خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام, اندیشه و بیان, زندانیان  >  حکم اعدام محمد علی طاهری برای دومین بار نقض شد

حکم اعدام محمد علی طاهری برای دومین بار نقض شد

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه گذشته حکم اعدام محمد علی طاهری در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی نیازی نقض شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زینب طاهری وکیل مدافع محمد علی طاهری با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “روز چهارشنبه گذشته حکم اعدام موکلم آقای طاهری در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی نیازی نقض شد”.

این وکیل دادگستری در ادامه اظهار کرد: “پرونده جهت رسیدگی ماهیتی به شعبه دیگری غیر از شعبه ۲۶ ارجاع میشود و دران شعبه پرونده مجددا رسیدگی میگردد”.

وی افزود: “اتهاماتی که مجازات آن اعدام است بقرار بازداشت نمیتوان بیشتر از دوسال باشد، دو سال بازداشت آقای طاهری بهمن ۹۶ تمام میشود و نسبت به آن در شعبه هم عرض بایستی تعیین تکلیف شود، قرار بازداشت تبدیل به قرار وثیقه گردد”.

این وکیل دادگستری در انتها افزود: “با توجه به این که دیوان نمی تواند رسیدگی ماهیتی نماید پرونده را جهت رسیدگی ماهیتی به شعبه هم عرض ارسال نمود”.

گفتنی است که پیشتر محمود علیزاده‌ طباطبایی دیگر وکیل‌ مدافع محمدعلی طاهری در تاریخ ۵ شهریور ماه، از ابلاغ حکم اعدام موکلش خبر داده بود.

سازمان عفو بین الملل نیز مورخ ۱۴ تیرماه با صدور بیانیه ای نسبت به محکومیت مجدد محمدعلی طاهری به اعدام ابراز نگرانی کرده بود.

به گفته این سازمان یک هفته قبل از برگزاری جلسه رسیدگی به اتهامات این زندانی عقیدتی در اسفندماه سال گذشته، صدا و سیمای ایران با انتشار برنامه ای تحت عنوان “حلقه شیطان”، محمدعلی طاهری را رهبر این “فرقه منحرف” خواند. این برنامه ادعا می کرد که آموزه های این زندانی عقیدتی، مردم را به شک درباره باورها و فعالیت های اسلامی خود وا می دارد و باعث ایجاد اضطراب، پریشانی و اختلال در سلامت روان می شود. در انتهای این برنامه، افرادی که خود را ” بازماندگان” معرفی می کنند، خواهان مجازات محمدعلی طاهری می شوند. در پی انتشار این برنامه از صدا و سیما، پیروان این زندانی عقیدتی قویا این برنامه را محکوم کردند.

محمدعلی طاهری

در بیانیه عفوبین الملل همچنین آمده است، این سومین بار است که محمدعلی طاهری به اتهام افساد فی الارض، محاکمه می شود. این زندانی عقیدتی، اولین بار در سال ۱۳۹۰ به ” توهین به مقدسات” و ” افساد فی الارض” متهم و بابت اتهام اول به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد، اما در رابطه با اتهام دوم؛ ” افساد فی الارض” حکمی صادر نشد و در دادگاه اعلام شد که صدور حکم به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. طی چهار سال بعد، وی در سلول های انفرادی بند دو-الف زندان اوین به بهانه ادامه بازجویی ها نگهداری شد.

محکومیت این زندانی عقیدتی، از بابت حبس دی ماه ۱۳۹۵، به پایان رسید. از طرفی دیگر او بار دیگر به اتهام ” افساد فی الارض” در سال ۱۳۹۴ به اعدام محکوم شد که این حکم نیز در سال ۱۳۹۵ نقض شد.

این زندانی پس از اتمام دوران محکومیت ۵ ساله خود از زندان آزاد نشد و مجددا با اتهام ” افساد فی الارض” به دلیل فعالیت های مشابهی که پیشتر در سال ۱۳۹۰ بابت آنها، محکوم شده بود، متهم شد.

به گفته سازمان عفو بین الملل محمدعلی طاهری برای اولین بار در ۱۳۸۹ بازداشت و پس از دوماه آزاد شد. وی مجددا در ۱۳۹۰ بازداشت و به “توهین به مقدسات” و ” افساد فی الارض” از طریق تاسیس گروه حلقه عرفان متهم شد. وی در مهر ۱۳۹۰ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری بابت اتهام اول محکوم شد و گفته شد که تحقیقات بیشتری برای صدور حکم اتهام دوم نیاز است. این مسله باعث شد که مسئولین به بهانه بازجویی، از انتقال وی به بندهای عمومی، امتناع ورزند و وی را در سلول های انفرادی بند دو-الف نگهداری کنند. این زندانی کماکان در سلول انفرادی به سر می برد.

در روزهای اخیر محمد علی طاهری برای پاسخگویی به سئوالات قضات دیوان عالی کشور به شهر قم منتقل شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید