خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۷/۲۴ ساعت ۱۲:۰۳:۲۵

    خانه  > سایر گروهها  >  مجروح شدن یکی از نیروهای پاکسازی بر اثر انفجار مین در قصرشیرین

مجروح شدن یکی از نیروهای پاکسازی بر اثر انفجار مین در قصرشیرین

خبرگزاری هرانا – فرمانده انتظامی قصرشیرین از مجروح شدن یکی از عوامل پاکسازی مین در حین انجام عملیات خاکبرداری و تسطیح زمین در حوالی پاسگاه برج احمدی از توابع بخش مرز خسروی این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، سرهنگ عنایت فلاحی روز دوشنبه افزود: “این فرد با هویت معلوم ‘بیژن قربانی’ اهل و ساکن استان اصفهان راننده بولدوز متعلق به شرکت مین زدایی بود که در اثر خاکبرداری با مین به جای مانده از جنگ برخورد کرد”.

وی اظهار کرد: “در جریان این انفجار فرد یاد شده از ناحیه سر، صورت، بازو، پا و دست چپ دچار مجروحیت و به یک دستگاه بولدوزر نیز خسارت مادی وارد شد”.

فرمانده انتظامی قصرشیرین بیان کرد: “پس از وقوع انفجار، مصدوم برای انجام اقدام های درمانی و مداوا به بیمارستان ابوالفضل العباس قصرشیرین منتقل شد”.

از ابتدای امسال تاکنون هشت مورد انفجار مین در شهرستان مرزی قصرشیرین رخ داد که در اثر این انفجارها چهار تن مجروح ، ۱۰ راس دام تلف و هشت راس دام نیز آسیب دیدند و یک دستگاه تراکتور، سه دستگاه بولدوزر و یک دستگاه بیل مکانیکی نیز دچار خسارت مادی شدند.

پارسال در مجموع ۲۰ مورد انفجار مین به جا مانده از جنگ در این شهرستان مرزی رخ داد که در اثر آن یک تن کشته و ۱۲ تن مجروح و یا دچار موج گرفتگی شدند.

نیروهای نظامی، کشاورزان، روستاییان، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی کننده مواد منفجره در مناطق آلوده، از حادثه دیدگان انفجار مین در شهرستان قصرشیرین هستند.

در ۱۴ مورد از این انفجارها، ۶ دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی، یک دستگاه گریدر، ۲ دستگاه کمباین و چهار دستگاه تراکتور کشاورزان فعال در منطقه دچار خسارت مادی شد و در سه مورد دیگر از این انفجارها، ۱۱ راس گوسفند تلف شد.

جشن پاکسازی ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال ۹۱ با حضور مسئولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقی مانده از زمان جنگ در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.

اکنون شرکت مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب چند تیم و نیروهای تخریب چی و ناظر و عوامل پشتیبانی در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری زمین های آلوده به مین هستند.

بازنگری به صورت دستی و ۲ گروه مکانیزه توسط گروه های پاکسازی در منطقه در حال انجام است و همچنان نیز این عملیات ادامه دارد.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش ۲۷ هزار تن جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق است که در زمان جنگ ۲ سال کامل در اشغال نیروهای بعثی عراق بود و جنگ هشت ساله از این منطقه غربی کشورمان آغاز شد و آخرین نقطه پایان جنگ نیز این منطقه بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید