خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دو زندانی محکوم به اعدام از چوبه دار رهایی یافتند

دو زندانی محکوم به اعدام از چوبه دار رهایی یافتند

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در شهرری و شهریار با رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. یکی از این زندانیان از ۳ سال قبل و دیگری از ۹ سال قبل در زندان به سر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، مرد محکوم به قصاص که ۹سال قبل زن سالخورده‌ای را برای سرقت طلاهایش به قتل رسانده‌بود، با جلب رضایت اولیای‌دم از مرگ نجات یافت.

دوازدهم دی‌ماه سال ۸۷، مأموران پلیس شهریار از قتل زن سالخورده‌ای در یکی از خانه‌های شهر باخبر و راهی محل شدند. شواهد نشان می‌داد پوران ۶۵ ساله به خاطر سرقت طلاهایش به قتل رسیده است. پسر مقتول گفت: “مادرم بعد از فوت پدرم تنها زندگی  می‌کرد. هر روز به او سر می‌زدم و هر کاری داشت، برایش انجام می‌دادم. امروز وقتی وارد خانه شدم دیدم روی صورتش ملافه‌ای کشیده شده و جوابم را نمی‌دهد. ملافه را کنار زدم متوجه شدم فوت شده‌است و طلاهایش در دست و گردنش نیست”.

پسر جوان در ادامه گفت: “پسر همسایه به شیشه اعتیاد دارد و سابقه‌دار است. احتمال می‌دهم دراین ماجرا نقشی داشته باشد. با این توضیحات پلیس پسر همسایه را به نام مراد ۳۰ ساله بازداشت کرد”.

مرد جوان ابتدا جرمش را انکار کرد، اما در مراحل بعدی بازجویی، ماجرای قتل را فاش کرد و با اقرار به جرمش گفت: “روزی روی پشت‌بام خانه پرسه می‌زدم که پیرزن همسایه را در حیاط خانه ویلایی‌اش دیدم. او در حالی که طلاهای زیادی انداخته بود مشغول شستن لباس بود. طلاهای پیرزن مرا وسوسه کرد و نقشه سرقت به سرم زد. با دو نفر از دوستانم صحبت کردم و قرار شد آنها نیز همراه شوند”.

متهم در خصوص قتل گفت: “روز حادثه وقتی وارد حیاط پیرزن شدیم یک ملافه روی صورتش انداختیم تا شناسایی نشویم. سپس طلاهای او را از دست و گردنش سرقت کردیم. می‌خواستیم فرار کنیم که پیرزن شروع به داد و فریاد کرد. از ترس برگشتم و جلوی دهانش را گرفتم و دستم را دور گردنش انداختم. با فشار دستانم پیرزن نفسش قطع شد”.

آنجا بود که پا به فرار گذاشتیم. متهم بعد از بازسازی صحنه جرم روانه زندان شد و پرونده با کامل شدن تحقیقات به شعبه دهم دادگاه کیفری  یک استان تهران فرستاده شد.

در آن جلسه اولیای‌دم درخواست قصاص کردند و متهم بنا به این درخواست به قصاص محکوم شد.

این حکم بعد از تأیید در دیوان عالی کشور در آستانه اجرا قرار داشت که متهم توانست با پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان رضایت اولیای‌دم را جلب کند.

به این ترتیب پرونده روز گذشته از جنبه عمومی جرم به ریاست قاضی قربان‌زاده رسیدگی شد و متهم در آخرین دفاعش گفت: “پشیمانم از اینکه وسوسه حرف‌های دوستانم شدم. بعد از تأیید حکم هر روز چوبه‌دار را جلوی چشمانم می‌دیدم که با کمک بستگان از رؤیای مرگ نجات پیدا کردم. در پایان هیئت قضایی وارد شور شد”.

زن جوان از چوبه دار رهایی یافت

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، زندانی “ن. ب” که به جرم معاونت در قتل عمدی به مدت حداقل ۳ سال و ۶ ماه در ندامتگاه شهرری به سر می برد با تلاش و پیگیری اعضاء شعبه شورای حل اختلاف مستقر در زندان زنان آزاد شد.

اعضاء  شورای حل اختلاف مستقر در ندامتگاه زنان شهرری با سرپرستی خاکی قاضی شعبه در خصوص این پرونده حسب دستور ریاست محترم شوراهای حل اختلاف استان تهران بر انجام جلسه صلح و سازش و اخذ رضایت از شکات، پس از آنکه هیچیک از شکات (پدر و مادر مقتول) در وهله اول حاضر به مذاکره نشدند پس از پیگیری و برقراری تماس های مکرر اعضاء با آنان حاضر به مصالحه شده و بابت ارائه رضایت خود مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان مطالبه کردند.

چون متهم قادر به پرداخت این مبلغ از مطالبه نبود ،اعضاء شورای حل اختلاف مجددا به پیگیری خود ادامه داده و در نهایت در تاریخ ۲۴ خردادماه، اولیای دم با حضور در شعبه ۲۹۰۷ شورای حل اختلاف ندامتگاه شهرری در ازای دریافت ۵۵ میلیون تومان (۳۵ میلیون تومان نقد و ۲۰ میلیون تومان سفته) رضایت خود را اعلام کرده و شورا مبادرت به صدور گزارش اصلاحی نمود و درخواست عفو و تخفیف مجازات از زندانی اخذ و توسط خانواده وی به اجرای احکام دادسرای ناحیه ۲۷ ارائه گردیده و در نهایت به آزادی او انجامید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید