خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های ملی, کارگران  >  زخمی‌شدن یک کولبر در نقاط مرزی سردشت

زخمی‌شدن یک کولبر در نقاط مرزی سردشت

خبرگزاری هرانا – در منطقه‌ی مرزی کانی زرد از توابع سردشت، یک کولبر در پی شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی به شدت زخمی شد. وضعیت وی وخیم گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۶ تیرماه ۱۳۹۶ خورشیدی در نتیجه‌ی تیراندازی نیروهای هنگ مرزی به سوی گروهی از کولبران در سردشت یک کولبر به نام «ضُرار عبدالله» به شدت دچار جراحت شد.

ضرار عبداللهی از اهالی روستای نلاس در بخش وزینه از توابع سردشت است که در منطقه‌ی مرزی کانی زرد در بخش مرکزی این شهرستان به همراه جمعی دیگر از کولبران در کمین نیروهای هنگ مرزی افتاده است.

او که از ناحیه‌ی سر و گردن به شدت دچار جراحات شده به بیمارستان‌ «خمینی» ارومیه منتقل شده و پزشکان بیمارستان، وضعیت عمومی وی را وخیم گزارش کرده‌اند.

او در حالت بی‌هوشی به بیمارستان منتقل شده و بعد از انجام عمل جراحی، تاکنون بهبود نیافته هوشیاری خود را به دست نیاورده است.

کولبران (حمل کنندگان) به کارگران مرزی گفته می‌شود که برای کسب درآمد زندگی خود مجبور به حمل اجناسی می‌شوند. کولبران بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه مشغول به کولبری هستند. آن‌ها از روی ناچاری و در قبال دست‌مزد ناچیز اقدام به حمل و ورود کالای خارجی از نقاط غیر رسمی گمرکی می‌کنند.

به این ترتیب که کالای مورد نظر طبق تعریف دولت ایران قاچاق محسوب می‌شود بر روی پشت این شهروندان و یا از طریق حمل با حیوان بارکش از مناطق صعب العبور مرزی به داخل شهرها و روستاهای مرزی انتقال داده می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید