خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  دو تن دیگر از اعضای خانواده حسین پناهی آزاد شدند / سه تن دیگر کماکان در بازداشت به سر می برند

دو تن دیگر از اعضای خانواده حسین پناهی آزاد شدند / سه تن دیگر کماکان در بازداشت به سر می برند

خبرگزاری هرانا – صبح روز گذشته احمد و زبیر حسین پناهی دو تن از وابستگان رامین حسین پناهی بعد از یک ماه بازداشت، بطور موقت آزاد شدند. کماکان سه عضو دیگر این خانواده به نامهای عباس، افشین و رامین حسین پناهی در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز گذشته مورخ ۴ مردادماه دو تن از اعضای خانواده رامین حسین پناهی، به نامهای لاحمد و زبیر پس از تحمل یکماه بازداشت موقت با تودیع قرار از زندان مرکزی سنندج آزاد شدند.

این دو شهروند پس از بروز درگیری مسلحانه در سنندج و بازداشت شدن رامین حسین پناهی – پسرعموی آننا- بدون اینکه حضور یا ارتباط مشخصی با این درگیری داشته باشند مورخ ۵ تیرماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در محل سکونت خود بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شده بودند.

در روزهای گذشته، کیوان حسین پناهی، دیگر بازداشت شده این خانواده با تودیع قرار از زندان آزاد شده بود. با احتساب بازداشت های اخیر کماکان ۳ تن از اعضای خانواده حسین پناهی به نامهای رامین، افشین و عباس در بازداشت به سر می برند.

در بین بازداشت شدگان وضعیت رامین حسین پناهی به دلیل شدت جراحات وارده نگران کننده تر ارزیابی می شود. علیرغم پیگیری مستمر خانواده این فعال سیاسی از سرنوشت او پس از بازداشت کماکان اطلاعی در دست نیست.

لازم به یادآوری است روز جمعه مورخ اول تیرماه چهار تن از اعضای یک حزب سیاسی در کمین نیروهای قرارگاه حمزه سپاه پاسداران افتادند. طی تبادل آتش صورت گرفته سه تن از اعضای این حزب به نامهای حامد سیف پناهی، بهزاد نوری و صباح حسین پناهی جان باختند و نفر چهارم به نام رامین حسین پناهی در حالی که از ناحیه کمر و پا مورد اصابت سه گلوله قرار گرفته بود، دستگیر شد.

 پس از واقعه روز جمعه در سنندج نیروهای امنیتی به بازداشت تعدادی از اقوام چهار فرد حاضر در درگیری پرداختند از جمله در همان روز واقعه، ۱ تیرماه ۱۳۹۶، افشین حسین پناهی، برادر رامین در منزل شخصی خود بازداشت شد سپس ۴ تیرماه ۱۳۹۶، انور حسین پناهی، دیگر برادر رامین و ۵ تیرماه ۱۳۹۶، زبیر، احمد و انور حسین پناهی از جمله پسرعموهای رامین توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

رامین و صباح نسبت دایی و خواهرزادگی در این میان داشتند. نسبت نزدیک این دو فرد حاضر در واقعه سنندج باعث شد تا دایره بازداشت نیروهای امنیتی پس از این واقعه بر خانواده حسین پناهی در مناطق حومه قروه تمرکز بیشتری پیدا کند.

رامین حسین پناهی و صباح حسین پناهی

نیروهای امنیتی پس از دو روز بازداشت انور حسین پناهی و انتقال او به تهران وی را به شرط بازنگشتن به کردستان آزاد می کنند ولی تعدادی از بازداشت شدگان کماکان در بازداشت به سر می برند.

خانواده حسین پناهی در تظلم خواهی خود به گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل، خانم اسما جهانگیر نامه ای نوشتند

همچنین باید اشاره کرد روز ۹ تیرماه، سازمان عفو بین الملل که مقر آن در لندن است با انتشار بیانیه ای، بازداشت پنج تن از بازداشت شدگان پس از درگیری اخیر سنندج را به مثابه ” ناپدید شدن اجباری” خواند و خواستار آشکارا شدن سرنوشت و محل نگهداری آنان و همچنین شفاف سازی در رابطه با وضعیت رامین حسین پناهی که پس از درگیری سنندج بصورت زخمی بازداشت شده است شد. این سازمان از مقامات ایرانی خواست هر چه سریعتر به آزادی سایر افرادی که صرفا بخاطر نسبت خانوادگی با رامین حسین پناهی بازداشت شده اند اقدام کند.

در روزهای اخیر نیز نامە سرگشادە جمعی از فعالین مدنی کردستان خطاب بە استاندار در مورد وضعیت رامین حسین پناهی انتشار یافت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید