خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت ۱۱۳ شکارچی متخلف در ماههای اخیر

بازداشت ۱۱۳ شکارچی متخلف در ماههای اخیر

خبرگزاری هرانا – در طی روزهای اخیر دست کم ۲۶ شکارچی غیرمجاز دستگیر شدند، همزمان اداره محیط زیست مازندران گزارش داد در طی ۵ ماه اخیر ۸۷ شکارچی متخلف توسط نیروهای این نهاد در استان مدکور بازداشت شده اند. شکار حیوانات وحشی از جمله اقداماتی است که علاوه بر نقض حقوق حیوانات حق بر محیط زیست انسانها را نیز نقض می کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر مورخ یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶، مدیر محیط زیست شهرستان اسدآباد گفت: “۲ شکارچی متخلف اسدآبادی از طریق عکس‌های تلگرامی شناسایی و دستگیر شدند”.

روح الله زال پور اظهار داشت: “۲ شکارچی متخلف اسدآبادی از طریق عکس های تلگرامی توسط محیط زیست شناسایی و دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شدند”.

وی افزود: “طی یک ماه گذشته این دو شکارچی متخلف که عکس های خود را در کانال های تلگرامی به همراه شکارهای غیر مجاز قرار داده، شناسایی شدند”.

مدیر محیط زیست شهرستان اسدآباد بیان کرد: “یکی از شکارچیان با شکار ۳ سرخرگوش توسط یک قلاده سگ تازی، عکس های شکار را در تلگرام منتشر کرده بود که پس از شناسایی و دستگیری به پرداخت ۹ میلیون ریال جریمه با عنوان ضرر و زیان محیط زیست و ۵۴ میلیون ریال جریمه دادگاه محکوم شد که در صورت عدم پرداخت، به یکسال حبس محکوم خواهد شد”.

وی عنوان کرد: “فرد دیگر نیز نسبت به شکار یک راس گراز با اسلحه گرم اقدام کرده بود که شناسایی شد و در دادگاه منتظر رای مراجع قضایی است”.

زال پور تاکید کرد: “دوستداران محیط زیست در شهرستان نقش موثری در معرفی و شناسایی افرادی که درصدد آسیب رساندن به محیط زیست و حیات وحش هستند، دارند”.

سه متخلف شکار غیرمجاز در چهارمحال و بختیاری دستگیر شدند

به گزارش ایسنا مورخ دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶، مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان موفق به شناسایی و کشف و ضبط سه قبضه اسلحه از متخلفان شکار غیرمجاز در شهرستان لردگان شدند.

شهرام احمدی اظهار کرد: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان در جریان گشت و کنترل در منطقه‌‍ای موسوم به کوه ریگ شهرستان لردگان موفق به شناسایی و دستگیری سه نفر متخلف شکار غیرمجاز شدند”.

وی افزود: “از این متخلفان دو قبضه اسلحه دولول و یک قبضه اسلحه پنج تیر غیر مجاز به همراه یک قطعه کبک وحشی شکارشده کشف و ضبط شد”.

احمدی گفت: “این متخلفان برای طی کردن مراحل قانونی تحویل مراجع قانونی شدند”.

مسئول منطقه حفاظت‌شده سفیدکوه خرم‌آباد: متخلف شکار غیرمجاز در «سفیدکوه» خرم‌آباد دستگیر شد

به گزارش مهر مورخ دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶، مسئول منطقه حفاظت‌شده سفیدکوه خرم‌آباد از دستگیری یک نفر متخلف شکار غیرمجاز و کشف ۲ قطعه فاخته و ۲ قطعه کبوتر از این متخلف خبر داد.

علیرضا رحیمی گفت: “در پی گشت و کنترل یگان حفاظت منطقه سفید کوه خرم آباد در سطح حوزه استحفاظی یک نفر متخلف که اقدام به شکارغیر مجاز ۲ قطعه فاخته و ۲ قطعه کبوتر وحشی کرده بود دستگیر و از وی  یک قبضه اسلحه ۲ لول غیرمجاز به همراه ۸ عدد فشنگ و مقداری ساچمه فله کشف و ضبط شد”.

وی اظهار داشت: “با عنایت به اینکه عمل ارتکابی صورت گرفته بر اساس قوانین شکار و صید جرم محسوب می شود؛ پرونده این متخلف پس از بازجویی مقدماتی و اخذ جرایم زیست محیطی برای رسیدگی به دادگستری ارجاع، و وسایل کشف شده طبق ماده ۱۴ قانون شکار و صید تا پایان دادرسی و صدور رای قطعی زیر نظر سازمان به صورت امانی نگهداری می شوند”.

عاملین شکار دو کل و بز وحشی در کیامکی شناسایی و به دادگاه معرفی شدند

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران مورخ دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶، روز جمعه ۹۶/۶/۱۰ به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر مشاهده دو موتورسیکلت مشکوک در پناهگاه حیات وحش کیامکی، نیروهای یگان محیط زیست جلفا عازم منطقه مذکور شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست جلفا در این باره گفت: “محیط بانان در مسیر احتمالی خروج مظنونین به کمین نشسته و پس از رسیدن موتور سیکلت ها به محل کمین، جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند”.

علی اسماعیلی اظهار داشت: “متخلفین که در کمین محیط بانان گرفتار شده بودند پس از رها نمودن موتور سیکلت ها و کوله پشتی ها با پای پیاده اقدام به فرار نمودند”.

در بازرسی از کوله پشتی متخلفین لاشه یک کل و یک بز وحشی کشف و ضبط و دو موتورسیکلت به جا مانده از متخلفین با دستور قضایی به پارکینگ منتقل گردید.

متخلفین متواری از شکارچیان سابقه دار و حرفه ای به شمار می روند که پیش از این سه پرونده قضایی و محکومیت به جرم شکار غیر مجاز داشته اند.

با شکایت اداره محیط زیست جلفا پرونده ای در این رابطه در مراجع قضایی تشکیل و متخلفین که کاملا شناسایی شده اند به دادسرا احضار شدند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک کل یا بز وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ دویست میلیون ریال به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

عاملین شکار بیرحمانه یک ماده آهو در بهکده دستگیر و پس از واریز یکصد میلیون ریال جریمه به دادگاه معرفی شدند

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران مورخ دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶، به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر تردد یک خودروی سوزوکی مشکوک در منطقه شکار ممنوع بهکده نیروهای یگان محیط زیست عازم محدوده مورد نظر شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مانه و سملقان در این باره گفت: “خودروی مذکور که متوجه حضور محیط بانان شده بود به سرعت از منطقه خارج گردید”.

موسی ولیزاده افزود: “محیط بانان موضوع را به مامورین پاسگاه انتظامی اطلاع داده و با همکاری عوامل نیروی انتظامی خودروی سوزوکی متوقف گردید”.

در بازرسی از این خودرو یک اسلحه گلوله زنی ۲۷۰ دوربین دار به همراه ۹ عدد فشنگ گلوله زنی و یک پروژکتور کشف و ضبط گردید.

محیط بانان سپس به جست و جو در محلی پرداختند که خودروی متخلفین برای نخستین بار در آنجا مشاهده شده بود و یک ماده آهوی زخمی را مشاهده نمودند.

آهوی مجروح از ناحیه ران پا هدف گلوله شکارچیان متخلف قرار گرفته و توانایی حرکت نداشت اما هنوز زنده بود.

محیط بانان بلافاصله آهوی مجروح را به دامپزشکی منتقل نمودند اما آهو به دلیل خونریزی شدید جان خود را از دست داد.

شکارچیان متخلف در جریان بازجویی ها اعتراف نمودند پس از آنکه به سمت آهو شلیک کرده اند متوجه حضور محیط بانان شده و قصد داشتند منطقه را ترک کنند که توسط مامورین انتظامی دستگیر شدند.

در این رابطه دو شکارچی متخلف پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

متهمین مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک آهو را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

دستگیری ۸۷ صیاد غیرمجاز در دریای مازندران

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان مورخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۶، یگان حفاظت از منابع آبزیان شیلات مازندران ۵ ماه گذشته ۸۷ صیاد غیرمجاز را دستگیر کردند.

سرهنگ عباس  پورعلی فرمانده یگان حفاظت از منابع آبزیان شیلات مازندران گفت: “این یگان با اجرای ۹۳ گشت مشترک با یگان دریایی استان از ابتدای امسال تاکنون ۸۷  صیاد غیر مجاز را دستگیر کرد و تحویل مراجع قضایی داد”.

وی افزود: “۷۳ فروند شناور صیادی متخلف نیز ۵ ماه گذشته در دریای مازندران کشف و ضبط شد”.

سرهنگ پورعلی با بیان اینکه صید ماهیان استخوانی مانند ماهی سفید، کفال و کپور از دریای خزر در ۶ ماه نخست سال ممنوع است، گفت: “کشفیات ماهیان استخوانی ۵ ماه گذشته در مازندران ۱۵ درصد افزایش داشت”.

فرمانده یگان حفاظت از منابع آبزیان شیلات مازندران افزود: “صید ماهیان خاویاری برای تکثیر فقط در انحصار شیلات است به همین دلیل مقابله جدی با افرادی که ماهیان خاویاری را صید و در بازار‌های مازندران و گیلان به فروش می‌رسانند به صورت جدی در دستور کار این یگان است”.

وی گفت: “یگان حفاظت از ابتدای امسال تاکنون هزارو ۳۰۰ قطعه ماهی خاویاری را از متخلفان کشف و در دریای خزر رهاسازی کرد”.

دستگیری چهار شکارچی کبک در اشترانکوه

به گزارش آنا مورخ سه‌شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶، مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه دورود از دستگیری چهار نفر متخلف شکار غیر مجاز پرنده و کشف دو قبضه اسلحه شکاری و چهار قطعه کبک از این متخلفین خبر داد.

احمد گودرزی گفت: “در پی گشت و کنترل یگان حفاظت منطقه حفاظت شده اشترانکوه دورود در سطح حوزه استحفاظی این منطقه، چهار متخلف در قالب دو گروه که اقدام به شکارغیر مجاز ۴ قطعه کبک در ارتفاعات گاه ره کمندان کرده بودند دستگیر و از آنها دو قبضه اسلحه دو لول ساچمه زنی به همراه تعداد زیادی فشنگ کشف و ضبط شد”.

گودرزی اظهار داشت: “با عنایت به اینکه عمل ارتکابی صورت گرفته بر اساس قوانین شکار و صید جرم محسوب می‌شود؛ پرونده این متخلفین پس ازبازجویی مقدماتی و اخذ جرایم زیست محیطی جهت رسیدگی به دادگستری ارجاع و وسایل کشف شده طبق ماده ۱۴ قانون شکار و صید تا پایان دادرسی و صدور رای قطعی زیر نظر سازمان به صورت امانی نگهداری می‌شوند”.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست کوهدشت خبر داد:

دستگیری ۱۲ متخلف شکار و صید غیرمجاز در کوهدشت

به گزارش مهر مورخ چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست کوهدشت از دستگیری ۱۲ نفر متخلف شکار و صید غیرمجاز در این شهرستان خبر داد.

حمید طولابی از دستگیری ۱۲ نفر متخلف شکار و صید غیر مجاز و کشف و ضبط وسایل آنها در طی ماه گذشته در این شهرستان خبر داد.

وی گفت: “در راستای اجرای برنامه های یگان حفاظت و جلوگیری از تخلفات شکار و صید غیرمجاز در طی ماه گذشته و با برنامه ‌ریزی های انجام شده و گشت و کنترل های مستمر در مناطق جنگلی و زیستگاه های شهرستان تعداد ۱۲ نفر متخلف زیست محیطی که اقدام به شکار و صید غیرمجاز کرده بودند دستگیر، و از آنها ۵ قبضه اسلحه، ۱۵ عدد فشنگ شکاری، ۲ عدد تور صید پرندگان، ۲ دستگاه موتورسیکلت، یک دستگاه خودرو سواری، ۱۱ عدد قفس چوبی و فلزی زنده گیری پرندگان، ۵ عدد متعلقات صید، یک باند صوتی، یک عدد دوربین چشمی و یک رشته قطار فشنگ کشف و ضبط شد”.

رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان کوهدشت یادآور شد: “در ۴ مورد از این تخلفات، با اقدام به موقع یگان حفاظت این اداره ۶ نفر از متخلفین قبل از هرگونه شکار غیرمجاز دستگیر شدند”.

طولابی با بیان اینکه پرونده متخلفین پس از تهیه و تنظیم و اخذ جرایم زیست محیطی به دادگستری ارجاع شده است، از نگهداری وسایل کشف شده زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست تا صدور رای قطعی دادگاه خبر داد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید