خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  صدور حکم حبس برای عامل کشتار حیات وحش آرادان / سند

صدور حکم حبس برای عامل کشتار حیات وحش آرادان / سند

حبرگزاری هرانا – عامل کشتار حیات وحش آرادان از طریق عکس یادگاری شناسایی و به دو سال حبس محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)، از مدتها قبل نیروهای یگان حفاظت محیط زیست آرادان در جریان تخلفات گسترده یک شکارچی حرفه ای در این شهرستان قرار گرفته بودند و چندین بار اطلاعاتی مبنی بر حضور این متخلف در منطقه را بدست آورده و رد وی را در کوه تعقیب کرده بودند اما فرد متخلف هر بار به نحوی از دست ماموران گریخته بود.

رئیس  اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آرادان در این باره گفت: “پس از انتشار تصاویر برخی از تخلفات نامبرده در فضای مجازی، نیروهای محیط زیست موضوع را با مقامات قضایی در میان گذاشتند”.

جواد شاه حسینی اظهار داشت: “محیط بانان پس از  هماهنگی با مقام قضایی فرد مظنون دستگیر و در بررسی تلفن همراه وی تصاویری از شکار غیرمجاز سه قوچ و دو کل وحشی را بدست آوردند”.

متهم پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده به مراجع قضائی تحویل و به مدت یک هفته روانه بازداشت موقت گردید.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه عمومی آرادان، دادگاه با استناد به گزارش نیروهای محیط زیست، تصاویر بدست آمده و سایر محتویات پرونده علی رغم انکار وی و تلاش وکیل مدافع متخلف، بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه با استناد به قانون شکار و صید و قانون مجازات اسلامی اسلامی متهم را به تحمل دو سال حبس محکوم نمود.

اما قاضی پرونده به دلیل پیش بینی اصلاح متهم ۱۸ ماه از مدت حبس تعیین شده برای وی را تعلیق نمود.

در صورتیکه متهمین در طول مدت تعلیق حبس مرتکب یکی از جرائم عمدی موجب قصاص، دیه و یا تعزیر شوند، دادگاه قرار لغو تعلیق را صادر نموده و متهمین برای گذراندن ۱۸ ماه دوران محکومیت خود روانه زندان خواهند شد.

همچنین با حکم دادگاه متهم به مدت دو سال ازهرگونه اقامت یا ورود تحت هر عنوان و دلیلی و به مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع شهرستان آرادان منع گردید.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر قوچ یا کل وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ پانصد میلیون ریال نیز بایت ضرر و زیان وارده به محیط زیست به حساب دولت واریز نمایند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید