خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶, 22nd of October 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ساعت ۱۰:۳۹:۲۰

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  دست کم ۱۱ شکارچی در ۶ پرونده مختلف شکار حیوانات بازداشت شدند

دست کم ۱۱ شکارچی در ۶ پرونده مختلف شکار حیوانات بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا – طی ۶ واقعه جداگانه در نقاط مختلف کشور دست کم ۱۱ شکارچی همراه با ضبط سلاح و لاشه شکار دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند. شکار حیوانات وحشی از جمله اقداماتی است که علاوه بر نقض حقوق حیوانات حق بر محیط زیست انسانها را نیز نقض می کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست مازندران اعلام کرد، ماموران اجرائی حفاظت محیط زیست نور در حین گشت وکنترل در منطقه حطر و دویلات بلده سه متخلف را به همراه سه قبضه سلاح شکاری و دو قطعه کبک معمولی و سایر ادوات شکار دستگیر کردند.

ماموران اجرائی اداره پارک ملی کیاسر نیز، در حین گشت وکنترل در منطقه آزاد کنتا یک متخلف را که مشغول شکار قرقاول بوده دستگیر و یک قبضه سلاح شکاری کشف و ضبط کردند.

متخلف دستگیر و باتشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.

براساس این گزارش براساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست، ضرر و زیان هر طاقه قرقاول و هر قطعه کبک معمولی به ترتیب چهار و دو میلیون ریال است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان: شکارچی غیرمجاز ۲۵ قطعه کبک در زاهدان دستگیر شد

به گزارش ایرنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: “با تلاش ماموران گشت یگان حفاظت این اداره کل شکارچی غیر مجاز ۲۵ قطعه کبک در زاهدان دستگیر شد”.

نیره پورملائی روز شنبه اظهار داشت: “قاچاق گونه های مختلف جانوری و صید در کنار خشکسالی از مهمترین معضلات انسانی و طبیعی محیط زیست سیستان و بلوچستان است”.

وی همچنین از دستگیری یک متخلف در منطقه شکار ممنوع بزمان خبر داد و گفت: “از این متخلف نیز ۲ قطعه لاشه کبک و یک قبضه سلاح کمرشکن کشف و تحویل مراجع قضایی شد”.

کبک با ۳۳ سانتیمتر طول از دسته ماکیان ها بوده که در دشت ها، دامنه ها و مناطق کوهستانی پراکنده است و از حشرات و گیاهان شامل علف ها و دانه های آنها، برگ گیاهان و میوه بوته ها بر اساس فراوانی و دسترسی فصلی تغذیه می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار داشت: “این استان دارای تنوع زیستی فراوان اما با غنای گونه ای پایین است به این معنی که انواع حیوانات را در شمار محدود می توان در پهنه این استان مشاهده کرد”.

یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۵۹۰ هکتار معادل ۹/۷ درصد (هفت و ۹ دهم درصد) از کل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

گونه های جانوری و گیاهی استان در ۱۳ منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شکار ممنوع شامل مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرک و جنگلی پوزک، مناطق شکار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مک سرخ و پزم و پناهگاه حیات وحش هامون و آثار طبیعی ملی تفتان، پیرگل خاش، سرو زربین سنگان و گل فشان تنگ کنارک زیست می کنند.

جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است.

تمساح پوزه کوتاه و سنجاب بلوچی از جمله گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است که به گفته کارشناسان در دیگر نقاط کشور نمی توان آثاری از زیست آنها مشاهده کرد.

در بین پستانداران علاوه بر خرس سیاه و سنجاب بلوچی همچنین کل، بز، قوچ، میش، جبیر، آهو، گربه وحشی و کاراکال در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان زیست می کنند.

در بین پرندگان نیز دراج، هوبره، زاغ بور، گیلانشاه خالدار، پلیکان خاکستری باکلان و انواع پرندگان شکاری از جمله بحری، بالابان، هما، عقاب طلایی و عقاب ماهیگیر در این استان قابل مشاهده برای علاقه مندان به محیط زیست است.

۲شکارچی متخلف در شهرستان تفت به دام قانون افتادند

به گزارش ایرنا، روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست تفت در گزارشی نوشت که ماموران یگان حفاظت، ۲نفر را به اتهام شکار یک راس بز وحشی در منطقه کوهستانی خارکوه علی آباد این شهرستان دستگیر و پس از تشکیل پرونده به دادگاه معرفی کردند

ماموران پس از کسب اطلاع از همیاران محیط زیست از حضور شکارچیان در منطقه اقدام به شناسایی و دستگیری ۲ شکارچی متخلف کردند.

این گزارش می افزاید: “ماموران پس از بررسی محل، در جریان تعقیب و کمین شکارچیان در حین بازگشت از شکارگاه موفق به دستگیری آنها شدند”.

از متهمان لاشه یک راس بز وحشی، یک قبضه اسلحه گلوله زنی خفیف غیر مجاز، یک دستگاه دوربین چشمی و ۲ قبضه چاقو و کوله پشتی کشف و ضبط شد.

۲ سال حبس و جریمه نقدی عاملین شکار پلنگ در لنده

به گزارش ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با صدور رای قضایی متخلف شکار یک قلاده پلنگ به دوسال حبس و ۱۶۰ میلیون تومان جریمه محکوم شد.

سید اسدالله هاشمی در جمع خبرنگاران افزود: “به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر شکار غیرمجاز پلنگ در روستای موگرمون از توابع شهرستان لنده در استان، نظر به اینکه محدوده مذکور جزو مناطق آزاد بوده و شهرستان لنده نیز فاقد اداره محیط زیست است، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست از شهرستان کهگیلویه و مرکز استان، عازم منطقه مذکور شدند”.

وی بیان کرد: “طی هماهنگی با دادستان و فرماندار، تحقیقات مامورین در این زمینه آغاز و بر اساس تصاویر و اطلاعات به دست آمده دو مظنون در این رابطه شناسایی و بازداشت شدند”.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: “با ورود دادستان بعنوان مدعی العموم و اداره حفاظت محیط زیست بعنوان شاکی خصوصی، پرونده ای تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شد که در جریان تحقیقات صورت گرفته و بازجویی از مظنونین مشخص شد دو پلنگ توسط متخلفین در ارتفاعات روستای “موگرمون” کشته شده اند. شعبه اول دادگاه عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان لنده هر دو متهم به دو سال حبس و ۱۶۰میلیون تومان جریمه محکوم شدند”.

هاشمی تصریح کرد: “با اعتراض دو متهم به رای صادره پرونده به شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان ارسال شد. با صدور رای قطعی شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان یکی از متخلفین به ۲ سال حبس محکوم شد”.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: “برای مطالبه خسارت ناشی از ضررو زیان وارده به محیط زیست طی روزهای آتی، با طرح دعوی حقوقی این خسارت مطالبه خواهد شد”.

عامل شکار یک قوچ وحشی در بحر آسمان جیرفت بازداشت شدند

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، به دنبال دکسب اطلاعاتی مبنی بر انجام شکار غیرمجاز در منطقه حفاظت شده بحر آسمان، نیروهای یگان محیط زیست جیرفت به تحقیق در این رابطه پرداختند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان جیرفت در این باره گفت: “محیط بانان پس از شناسایی یک مظنون در این رابطه موضوع را با مقام قضایی در میان گذاشته و پس از اخذ نیابت قضایی از دادستان محترم جیرفت به همراه مامورین نیروی انتظامی وارد منزل مظنون شده و به تفتیش این مکان پرداختند”.

محمد کمالی: “در بازرسی از منزل این متهم حرفه ای و سابقه دار مقداری گوشت شکار از متعلق به قوچ وحشی به همراه یک اسلحه شکاری دارای جواز حمل کشف و ضبط گردید”.

در این رابطه یک متهم دستگیر و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

عاملین شکار بز وحشی در ارتفاعات خارکوه علی آباد تفت دستگیر شدند

پایاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، روز جمعه ۹۶/۶/۱۰ به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر ورود شکارچیان متخلف به منطقه کوهستانی خارکوه علی آباد تفت، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم منطقه مورد نظر شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تفت در این باره گفت: “محیط بانان به جست و جو و دوربین کشی پرداخته و پس از مدتی شکارچیان متخلف را مشاهده نمودند”.

محمدرضا خواجه اظهار داشت: “محیط بانان پس از مدتی تعقیب و گریز در ساعت ۱۸ عصر متخلفین را محاصره و بازداشت نمودند”.

در جریان بازرسی از متخلفین لاشه یک بز وحشی، یک قبضه اسلحه گلوله زنی خفیف غیرمجاز (قاچاق)، یک دوربین چشمی، دو چاقو، کوله پشتی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

در این رابطه دو متهم دستگیر و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک کل یا بز وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید