خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶, 21st of October 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۸/۲۶ ساعت ۲۰:۱۰:۰۲

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  شش تجمع اعتراضی برگزار شد

شش تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، تعدادی از سهامداران پدیده شاندیز، برخی از سپرده گذاران افضل توس، دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، جمعی از کارگران مرز باشماق در شهرستان مریوان، جمعی از کارگران شاغل در منطقه آزاد اروند و جمعی از بازنشستگان فولاد در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۲، سهامداران پدیده شاندیز با حضور در نمایشگاه مطبوعات نسبت به عدم وصول مطالبات خود اعتراض کردند.

تعدادی از سهامداران پدیده شاندیز با حضور در نمایشگاه مطبوعات با سر دادن شعارهایی نسبت به عدم وصول مطالبات خود اعتراض کردند.

تجمع برخی از سپرده گذاران افضل توس مقابل شعب بانک آینده

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۲، بانک آینده در راستای اعطای مسوولیت مدیریت دارایی و بدهی تعاونی افضل توس تاکنون تکلیف سپرده های تا سقف سه میلیون تومان این تعاونی اعتبار را مشخص کرده و برای ادامه روند تعیین تکلیف مابقی سپرده ها نیز طرح پیشنهادی خود برای تعیین تکلیف سپرده ها تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را به نهادهای مربوطه ارائه کرده است.این در حالی است که برخی از سوء استفاده کنندگان در فضای مجازی با تحریک سپرده گذاران تعاونی افضل توس در جهت تخریب چهره بانک آینده و سایر بانک ها و موسسات متولی ساماندهی تعاونی های اعتبار هستند.

ساماندهی تعاونی های اعتبار فاقد مجوز در سال جاری رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته و چند بانک و موسسه در این باره متولی مدیریت دارایی و بدهی این تعاونی های اعتبار شده اند.

این در حالی است که عصر روز ۱۳۹۶/۰۸/۱۲، در یک هزار و دویست و چهلمین جلسه شورای پول و اعتبار، آخرین وضعیت تعاونی‌های غیرمجاز فرشتگان، افضل توس، وحدت، البرز ایرانیان و ثامن‌الحجج و گزارش اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی به استحضار اعضای شورای پول و اعتبار رسید.

بانک تجارت متولی تعاونی البرز ایرانیان، بانک آینده متولی تعاونی افضل توس و موسسه ملل نیز متولی ساماندهی تعاونی وحدت (آرمان) شده اند.

هر یک از این تعاونی های اعتبار شرایط و مشکلات و موانع خاص خود را دارند و در شرایط فعلی اقتصاد کشور که فشار های زیادی بر روی بانک ها است،مدیریت ساماندهی این تعاونی های اعتبار را برعهده گرفته اند.

ضمن اینکه دو بانک پارسیان و صادرات نیز پیش از این متولی مدیریت دو تعاونی ثامن الحجج و میزان شده بودند.

ساماندهی و رسیدگی به امور تعاونی های اعتبار که هر یک شرایط خاص خود را دارند، کار راحتی به نظر نمی رسد و به سرانجام رسیدن این موضوع نیازمند همدلی و همراهی همه دستگاههای ذیربط و حتی سپرده گذاران این تعاونی ها است.

بعنوان مثال بانک آینده که متولی مدیریت دارایی و بدهی تعاونی افضل توس شده است، با پرداخت مبلغ تا سقف ۳ میلیون تومان آن هم در شرایطی که هنوز کار شناسایی دارایی و بدهی این تعاونی تمام نشده است، بیش از ۸۵ درصد سپرده های این تعاونی را تعیین تکلیف کرده است.

این در حالی است که بانک آینده برای ادامه روند تعیین تکلیف مابقی سپرده های تعاونی افضل توس، طرح پیشنهادی خود برای تعیین تکلیف سپرده ها تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را به دستگاههای مربوطه ارائه کرده و منتظر تائید و دستور پرداخت است.

اما با وجود این مسائل برخی سوءاستفاده کنندگان در فضای مجازی در حال تهییج و ایجاد نگرانی برای سپرده گذاران این تعاونی و در نهایت برگزاری تجمعات در مقابل شعب بانک هستند.

این در حالی است که بارها مسوولان تاکید کرده اند که دو بانک آینده و تجارت و موسسه ملل تنها مدیریت دارایی و بدهی تعاونی های افضل توس،البرز ایرانیان و وحدت هستند و قطعا وقتی دارایی جدیدی شناسایی و به تائید بانک مرکزی و مراجع قضایی رسید، امکان پرداخت سپرده ها را دارند.

باید توجه داشت وقتی بانک آینده برای پرداخت مبلغ تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان سپرده گذاران افضل توس اعلام آمادگی می کند، یعنی اینکه در تلاش برای ساماندهی سریع تر وضعیت افضل توس است و بنابراین سپرده گذار نیز بدون توجه به شایعات و ایجاد تجمعاتی که سودی برای آنها ندارد، کمی صبر پیشه کرده و اجازه دهند بانک آینده و دو بانک و موسسه درگیر ساماندهی سه تعاونی مذکور در فضای آرام کار را به سرانجام برسانند.

اعتراض دانشجویان به کیفیت غذای دانشگاه فردوسی+ پاسخ مسئولان

به گزارش ایسنا مورخ ۱۴ آبان ۱۳۹۶، دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در اعتراض به عدم‌نظارت بر کیفیت پایین غذاهای سلف مقابل ساختمان اموردانشجویی این دانشگاه تجمع کردند.

طی چند روز گذشته انتشار عکسی مبنی بر وجود یک کرم در غذای سلف یکی از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد موجی از اعتراضات را از سوی دانشجویان این دانشگاه در فضای مجازی به راه انداخت.

در ادامه این اعتراضات، حدود ۱۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در واکنش به عدم‌ نظارت مسئولان‌ امور تغذیه بر کیفیت غذاها، مقابل ساختمان امور دانشجویی این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

کاهش کیفیت تغذیه دانشجویان از آغاز سال تحصیلی جدید

جواد بنی حسن، دبیرکل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در حاشیه این تجمع گفت: “ما عملکرد امور تغذیه دانشگاه فردوسی را در چندسال گذشته مورد بررسی قرار داده‌ایم ‌که برآیند بسیار قابل قبولی داشته است، اما در سال تحصیلی جدید کیفیت تغذیه دانشجویان پایین آمده است”.

وی با بیان اینکه بارها در جلسات مختلف با مسئولان، مشکلات سلف غذای دانشجویان مطرح و معضلات مربوط به این حوزه پیگیری شده است، افزود: “دانشجویان از عملکرد شرکت پیمانکار تغذیه دانشگاه ناراضی بودند و در نهایت با فضاسازی رسانه‌ای از وجود یک کرم در غذای یکی از دانشجویان دانشگاه فردوسی، به التهاب این ماجرا افزوده شد”.

بنی حسن با بیان اینکه تجمع اعتراضی تصمیمی بود که در ادامه این ماجرا گرفته شد، تاکید کرد: “این تجمع با رعایت شئونات و قوانین، در عین آرامش برگزار شد و هرکسی نظر خود را بیان کرد و در نهایت با قرائت بیانیه ای از طرف شورای صنفی به این موضوع خاتمه داده شد”.

عذرخواهی پیمانکار تغذیه دانشگاه از دانشجویان

وی با اشاره به اظهارات معاون دانشجویی و سرپرست امور تغذیه و مسئول اداره رفاه دانشگاه فردوسی مشهد که با حضور در این تجمع به مطالبات دانشجویان پاسخ دادند، تصریح کرد: “مسئولین مطالبات دانشجویان را مطالبات خود خواندند و تاکید کردند که در بازه کوتاه مدت این مطالبات محقق خواهد شد و همچنین قرار شد طی یک هفته آینده شرکت پیمانکار از دانشجویان عذرخواهی رسمی کند و گزارشی از نحوه برخورد با پیمانکار سلف تغذیه به دانشجویان ارائه شود که احتمالا این اتفاق در پورتال آن‌ها خواهد افتاد که خوشبختانه این پیمانکار همین امروز طی نامه ای از دانشجویان عذرخواهی کرد”.

نظارت بر پیمانکار سلف تغذیه، مطالبه اصلی دانشجویان است

دبیرکل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه اداره امور تغذیه دانشگاه فردوسی یکی از خلاق ترین مجموعه های تغذیه کشور است، خاطرنشان کرد: “مجموعه تغذیه دانشگاه فردوسی ایده های خلاقانه زیادی ارائه می دهد و شاخص عملکرد آن نیز تا قبل از شروع سال تحصیلی جدید خوب بوده اما مطالبه اصلی که مد نظر ما بوده نظارت جدی بر وضعیت پیمانکار است که مسئولین قول دادند این اتفاق خواهد افتاد”.

ما پذیرای مطالبات دانشجویان هستیم

دکتر امیر سالاری، سرپرست اداره امور تغذیه دانشگاه فردوسی مشهد در واکنش به برگزاری تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه به کیفیت پایین غذا در این دانشگاه، گفت: “ما از حال دانشجویان غافل نبوده‌ایم و به صورت مرتب با آنان در ارتباط هستیم و هیچگاه منتظر نمی مانیم تا چنین فضایی ایجاد شود تا ناچار به پاسخگویی باشیم. دانشجویان باید بیایند تا ما متوجه مطالبات آن‌ها شویم و عکس العمل متناسبی نسبت به این مطالبات نشان دهیم”.

 وی با اشاره انتشار عکسی مبنی بر وجود یک کرم در غذای سلف دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد که موجب اعتراضاتی از سوی دانشجویان این دانشگاه شد، با بیان اینکه دیده شدن کرم در غذای سلف قابل توجیه نیست و این اتفاق را می توان یک پیشامد طبیعی دانست و مشابه این موارد در سالهای گذشته اتفاق افتاده است، ادامه داد: “در بین چندین هزار غذایی که وجود دارد، شاید نتوان چنین اتفاقی را بزرگ جلوه داد؛ طبق بررسی های ما، کرم در گوجه فرنگی که در کنار کباب کوبیده گذاشته بودند، وجود داشته و با حرارتی هم که حین پخت به گوجه دادند از بین نرفته چون در مغز گوجه بوده است”.

سرپرست اداره امور تغذیه دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه در امور تغذیه هم ناظر دانشجویی وجود دارد و هم ناظر کیفی، اظهار کرد: “روال کنترل کیفی غذابه این صورت است که اگر دانشجویان یک شیء خارجی در غذا مشاهده کنند، باید به ناظر ما اطلاع دهند تا بررسی های لازم انجام شود. مساله ای که اخیرا به ما منتقل شد از این سیستم نبوده است و خود دانشجویان عکس گرفتند و منتشر کردند”.

سالاری یادآور شد: “دانشگاه فردوسی با رعایت ۱۲۰ شاخصه‌ای که وزارت علوم ملاک قرار داده بود، رتبه اول را در خصوص تغذیه بین دانشگاه‌های کشور کسب کرد”.

وی در خصوص ارتقا کیفیت و کمیت غذاهای سلف دانشگاه فردوسی مشهد، تصریح کرد: “دانشجویان در خصوص وضعیت تغذیه عجله کردند؛ ما در تغذیه دانشجویی یک پوست اندازی را آغاز کردیم که در مراحل پایانی قرار دارد. اعتباری به دانشجو تخصیص داده‌ایم و مکان های مختلفی را ایجاد کرده‌ایم تا دانشجو اعتبارش را در جاهایی مانند میوه فروشی، تریاها، آفرینشگاه‌های سنتی و مکان‌های دیگر خرج کند و حتی اگر چیزی از اعتبارش باقی ماند، ذخیره می شود تا در پنجشنبه و جمعه بتواند از سلف استفاده کند”.

سرپرست اداره امور تغذیه دانشگاه فردوسی مشهد بیان اینکه اجرای این طرح به علت آماده نبودن زیرساخت های نرم افزاری به تعویق افتاد، افزود: “تا یک یا دو هفته آینده این طرح آغاز می شود که تحولی مهم در دانشگاه خواهد بود. منویی که در آفرینش‌ها داریم شامل چند صد نوع غذا است و سبکی که در تریاها است، برای اولین بار در دانشگاه فردوسی اجرا خواهد شد که غذای وزنی نام دارد (weight food) و به این شکل است که دانشجو از منوی باز از هر غذایی هر مقدار که خواست برمی‌دارد و در انتها با محاسبه وزن غذا هزینه اش حساب می شود. این اقدامات از سال گذشته آغاز شده و تا یکی دو هفته دیگر به مرحله اجرا خواهد رسید”.

اعتراض کارگران مرز باشماق مریوان نسبت به عدم ارائه خدمات

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۴، صبح امروز کارگران مرز باشماق مریوان به عملکرد شرکت انبارهای عمومی انتقاد کردند.

صبح امروز (چهاردهم آبان) جمعی از کارگران مرز باشماق در شهرستان مریوان در اعتراض به عملکرد شرکت انبارهای عمومی تجمع کردند.

صبح امروز، تعدادی از کارگران مرز باشماق مریوان نسبت به عملکرد شرکتی که متصدی انبارهای عمومی است، تجمع کردند.

از قرار معلوم، این شرکت تعهد داشته در ازای کسر مبلغی از دستمزد کارگران ، به آنها خدماتی ارائه دهد که تا کنون در ارائه این خدمات از قبیل سرویس بهداشتی و جای خواب، تعلل کرده‌است.

کارگران مرز باشماق، در ازای جابجایی و تخلیه بار مزد می‌گیرند و تعدادی از آنها می‌گویند: بخشی از مزد را به این شرکت پرداخته‌ایم؛ اما هیچ خدماتی دریافت نکرده‌ایم.

این کارگران می‌گویند در شرایطی که امکانات رفاهی برای ما فراهم نشده‌است، کار کردن دشوار است.

در اعتراض به ممانعت از ورود نماینده کارگران صورت گرفت؛ تجمع شماری از کارگران منطقه آزاد اروند در مقابل دفتر اشتغال

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۴، جمعی از کارگران شاغل در منطقه آزاد اروند صبح امروز در اعتراض به ممنوعیتی که به تازگی برای ورود یکی از نمایندگان حقوقی کارگران به دفتر اشتغال این منطقه آزاد اقتصادی وضع شده است، تجمع کردند.

جمعی از کارگران شاغل در منطقه آزاد اروند صبح امروز در اعتراض به ممنوعیتی که به تازگی برای ورود یکی از نمایندگان حقوقی کارگران به دفتر اشتغال این منطقه آزاد اقتصادی وضع شده است، تجمع کردند.

از قرار معلوم این اجتماع اعتراض در مقابل محل استقرار دفتر اشتغال منطقه آزاد اروند برپا شده است و در این اجتماع صنفی شماری از کارگران که در کارگاه‌های مستقر در محدوده منطقه آزاد اروند، مشغول کارمد حضور دارند و خواستار پیگیری مطالبات خود از سوی نماینده صنفی منتخب خود هستند.

در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات؛ بازنشستگان فولاد بار دیگر مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۴، جمعی از بازنشستگان فولاد، امروز با تجمع در مقابل استانداری خوزستان، خواهان پرداخت معوقات خود شدند.

مدت هاست که بازنشستگان فولاد و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد ایران، هر ماه برای طلب حقوق و معوقات خود، دست به تجمعات مختلفی می زنند.

این بازنشستگان که امروز یکشنبه مورخ ۱۴ آبان در مقابل استانداری خوزستان دست به تجمع زدند، خواهان پرداخت بموقع حقوق خود، پرداخت مطالبات از سال ۹۱ و اجرای تبصره ۵ ماده ۱۰۹ هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید