خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, کارگران  >  چهار ماه معوقات مزدی هزاران کارگر گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

چهار ماه معوقات مزدی هزاران کارگر گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران از معوقات مزدی چهارماهه خود خبر دادند. این کارگران که هزاران تن برآورد می شوند پیش از این با اعتراضاتی گسترده موفق شده بودند دو ماه از حقوق عقب افتاده خود و وعده تصفیه سایر معوقات را از مدیران شرکت بگیرند اما با خلف وعده مسئولین ماهها معوقات مزدی و سنوات چند ساله آنان بی سرانجام مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران واقع در اهواز، علاوه بر پایه سنوات کارگران به مدت چهار سال، مطالبات مزدی حدود چهار هزار کارگر خود را در چهار ماه متوالی اخیر پرداخت نکرده است.

همزمان با وقایع اخیر تهران، کارگران شرکت گروه ملی فولاد صنعتی در شهر اهواز که با احتساب ماه جاری، چهار ماه متوالی از دریافت مطالبات مزدی خود محروم مانده اند، در مقابل استانداری این شهر و سپس مجلس شورای اسلامی برای مطالبات مزدی خود دست به تجمع زدند و تهدید شدند که در صورت ادامه تجمع بازداشت خواهند شد.

یک منبع مطلع با تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “کارگران این شرکت پیشتر در بهمن ماه ۱۳۹۵، در مقابل استانداری این شهر برای مطالبات مزدی خود دست به تجمع زدند و نتیجه ای حاصل نشد سپس کارگران اقدام به بستن درب شرکت به مدت ۱۷ روز کردند و پس از دریافت مطالبات مزدی دو ماه خود درب شرکت را باز کردند. پس از این واقعه که چهار ماه می گذرد، کارگران از دریافت مطالبات مزدی خود محروم مانده اند.”

این منبع در ادامه افزود: ” کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد علاوه بر معوقات مزدی چهارماه خود، از دریافت پایه سنوات خود به مدت چهار سال متوالی نیز محروم مانده اند و بالالجبار از سوی شرکت مذکور رضایت گرفته شده است که پایه سنوات چهار سال اخیر را دریافت کرده اند و شکایتی در این زمینه ندارند.”

“پایه سنواتی” از مزایای جانبی دستمزد و قسمتی از حقوق پایه است که برای جبران حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می شود. پایه سنواتی معمولا با حداقل دستمزد جمع و به کارگر به صورت ماهانه یا سالانه پرداخت می شود و تغییر میزان سالانه آن ارتباطی با افزایش دستمزد ندارد.

کارخانه نورد فولاد کشور به منظور تولید انواع میلگرد ساده، میلگرد آج دار و نبشی، در شهر اهواز در سال ۱۳۴۲ تأسیس شد. خطوط تولیدی با نصب تجهیزات و مونتاژ ماشین آلات با ظرفیت سالیانه ۶۵ هزار تن، در سال ۱۳۴۶ راه اندازی و به تدریج سایر کارگاه ها و فرایندها به آن افزوده شد. پس از سال ۱۳۵۷، این مجموعه‌ صنعتی با داشتن خطوط و محصولات متنوعی از فرایندهای نورد و فولادسازی به نام گروه ملی صنعتی فولاد ایران نام گذاری شد. در حال حاضر گروه ملی صنعتی فولاد ایران تحت نظر بانک ملی ایران، با ظرفیت سالیانه ۱,۴۳۵,۰۰۰ تن فرآورده های فولادی و ۴۳۰,۰۰۰ تن شمش فولادی ضمن تأمین بخش عمده ای از نیازهای کشور، یکی از صادرکنندگان مهم محصولات فولادی است و تولیدات این شرکت عبارت است از: میلگرد، مفتول، لوله بدون درز که در وزارت دفاع و شرکتهای نفتی کاربرد دارد، فولاد خام (شمش)، تیراهن با ابعاد مختلف.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید