یکی از معتمدان طوایف اهل سنت زاهدان) در یک نزاع خیابانی در اثر ضربه چاقو جان خود را از دست داد.

قاتل براساس قراری که از سوی علما و معتمدین در مسجد جامع مکی زاهدان بین طوایف اهل‌سنت گذاشته شده، توسط بزرگان تحویل حوزه دارالعلوم زاهدان و سپس تحویل مقامات قضایی شده است.

پس از صدور حکم اعدام از سوی دادگاه، بستگان قاتل چندین بار به خانواده مقتول مراجعه کردند و تلاش‌هایشان برای جلب رضایت آنان مبنی بر گذشت از قصاص ناموفق مانده بود.

پس از تعیین تکلیف برای زمان اعدام از سوی دادگاه، با تلاش اعضای شورای حل اختلاف شماره ۲۱ زاهدان و سخنان امام جمعه اهل سنت زاهدان سرانجام پدر مقتول رضایت می‌دهد بدون دریافت دیه از قصاص قاتل فرزندش بگذرد.

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان نیز در این رابطه در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: “توجه به فرهنگ غنی صلح و سازش و همچنین تلاش در جهت نهادینه کردن آن در بین مردم از برنامه‌های ویژه دستگاه قضایی در سیستان و بلوچستان است”.

حجت‌الاسلام حمیدرضا بندانی اضافه کرد: “باید علاوه بر ترویج این کار خداپسندانه از ظرفیت بزرگان و ریش سفیدان جهت پیشگیری از جرائم نیز استفاده بهینه کرد”.

وی میدان‌دادن به جوانان و آشنا کردن آنان با فرهنگ بخشش و گذشت را ضروری برشمرد و گفت: “با آشنا ساختن جوانان با این فرهنگ غنی و پربار می‌توان از بروز بسیاری از ناهنجاری‌‌ها و درگیری‌ها در سطح جامعه جلوگیری کرد. دستگاه قضایی در کنار حمایت و توجه از سنت حسنه بخشش و گذشت با افرادی که امنیت عمومی جامعه را به مخاطره بیندازند برخورد قانونی و قاطع خواهد کرد”.

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: “عملکرد و اقدامات شورای حل اختلاف نقش و تاثیر بسزایی در کاهش پرونده‌ها دارد که انتظار می‌رود با توجه به این ماهیت، اعضای شورای حل اختلاف استان تلاش‌ها و عملکرد خود را بیش از گذشته تداوم بخشند”.

حکم اعدام پستچی قلابی، قطعی شد

به گزارش ایسنا مورخ ۳۰ آبان ۱۳۹۶، قاضی مقیسه گفت “فردی که با مراجعه به در منازل با معرفی خود به عنوان مأمور پست و مخابرات به زنان تجاوز می‌کرد، به اعدام محکوم شد”.

به گزارش ایسنا، قاضی مقیسه اظهار کرد: “پرونده فردی به نام ایمان حسینی مقدم که در سطح شهر تهران خود را با عنوان مأمور پستچی و مخابرات معرفی می‌کرد و از این طریق وارد منازل شده و زن خانه را مورد تجاوز قرار می‌داد، مورد رسیدگی قرار گرفت”.

وی افزود: “این فرد در مناطق مختلف تهران بین ساعات ۹ الی ۱۰ صبح، پس از اطمینان از اینکه مرد خانه در داخل خانه حضور نداشته به خانه های مردم مراجعه می‌کرده و زنگ خانه را به عنوان مأمور پست می زده است”.

مقیسه در ادامه گفت: “این فرد پس از زدن زنگ منازل، مطرح می کرد که محموله پستی دارید و باید محموله را تحویل بگیرید. پس از اینکه خانم خانه برای دریافت محموله مراجعه می‌کرد به محض باز شدن در آپارتمان با تیغ موکت بری و چاقو به طرف زن حمله‌ور می‌شد و خانم خانه را مورد تجاوز جنسی قرار می‌داده است”.

وی اظهار کرد: “این مفسد بیش از ۴۰ مورد تجاوز جنسی انجام داده بود که پس از شناسایی توسط ماموران دستگیر شد، شکات آمدند و شکایت‌های خود را مطرح کردند، مواجهه نیز انجام شد و تحقیقات لازم انجام شد”.

قاضی مقیسه گفت: “حکم اعدام این فرد به عنوان مفسد فی الأرض صادر شده، حکم صادره توسط دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت و حکم قطعی شده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید