خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱ تیر ۱۳۹۶, 21st of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۰۱ ساعت ۱۳:۴۹:۴۹

    خانه  > کارگران  >  اخراج کارگران و ماهها معوقات مزدی در ۴ واحد صنفی و آموزشی

اخراج کارگران و ماهها معوقات مزدی در ۴ واحد صنفی و آموزشی

خبرگزاری هرانا -برخی کارگران معدن آزادشهر۲ ماه حقوق دریافت نکردند، همزمان کارگران شیشه فلوت تاکستان ذر رابطه با معوقات مزدی خود به فرماندار نامه نوشتند. ۲۲۷ نفر از اساتید پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نامه‌ای اعتراضی به رییس این دانشگاه ضمن گلایه از «بی مهری‌های سالیان اخیر» نسبت به خود، تهدید کرده‌اند چنانچه تا پایان تیرماه مشکل تأخیر ۱۴ ماهه دستمزد و کارانه‌شان رسیدگی نشود بالاجبار اقدامات علنی اعتراضی انجام خواهند داد. از سوی دیگر  ۶ کارگر «واریان» لوشان که از یک سال پیش در انتظار نوبت بازنشستگی بودند، با اخراج رقم خورد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، عضو مجمع نمایندگان استان گلستان با اشاره به اینکه برخی کارگران معدن آزادشهر۲ ماه حقوق دریافت نکردند، گفت: “درحال حاضر شرایط برای بازگشت کارگران به معدن فراهم نیست”.

علی ابراهیمی  با اشاره  به اینکه شرایط در حال حاضر برای بازگشت به کار کارگران به معدن یورت آزاد شهر وجود ندارد،گفت: “جلساتی میان نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برای تعیین تکلیف بازگشت به کار کارگران به معدن برگزار شده است، اما شرایط ایمنی در این معدن درحال حاضرمناسب نبوده و تا زمانی که شرایط ایمنی کامل فراهم نشود؛ نمی توان کارگران را به کار مجدد دعوت کرد، البته فراکسیون کارگری مجلس به دنبال آماده سازی شرایط برای فعالیت مجدد کارگران هستند، اما به لحاظ ایمنی شرایط فراهم نیست”.

نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه بدون ایجاد ایمنی کامل، جامعه کارگری و کارگران رضایتی مبنی بر بازگشت به کار ندارند، افزود: “به طور حتم وزارت صنعت، معدن و تجارت باید شرایط ایمنی و استاندارد را به طور کامل در این معدن فراهم کند، اما در حال حاضر خطر ریزش و گاز گرفتگی همچنان در معدن وجود داشته و ضریب ایمنی پایین است”.

وی با بیان اینکه شرایط برای بازگشت به کار معدن کاران فراهم نیست، تصریح کرد: “وزارت صنعت، معدن وتجارت و نظام مهندسی معدن باید ضریب ایمنی در معدن یورت را افزایش داده و نکات استاندارد را برای فعالیت مجدد کارگران رعایت کنند، هرچند که طبق برخی اعتراضات مطرح شده و اطلاعات واصله از سوی این افراد، برخی کارگران در این معدن حقوق خود را به مدت ۲ ماه از اردیبهشت ماه دریافت نکردند؛ یعنی از زمان تعطیلی این معدن برخی کارگران هیچ حقوقی دریافت نکردند، البته بیمه بیکاری برای این افراد پرداخت شده است”.

ابراهیمی با اشاره به اینکه تا زمان فعالیت مجدد کارگران میتوانند از تامین اجتماعی بیمه بیکاری دریافت کنند، گفت: “به طورحتم این موضوع و تاخیر در پرداخت ها پیگیری می شود، زیرا دربرخی خانواده ها مشکلات بسیاری وجود دارد که باید با تعیین تکلیف سریع حقوق مشکلات آنها را رفع کرد”.

عضو مجمع نمایندگان استان گلستان با ابیان اینکه بیمه بیکاری به میزان حقوق دریافتی کارگران است،افزود: “این میزان بیمه بیکاری پاسخگوی هزینه های زندگی نیست، اما بخشی از مشکلات آنها را حل می کند”.

نامه سرگشاده کارگران شیشه فلوت به فرماندار تاکستان: چندین ماه مطالبات مزدی داریم/ یک پدر تا چه حد می‌تواند شرمنده خانواده خود باشد؟

به گزارش ایلنا، کارگران شیشه فلوت در نامه‌ای به فرماندار تاکستان خواستار رفع مشکلات خود و پرداخت معوقات مزدی شدند.

کارگران کارخانه شیشه فلوت شهرک فارسجین از توابع بخش ضیاءآبادِ تاکستان، شش ماه معوقات مزدی دارند. حق بیمه این کارگران نیز از دی ماه ۹۵ پرداخت نشده‌است.

این کارگران در نامه‌ای خطاب به فرماندار تاکستان نسبت به عدم پرداخت مطالبات خود انتقاد کردند و خواستار رسیدگی فرماندار به اوضاع شدند.

در بخشی از این نامه آمده‌است: “ما جمعی از کارگران کارخانه شیشه فلوت واقع در شهرک فارسجین ضیاءآباد، خدمت فرماندار عرض می‌کنیم یک پدر تا چه حد می‌تواند شرمنده خانواده خود باشد؟ یک پدر تا چه اندازه می‌تواند نزد کاسب محل زندگی خود شرمنده باشد؟ آیا ما حق زندگی داریم یا نداریم؟ از شما سوال می‌کنیم اگر حق زندگی داریم با کدوم پول؟ با کدوم بیمه و کدوم عیدی و سنوات؟”

گفتنی است کارخانه شیشه فلوت یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید شیشه در خاورمیانه است که در تاریخ ۲۸ فروردین سال ۸۹ در فارسجین استان قزوین به عنوان بزرگترین و مجهزترین کارخانه شیشه خاورمیانه به بهره برداری رسید. با وجود این، کارگران این کارخانه یک سالی می‌شود که شرایط مناسبی ندارند و معوقاتش به موقع پرداخت نمی‌شود.

کارگران «واریان» لوشان به جای بازنشستگی، اخراج شدند

به گزارش ایلنا، سرنوشت ۶ کارگر «واریان» لوشان که از یک سال پیش در انتظار نوبت بازنشستگی بودند، با اخراج رقم خورد.

منابع خبری در کارخانه پالایش روغن گیلان«واریان» از اخراج ۶ نفر از همکاران باسابقه خود خبر می‌دهند.

از قرار معلوم این کارگران اخراجی جزء نیروهای رسمی کارخانه پالایش روغن گیلان واریان لوشان هستند که همگی دارای بیش از ۲۰ سال سابقه کاری هستند.

برپایه این اطلاعات کارفرمای این واحد تولیدی روز (دوشنبه/ ۲۹ خرداد ماه) این کارگران را نیروی مازاد تلقی و از ورود آنها به محل کار جلوگیری کرده است.

گفته می‌شود این کارگران تازه اخراج شده که اکنون برای ورود به محل کار خود با درب‌های بسته مواجه شده‌اند از حدود یک سال پیش در انتظار نوبت بازنشستگی خود بوده‌اند.

این کارگران در واکنش به اخراج خود شکایتی را در اداره کار منجیل مطرح کرده‌اند چرا که مدعی هستند به عنوان نیروی رسمی محسوب شده و کارفرما نمی‌تواند بدون حکم قانونی نسبت به اخراج آنها اقدام کند.

در مورد مطالبات صنفی این کارگران نیز گفته می‌شود که آنها بعد از سال‌ها فعالیت در مشاغل سخت و زیان آور منتظر بودند تا سازمان تامین اجتماعی پس از دریافت هزینه بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور برای آنها حکم بازنشستگی صادر کند، همچنین کارگران مذکور به همراه شمار دیگری از همکاران شاغل خود هنوز بابت ۴ ماه دستمزد و عیدی سال ۹۵ از کارفرما طلبکارند.

برابر قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور، کارفرمایان مشمول باید بابت بازنشستگی پیش از موعد کارگران دارای شغل سخت و زیان آور هزینه‌ای جداگانه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنند، مبنای محاسبه این هزینه ۴ درصد حق بیمه‌ای است که کارگر در دوران عهده‌داری مشاغل سخت و زیان آور به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده است.

نامه اعتراض ۲۲۷ استاد به رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز

به گزارش انصاف نیوز، ۲۲۷ نفر از اساتید پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نامه‌ای اعتراضی به رییس این دانشگاه ضمن گلایه از «بی مهری‌های سالیان اخیر» نسبت به خود، تهدید کرده‌اند چنانچه تا پایان تیرماه مشکل تأخیر ۱۴ ماهه دستمزد و کارانه‌شان رسیدگی نشود بالاجبار اقدامات علنی اعتراضی انجام خواهند داد.

در ادامه متن کامل نامه آمده است:

باسمه تعالی

”ما عُبِدَ بِشَی ءٍ اَفضَلَ مِن اداءِ حَقِّ المُؤمِنِ” امام جعفر صادق

جناب آقای دکتر ایمانیه

ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی شیراز

با سلام و احترام

و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه رمضان، همانگونه که مستحضرید و بارها در جلسات متعدد و مکاتبات مکرر به حضرتعالی ذکر کرده‌ایم، اعضای هیأت علمی تمام وقت دانشگاه علوم پزشکی شیراز سالهاست که مورد بی مهری عمیق مقامات ارشد دانشگاه قرار گرفته و از حداقل حقوق قانونی خود که دریافت کارانه قانونی و شرعی می‌باشد محروم گشته و پرداخت بیمارستان‌ها به این عزیزان بیش از یکسال معوّق مانده است.

اساتید و همکاران ما، با درک شرایط خاص کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و اشراف به تنگناهای اقتصادی کشور، بزرگوارانه و فداکارانه مدت طولانی سکوت اختیار کرده و از هیچگونه همراهی و همکاری با مجموعه دانشگاه و وزارت متبوع دریغ ننمودند؛ اما اکنون با گذر از تمامی مراحل خطیر و پس از گذشت چهار سال از اجرای طرح تحول نظام سلامت که به حق منشاء برکات چشمگیری برای مردم و محرومین بوده، خواستار احقاق حقوق حداقلی خود در این زمینه می‌باشند.

لذا، از جنابعالی به عنوان قائم مقام وزیر در استان، انتظار داریم به هر نحو که صلاح میدانید نسبت به تأمین منابع مالی و اولویت بخشیدن به پرداخت کارانه اساتید و پزشکان در اسرع وقت اقدام لازم صورت گیرد.

در خاتمه، ضمن احترام همیشگی به حضرتعالی و اظهار همدردی با تمامی بیماران دردمند و مردم محروم جامعه، به استحضار می‌رسانیم: چنانچه تا پایان ماه جاری نسبت به تسویه حساب کامل مطالبات سال ۹۵ کلیه مراکز و بیمارستان‌ها اقدام عاجل و عملی صورت نپذیرد، از ابتدای تیرماه، اساتید تمام وقت دانشگاه بالاجبار اقدامات عملی اعتراضی خود رانسبت به این مساله مطابق با مذاکرات حضوری در جلسات، انجام خواهند داد.

بدیهی است مسؤولیت شرعی، قانونی و اخلاقی مشکلات ایجاد شده متعاقب این تصمیم به عهده مسؤولین محترم نظام سلامت کشور و استان خواهد بود.

پیشاپیش از همکاری و بذل عنایت حضرتعالی در حل مدبّرانه معضل مذکور کمال امتنان را داریم.

با احترام

اعضای هیأت علمی بالینی تمام وقت دانشگاه علوم پزشکی شیراز

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید