خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  صدور احکامی ناعادلانه و تبعیض آلود برای عاملان قتل یک شهروند بهایی در یزد

صدور احکامی ناعادلانه و تبعیض آلود برای عاملان قتل یک شهروند بهایی در یزد

خبرگزاری هرانا – دادگاهی در یزد دو متهم به قتل یک شهروند بهایی را به حبس محکوم کرد. این حکم در حالی برای متهم ردیف اول ۱۱ سال و متهم ردیف دوم نیمی از این مدت را بعنوان مجازات درنظر گرفته است که متهمان صریحا ارتکاب قتل عمد را پذیرفته و نفرت مذهبی را انگیزه این اقدام خود اعلام کرده بودند در چنین حالتی چنانچه مقتول مسلمان بود حکم مرگ برای عاملان قتل در نظر گرفته می شد، بنابراین صدور این حکم صرفا نتیجه تبعیض مشخص بین اقلیت های دینی و مسلمانان در کشور است. جامعه جهانی بهائیان حکم صادرشده برای قاتلان فرهنگ امیری در یزد را “تبعیض مذهبی آشکار در قانون” خواند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، در پی صدور حکم حبس برای قاتلان فرهنگ امیری، شهروند بهایی ساکن یزد، جامعه جهانی بهائیان روز چهارشنبه این حکم را نشانه «تبعیض و بی‌عدالتی نهفته در ماهیت قانون مجازات ایران» خواند.

یک دادگاه در شهر یزد اخیراً فردی را به جرم قتل عمد یک بهایی در ملأعام، فقط به ۱۱ سال زندان و دو سال تبعید محکوم کرده است. دادگاه در توجیه صدور این حکم می‌گوید که طبق قانون مجازات اسلامی و بر طبق حکم قصاص، متهم و قربانی از حق مساوی برخوردار نیستند. این حکم عجیب، صریحاً و عمداً غیرمسلمانان را از حق قانونی برای رسیدن به عدالت در مقایسه با اکثریت مسلمان کشور محروم می‌کند.

قتل آقای فرهنگ امیری، ۶۳ ساله، پدر چهار فرزند، در سپتامبر ۲۰۱۶ در یزد در خیابان و خارج از منزل وی رخ داد. وی توسط دو برادر که به اقرار صریح، انگیزۀ قتل را تنفر مذهبی بیان نمودند با ضربات بی‌رحمانه چاقو از پای درآمد.

مرد جوان‌تر به جرم معاونت در قتل عمد، به نیمی از حکم برادرش محکوم شد. این دو نفر به کشتن آقای فرهنگ امیری با ضربات چاقو اعتراف نمودند و صریحاً انگیزۀ خود را قتل یک نفر بهائی اعلان نمودند.

سرویس خبری جامعه بهایی با انتشار این گزارش نوشت “این‌ نوع مجازات برای قتل یک انسان بی‌گناه، به وضوح و روشنی نشان‌دهنده تبعیض و بی‌عدالتی نهفته در ماهیت قانون مجازات ایران است که با شهروندانش صرفاً به دلیل اعتقاد مذهبی‌شان در مقابل قانون به‌طور مساوی رفتار نمی‌کند.”

خانم بانی دوگال نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل گفت: «چنین حکمی ماهیت ادعا‌های واهی مقامات ایران مبنی بر برابری همۀ شهروندان در مقابل قانون را برملا می‌سازد و آشکارا خشونت علیه بهائیان که بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی ایران است را تشویق می‌نماید. ما از ایرانیان می‌خواهیم به این بیندیشند که چگونه ایران می‌تواند ترقّی و پیشرفت نماید در حالی‌که نظام حقوقی آن که باید مروج عدالت باشد، مجری چنین بی عدالتی‌های آشکاری است.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید