خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶, 18th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۱۳ ساعت ۱۰:۳۵:۲۷

    خانه  > کارگران  >  اخراج و تعدیل کارگران در دو واحد صنفی

اخراج و تعدیل کارگران در دو واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – پس از گذشت حدود ۱۳ روز از اخراج ۶ کارگر، رسمی کارخانه پالایش روغن گیلان (واریان لوشان)، هنوز این کارگران برای بازگشت بکار ودریافت مطالبات معوقه خود معطل مانده اند. همچنین از ۲۳۰ کارگر کارخانه «نساجی پاکان» تنها ۴۰ کارگر باقی‌مانده‌اند، مشکل تامین نقدینگی باعث تعدیل تدریجی کارگران شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگرانی که از ۲۹خرداد تا به امروز توسط کارفرمای کارخانه پالایش روغن واریان لوشان اخراج شده‌اند خواستار بازگشت به کار خود شدند.

این کارگران تعداد آنها ۶ نفر است گفتند که پس از نزدیک به دو دهه فعالیت از سوی کارفرما به عنوان نیروی مازاد تلقی شده و در نتیجه اینطور از ابتدای تابستان بیکار شده‌اند.

کارگران اخراج شده بخشی از یک گروه ۱۱ نفری هستند که به دلیل داشتن سابقه کار در مشاغل سخت و زیان آور از مدتی قبل منتظر بازنشستگی بودند اما چون کارفرمای حاضر به پرداخت هزینه‌‌های مربوطه نشده بود سازمان تامین اجتماعی از صدور احکام بازنشستگی برای آنها خودداری کرده است.

برابر قانون تامین اجتماعی کارفرمایانی که مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور می‌شوند باید برای بازنشستگی کارگران مشمول هزینه ای معادل ۴ تا ۸ درصد حق بیمه دوران اشتغال کارگر در مشاغل سخت و زیان آور پرداخت کنند.

از قرار معلوم این کارگران در دو هفته اخیر اقدام به طرح شکایتی در اداره کار شهرستان منجیل کرده‌اند و از این طریق خواستار بازگشت به کار خود شده‌اند.

کارگران مذکور علاوه بر پیگیری برای بازگشت به کار، بابت ۴ ماه دستمزد و عیدی سال ۹۵ نیز طلبکار هستند؛ می‌گویند: “تا به امروز در مهلت‌های زمانی تعیین شده مدام به اداره کار مراجعه کرده‌اند اما هر بار به دلیل غیبت مسئولان مربوطه معطل رسیدگی به پرونده‌های خود شدند”.

کارگران «نساجی پاکان» ۴۰ نفر شدند؛ نگرانی باقیمانده‌ها از تعطیلی احتمالی

به گزارش ایلنا، از ۲۳۰کارگر کارخانه «نساجی پاکان» تنها ۴۰ کارگر باقی‌مانده‌اند، مشکل تامین نقدینگی باعث تعدیل تدریجی کارگران شد.

شماری از کارگران کارخانه نساجی پاکان گفتند: “تا یک دهه پیش بیش از ۲۳۰کارگر در این کارخانه نساجی مشغول کار بودند اما با به حداقل رسیدن تدریجی فعال خطوط تولیدی تنها۴۰کارگر در این کارخانه باقیمانده‌اند”.

از قرار معمول بیشتر کارگران این واحد صنعتی درقالب اجرای مقررات بازنشستگی و یا خاتمه قرارداد تعدیل شده‌اند.

به گفته کارگران، فعالیت این کارخانه که از  حدود ۵۰ سال پیش برای تولید محصولات ریسندگی وبافندگی  تأسیس شده بود مانند سایر واحدهای صنعتی با مشکل تامین نقدینگی مواجه است.

این منابع کارگری با بیان اینکه این واحد در زمینه فروش و سفارش محصولات تولیدی مشکلی ندارد تصریح کرد: “بخش عمده مشکلات این واحد تولیدی به مطالبات دارایی وتامین اجتماعی باز می‌گردد و در این بین پافشاری اداره دارایی برای وصول طلب معوقه باعث نگرانی کارگران باقیمانده از بابت آینده شغلی شده است”.

وی ضمن بیان اینکه هر چند تلاش مدیریت فعلی کارخانه نساجی پاکان را برای از سر پا نگه داشتن کارخانه درخور توجه است، اظهار داشت: “از مدتها قبل مدیران این کارخانه در راستای نجات این  واحد بحران زده  از دولت در خواست دریافت تسهیلات کرد که هنوز با این درخواست موافقت نشده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید