خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶, 20th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۲۹ ساعت ۲۱:۲۹:۰۴

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  صدور حکم ۱۵ سال حبس برای شکارچیان متخلف / سند

صدور حکم ۱۵ سال حبس برای شکارچیان متخلف / سند

خبرگزاری هرانا – با تایید رای در دادگاه تجدیدنظر استان فارس دو شکارچی که با اسلحه جنگی اقدام به شکار حیوانات در پارک ملی بمو کرده بودند جهت تحمل ۱۵ سال حبس روانه زندان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، اواخر آذرماه سال گذشته نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی بمو متوجه شدند یکی از شرورترین شکارچیان این منطقه که دارای سوابق و محکومیت های متعددی بوده و در همان زمان نیز فراری بوده است، مجددا عازم ارتفاعات پارک ملی بمو شده است.

رییس اداره پاک ملی بمو در این باره گفت: “محیط بانان در نقاط حساس پارک مستقر شده، از ساعت ۱۰ صبح به دوربین کشی و جست و جو پرداخته تا نهایتا در ساعت ۱۵ بعد از ظهر متخلف را به همراه یکی از همدستانش در کوه مشاهده نمودند”.

علی آرندی اظهار داشت: “محیط بانان متوجه شدند که شکارچی شرور مسلح به اسلحه جنگی ژ۳ است. بنابراین با توجه به سابقه شلیک و مجروح نمودن محیط بانان و احتمال فرار متهم، مامورین این بار در کوه جهت دستگیری وی وارد عمل نشدند”.

محیط بانان موضوع را به مامورین نیروی انتظامی اطلاع داده و در حاشیه منطقه منتظر پایین آمدن شکارچی شرور و همدستش از ارتفاعات ماندند.

پس از خروج متهم از ارتفاعات، نیروهای محیط زیست و مامورین نیروی انتظامی بوسیله سه خودرو، اتومبیل متهم را تعقیب نمودند.

شکارچی شرور با سرعت زیاد اقدام به فرار نموده و پس از حدود ۵ کیلومتر تعقیب و گریز به قصد عبور از زیر بزرگراه شیراز – اصفهان و فرار به سمت روستای محل سکونت خود، وارد زیرگذری در این بزرگراه شد.

در این لحظه خودروی پلیس و خودروی محیط زیست دو سمت ریزگذر را مسدود نموده و عملا راه فرار متخلف را مسدود نمودند.

در حالیکه شکارچی شرور قصد داشت از خودرو پیاده شده و با مامورین درگیر و متواری شود با شلیک تیر هوایی توسط مامورین نیروی انتظامی، تسلیم مامورین شد.

در بازرسی از خودروی این متخلف یک قبضه اسلحه جنگی ژ۳ به همراه ۴۴ عدد فشنگ جنگی کشف و ضبط گردید.

متهم پس از بازداشت به همراه اسلحه جنگی و مهمات کشف شده به مراجع قضایی تحویل و با دستور مقام قضایی مستقیما روانه زندان گردید.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری شیراز، دادگاه با توجه به صورتجلسه تنظیم شده و گزارش مامورین محیط زیست و نیروی انتظامی، کشف سلاح و مهمات جنگی، اعترافات متهمین در مراحل بازپرسی و سایر محتویات پرونده، بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهمین را به مجازات های زیر محکوم نمود:

متهمین ردیف اول و دوم

تحمل هفت سال و نیم حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی

تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری بابت جرم شروع به شکار

متهم ردیف سوم

تحمل پنج سال حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی

تحمل ۹۱ روز حبس بابت جرم شروع به شکار

متهم ردیف چهارم

تحمل پنج سال حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی

با اعتراض وکلای مدافع متهمین به رای صادره، پرونده برای بررسی مجدد به شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان فارس ارجاع شد.

در جریان بررسی مجدد پرونده، قضات دادگاه تجدیدنظر متهمین ردیف دوم و سوم پرونده را به دلیل فقدان ادله کافی و انکار متهمین در کلیه مراحل رسیدگی به پرونده از اتهامات وارده تبرئه نمودند.

اما در مورد متهمین ردیف اول و دوم قضات دادگاه تجدیدنظر، ایراد و اعتراض موثری که موجبات نقض حکم بدوی را فراهم کند تشخیص ندادند.

بنابراین متهمین ردیف اول و دوم جهت تحمل هفت سال و نیم حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی و تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری بابت جرم شروع به شکار روانه زندان شدند.

این شکارچیان متخلف که ساکن یکی از روستاهای حاشیه پارک ملی بمو می باشند طی سال های اخیر به همراه گروهی از اقوام و همدستان خود بارها به شکار غیرمجاز در پارک ملی بمو پرداخته و تعداد زیادی از حیات وحش این پارک را نابود کرده بودند.

آنها که به شکار در پارک ملی بمو و فروش گوشت شکار در شیراز مشغول بوده اند تاکنون چندین نوبت با محیط بانان این پارک بصورت مسلحانه درگیر شده اند.

این شکارچیان شرور در شهریورماه سال ۱۳۹۳ هنگامیکه توسط محیط بانان در پارک ملی بمو تعقیب شده بودند، مامورین را با اسلحه ژ۳ به رگبار بستندکه بر اثر آن محیط بان نصرت دهقان (رئیس وقت پارک ملی بمو) از ناحیه پای چپ مورد اصابت گلوله قرار گرفت و یکی دیگر از محیط بانان نیز از ناحیه پای چپ و سر و گردن بر اثر پرتاب سنگ ریزه های ناشی از برخورد گلوله ها به زمین به شدت آسیب دید.

نصرت دهقان رئیس وقت پارک ملی بمو که از ناحیه پا مورد اصابت گلوله ژ۳ قرار گرفت پس از انتقال به بیمارستان، با گذشت دو سال از این حادثه و انجام چند عمل جراحی، نصرت دهقان هنوز سلامتی کامل پای خود را بدست نیاورده است.

این متخلفین شرور و سابقه دار به دلیل چندین نوبت درگیری مسلحانه و فرار از دست محیط بانان به خود مغرور شده و تصور می نمودند افرادی بسیار باهوش و شکست ناپذیر هستند. اما واقعیت این است که تاکنون چندین بار مامورین به راحتی می توانستند آنها را با شلیک گلوله زمین گیر کنند ولی از شلیک مستقیم به متهمین خودداری و سعی نمودند ضمن حفظ جان نیروهای خودی آنها را بدون خونریزی دستگیر کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید