خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶, 22nd of October 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۶/۱۹ ساعت ۱۱:۳۵:۲۳

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت و حبس برای دست کم ۴ شکارچی حیات وحش

بازداشت و حبس برای دست کم ۴ شکارچی حیات وحش

خبرگزاری هرانا –  دست کم ۴ شکارچی غیرمجاز در روزهای اخیر یازداشت یا محکوم شدند، از جمله عامل شکار یک پلنگ که به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد. شکار حیوانات وحشی از جمله اقداماتی است که علاوه بر نقض حقوق حیوانات حق بر محیط زیست انسانها را نیز نقض می کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران مورخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، عامل شکار غیرمجاز یک کبک در کیامکی به جزای نقدی و مصادره اسلحه محکوم شد.

چندی قبل نیروهای یگان محیط زیست شهرستان جلفا حین گشت زنی در پناهگاه حیات وحش کیامکی با یک شکارچی متخلف روبه رو شدند..

رییس اداره حفاظت محیط زیست جلفا در این باره گفت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلف وارده عمل شده و وی را دستگیر نمودند.

علی اسماعیلی اظهار داشت: “در بازرسی از شکارچی متخلف لاشه یک عدد کبک، یک اسلحه شکاری غیرمجاز (قاچاق) و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید”.

متهم پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری جلفا، دادگاه بر اساس محتویات پرونده بزه انتسابی به متهم را محرز و مسلم دانسته وی را به مجازات های زیر محکوم نمود:

۱) سه میلیون ریال جزای نقدی به جرم شکار غیر مجاز جانوران وحشی

۲) ده میلیون ریال جزای نقدی به جرم حمل سلاح شکاری غیر مجاز

۳) مصادره اسلحه شکاری کشف شده به نفع دولت (سازمان حفاظت محیط زیست)

همچنین بر اساس  آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر کبک معادل دو میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را نیز به حساب دولت واریز نماید.

عاملین شکار سه قوچ وحشی در ارتفاعات شهرستان تفت دستگیر و پس از پرداخت سیصد میلیون ریال جریمه نقدی به دادگاه معرفی شدند

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران ۱۸ شهریور ۱۳۹۶، روز چهارشنبه ۱۵ شهریور سال جاری به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر شنیده شدن صدای شلیک گلوله در منطقه کوهستانی خودسفلی، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان تفت عازم ارتفاعات مذکور شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تفت در این باره گفت: “محیط بانان از ساعت ۱۰ صبح تا بعد از ظهر همان روز به جست و جو و دوربین کشی پرداخته و پس از مدتی دو شکارچی متخلف را حین پایین آمدن از ارتفاعات مشاهده نمودند”.

محمدرضا خواجه اظهار داشت: “مامورین در مسیر متخلفین به کمین نشسته و در ساعت ۱۶ عصر پس از نزدیک شده شکارچیان به محل کمین، جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند”.

در بازرسی از شکارچیان متخلف لاشه دو قوچ وحشی، یک اسلحه گلوله زنی، یازده عدد فشنگ گلوله زنی، دو دوربین چشمی، یک چاقو، کوله پشتی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

محیط بانان در جریان بازجویی ها و تحقیقات خود متوجه شدند که متخلفین یک قوچ وحشی دیگر را نیز شکار کرده و به دلیل آنکه توان حمل آن را نداشته اند، سومین لاشه را در کوه مخفی نموده اند تا روز بعد جهت انتقال آن اقدام کنند.

با توجه به تاریک شدن هوا محیط بانان روز بعد عازم ارتفاعات شده و سموین لاشه را نیز کشف نمودند.

متهمین پس از بازداشت و تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

شکارچیان متخلف با ارائه یک فقره چک به دادگاه پرداخت مبلغ سیصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیر مجاز سه قوچ وحشی را تضمین نمودند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

۵ سال حبس و تبعید برای شکارچی پلنگ در فیروز آباد

به گزارش صداو سیما مورخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۶، شکارچی پلنگ در شهرستان فیروزآباد به پنج سال حبس و تبعید محکوم شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزآباد گفت که شکارچی متخلف به نام “ح، ب” از دامداران غیر بومی منطقه میمند است که در کوه سپیدار میمند، با اجاره غیر قانونی مرتع، اقدام به شکار یک قلاده پلنگ که از گونه‌های نادر و در حال انقراض در جهان است کرده بود.

هوشنگ علیپور گفت: “بر اساس حکم صادره، این شکارچی متخلف به پرداخت ۸۰۰ میلیون ریال جریمه زیست محیطی، سه سال حبس به جرم کشتن پلنگ و حمل سلاح غیر مجاز و دو سال تبعید از شهرستان فیروزآباد محکوم شده است”.

وی افزود: “بر اساس اعلام اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN)، پلنگ ایرانی از گونه‌های با احتمال بالای انقراض است که تنها ۵۰۰ قلاده از آن در کشور باقی مانده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید