خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶, 22nd of May 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ساعت ۲۲:۲۷:۴۱

    خانه  > زندانیان  >  رئیس سازمان زندانها: وجود ۲۳۰۲ زندانی مهریه

رئیس سازمان زندانها: وجود ۲۳۰۲ زندانی مهریه

خبرگزاری هرانا – رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی از وجود ۲ هزار و ۳۰۲ زندانی مهریه در زندانهای کشور خبر داد و گفت که در میان زندانیان مهریه، فردی با ثبت یک هزار و ۵۱۴ عدد سکه به عنوان مهریه همسرش، سالهاست در زندان به سر می‌برد و در طرف مقابل نیز فردی در استان خراسان رضوی به دلیل ناتوانی در پرداخت تنها یک عدد سکه مهریه، در زندان است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم؛ اصغر جهانگیر در بیست و نهمین جشن حمایت از زندانیان نیازمند که یکشنبه شب برگزار شد با بیان اینکه هم‌اکنون ۲۱۳ هزار زندانی جرائم عمد و غیرعمد در زندانهای سراسر کشور وجود دارد اظهار کرد: “از این تعداد، ۱۲ هزار و ۶۷۹ نفر زندانیان جرائم غیرعمد هستند که حدود ۶ درصد کل زندانیان را شامل می‌شود”.

رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی افزود: “از مجموع زندانیان جرائم غیر عمد، ۲ هزار و ۷۰۳ نفر زندانیان دیه شامل ۲ هزار و ۶۸۹ مرد و ۱۴ زن هستند”.

به گفته جهانگیر از مجموع زندانیان دیه، ۹۷۴ نفر به خاطر دیه ناشی از وقوع تصادف جرحی شامل ۹۷۰ مرد و چهار زن و ۵۵۱ نفر به خاطر دیه ناشی تصادف منجر به فوت شامل ۵۵۰ مرد و یک زن در زندان به سر می‌برند.

رئیس سازمان زندانها همچنین زندانیان دیه ناشی از قتل در حوادث کارگاهی را ۵۰۰ نفر عنوان و تصریح کرد: “هم‌اکنون ۲۴۳ نفر به خاطر دیه ناشی از قطع عضو یا ایراد صدمات بدنی در حوادث کارگاهی در زندان به سر می‌برند”.

به گفته وی از مجموع زندانیان دیه، ۲ هزار و ۳۶۲ نفر حکم محکومیت گرفته‌اند و پرونده ۳۴۲ نفر نیز در حال رسیدگی در مراحل مختلف قضایی است.

جهانگیر تعداد زندانیان جرائم مالی غیر عمد را ۹ هزار و ۹۷۶ نفر عنوان کرد و گفت: “هم‌اکنون ۲  هزار و ۳۰۲ نفر به خاطر مهریه، ۵۶۲ نفر به خاطر عدم پرداخت نفقه و ۶ هزار و ۲۵۰ نفر نیز در ارتباط با نحوه اجرای محکومیتهای مالی در زندان هستند”.

به گفته رئیس سازمان زندانها، استانهای فارس و تهران بیشترین و استان سیستان بلوچستان کمترین تعداد زندانیان جرائم غیر عمد را دارند.

وی در ادامه به مدت ماندگاری محکومان دیه در زندانها اشاره کرد و یادآور شد: “از ۲ هزار و ۷۰۳ زندانی دیه، یک هزار و ۲۷۹ نفر کمتر از شش ماه، ۳۹۶ نفر بین شش ماه تا یکسال، ۶۵۴ نفر بین یک تا سه سال، ۱۷۱ نفر بین سه تا پنج سال و ۲۰۳ نفر بیش از پنج سال در زندانها به سر برده‌اند”.

جهانگیر مجموع بدهی زندانیان دیه را ۲۶۰ میلیارد تومان خواند و درباره مدت زمان ماندگاری زندانیان جرائم مالی غیر عمد در زندانها اظهار کرد: “از مجموع زندانیان ناشی از جرائم غیر عمد، ۵ هزار و ۹۳۱ نفر کمتر از ۶ ماه، یک هزار و ۵۵۳ نفر شش ماه تا یکسال، ۲ هزار و ۵۰۳ نفر یک تا سه سال، ۳۲۶ نفر بین سه تا پنج سال و ۱۱۳ نفر نیز بیش از پنج سال در زندانها مانده‌اند”.

رئیس سازمان زندانها بار دیگر به آمار ۲ هزار نفری محکومان مهریه اشاره و خاطرنشان کرد: “این مسئله حاکی از این است که متاسفانه هنوز نگاه منطقی به مهریه وجود ندارد و تفکر «کی داده، کی گرفته» بین خانوادهها حاکم است”.

به گفته جهانگیر در میان زندانیان مهریه، فردی با ثبت یک هزار و ۵۱۴ عدد سکه به عنوان مهریه همسرش، سالهاست در زندان به سر می‌برد و در طرف مقابل نیز فردی در استان خراسان رضوی به دلیل ناتوانی در پرداخت تنها یک عدد سکه مهریه، در زندان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید