خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶, 17th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۳/۲۰ ساعت ۰:۳۰:۳۲

    خانه  > کارگران  >  برگزاری سه تجمع اعتراضی در کشور با حضور صدها کارگر

برگزاری سه تجمع اعتراضی در کشور با حضور صدها کارگر

خبرگزاری هرانا – طی هفته گذشته بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران معدن سرب و روی انگوران، بیش از چهارصد نفر از کارگران شرکت آذر آب اراک و کارگران گروه ملی فولاد اهواز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران معدن سرب و روی انگوران و اهالی منطقه انگوران که این معدن در آن واقع شده است، صبح روز (شنبه/۱۳ خرداد) مقابل شرکت کالیسیمن مالک این معدن در استان زنجان تجمع کرده‌اند.

جمعی از این کارگران گفتند که در این تجمع نزدیک به یکصد نفر از کارگران بیکار شده معدن  سرب و روی و اهالی منطقه انگوران که این معدن در آن واقع شده است حضور داشتند.

اصلی ترین دلیل برگزاری این تجمع که مقابل شرکت کالیسیمن مالک این معدن برگزار شده بود اعتراض به وضعیت اشتغال و به کارگیری اهالی این روستا است چرا که به غیر از این معدن صنایع دیگری در این شهر وجود ندارد. همچنین تعدادی از کارگران این معدن در سال‌های  ۹۴ و ۹۵ تعدیل شده‌ بوده‌ند که همچنین نسبت به این امر معترض هستند.

این دومین تجمع کارگران معدن انگوران در سال جاری است و پیشتر در فرودین ماه سال ۹۶ تجمعی با همین تعداد از معترضین در منطقه انگوران برگزار شده بود.

«فائز برزگر» دبیر خانه کارگر زنجان پیش از این گفته بود: “معترضان می‌گویند در شرایطی که فعالیت‌های معدن مشکلاتی را برای محیط زیست اهالی دو روستای قلعه جوق و شیخ‌لر ایجاد کرده است، منصفانه نیست که کارگران بومی شاغل در این معدن در صدر برنامه‌های تعدیلی قرار بگیرند”.

کارگران آذر آب اراک مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند

به گزارش ایلنا، ساعت دو بعد اظهر روز (۱۶ خرداد ماه)، بیش از چهارصد نفر از کارگران شرکت آذر آب اراک مقابل استانداری این استان تجمع کردند.

این کارگران که از اسفند ماه سال گذشته مطالبات مزدی آنها پرداخت نشده می گویند: “حدود ۱۵۰۰ نفرهستیم که برای ۳ماه مزد معوقه، ۷ ماه حق بن پرداخت نشده و وضعیت نامعلوم بیمه تکمیلی درمانی و صندوق قرض‌الحسنه این واحد صنعتی تجمع کرده ایم”.

کارگران این واحد سازنده پروژه‌های نیروگاهی، در ادامه گفتند: “پیش از این نیز کارگران این کارخانه در اعتراض به بی توجه ای کارفرما به پرداخت مطالباتشان تجمع مشابهی را در روز های دوم وسوم خرداد ماه در محوطه کارخانه و در میدان صنعت شهر اراک بر پا کرده بودند”.

این منابع کارگری با بیان اینکه هیات اجرایی مستقر در کارخانه نیز نتوانسته اوضاع این واحد قدیمی را بهبود بخشد؛ می‌گویند: “اوضاع این واحد  صنعتی بسیار وخیم است ومسئولات استانی و کشوری بایستی هرچه سریعتر فکری به حال آن بکنند”.

تجمع صنفی کارگران گروه ملی فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان

به گزارش ایلنا، حدود ۲۰۰ نفر هستیم که به نمایندگی از سوی حدود ۴ هزار کارگر شاغل در کارخانه شرکت ملی فولاد اهواز این اجتماع صنفی را برای پیگیری مطالبات صنفی محقق نشده خود، راه‌اندازی کرده‌ایم.

برپایه این صحبت‌ها تجمع مذکور از ساعت ۹ صبح (چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه) در حالی مقابل ساختمان استانداری خوزستان برپا شده است که توسط همین کارگران برای روز گذشته  تجمع صنفی مشابهی در محوط کارخانه و مقابل دفتر مدیریت برپا شده بود.

آنها در توضیح مطالبات صنفی خود گفتند: “تا این لحظه کارگران شرکت ملی فولاد اهواز۲ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند.علاوه بر آن از سال ۹۰ تا هم اکنون حق سنوات کارگران این واحد پرداخت نشده است”.

آنها افزودند: “از آنجایی که  این کارخانه از شرکتهای احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز  است  بعد تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده، این واحد صنعتی که هم اکنون با نظارت دستگاه قضایی اداره می‌شود، برای پرداخت دستمزد کارگران خود با مشکلاتی  روبرو است”.

تجمع کنندگان گفتند: از مسئولان استانداری خوزستان می خواهیم تا مقدمات برداشته شدن مشکلات مدیریتی این کارخانه و در نتیجه امکان پرداخت مطالبات صنفی کارگران آنها را فراهم کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید