خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۶, 25th of June 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ساعت ۱۲:۲۲:۴۳

    خانه  > فرهنگی  >  تخریب یک هکتار از محدوده اثر باستانی در شهرستان گیلانغرب

تخریب یک هکتار از محدوده اثر باستانی در شهرستان گیلانغرب

خبرگزاری هرانا – سرپرست فرمانداری گیلانغرب گفت که بخشی از محدوده یک اثر تاریخی با قدمت بیش از یک هزار سال مربوط به دوره ساسانی در این شهرستان با وسعت بیش از یک هکتار توسط عده ای سودجو با استفاده از ادوات مکانیکی تخریب شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، فرهاد همتی روز سه شنبه افزود: “این اثر با قدمت بیش از یک هزار سال مربوط به دوره ساسانی در منطقه دهستان دیره در بخش مرکزی این شهرستان که در اراضی ملی قرار دارد، توسط عده ای سودجو با استفاده از ادوات مکانیکی تخریب شده است”.

وی اظهار کرد: “در این محوطه تاریخی در محدوده ای بیش از یک هکتار با ارتفاع ۲ و نیم متر خاکبرداری غیرمجاز شده که در نتیجه آن علاوه بر خسارت به این محدوده ارزشمند تاریخی و فرهنگی، برخی آثار تاریخی نظیر سازه های معماری، ظروف سفالی، آجر، شیشه و بخشی از ستون های سنگی مربوط به دوره ساسانی در آن نمایان شده است”.

سرپرست فرمانداری گیلانغرب گفت: “بررسی های اولیه حاکی است که همه مراحل عملیات تخریب با هدف الحاق محدوده مذکور به زمین های کشاورزی همجوار بدون اخذ استعلام و مجوز صورت گرفته است”.

همتی گفت: “با توجه به اهمیت موضوع و اثر تاریخی مورد اشاره، این اقدام غیرقانونی در دستور کار مراجع ذیربط قرار گرفت و مظنون اصلی پس از شناسایی به دستگاه قضایی معرفی شد”.

وی با بیان این که با اقدام صورت گرفته پرونده قضایی در این ارتباط بلافاصله تشکیل و در دستور کار رسیدگی فوری با صدور قرار بازداشت قرار گرفته است، اضافه کرد که محدوده تاریخی یاد شده نیز هم اکنون تحت کنترل نیروهای انتظامی و میراث فرهنگی قرار دارد.

وی به افراد سودجو که قصد انجام موارد مشابه و تخریب اموال فرهنگی و تاریخی که بیانگر و نشانه مدنیت، تمدن و هویت تاریخی منطقه است، هشدار داد که در صورت هرگونه تحرک در این زمینه تحت تعقیب و برخورد شدید دستگاه قضایی و انتظامی قرار خواهند گرفت.

شهرستان گیلانغرب در غرب کرمانشاه با بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت دارای صدها اثر تاریخی است که بیش از ۴۰۰ اثر آن ثبت ملی شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید