خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  صدور حکم ۱۰ سال زندان برای حسین دانشمند، زندانی سیاسی

صدور حکم ۱۰ سال زندان برای حسین دانشمند، زندانی سیاسی

خبرگزاری هرانا – حسین دانشمند، زندانی سیاسی محبوس در زندان سنندج توسط شعبه چهارم تجدید نظر دادگاه انقلاب استان کردستان به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه چهارم تجدید نظر دادگاه انقلاب سنندج، روز هشتم خردادماه ۱۳۹۶، حکم ۱۰ سال زندان را برای حسین دانشمند، زندانی سیاسی، تایید و ابلاغ کرد.

پیش تر در مرحله بدوی، شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج در فروردین ماه سال جاری این حکم را برای حسین دانشمند صادر کرده بود.

حسین دانشمند و حسن دانشمند در شهریور و آبان ماه سال جاری توسط نیروهای سپاه پاسداران در مریوان و تهران بازداشت شدند.

“حسین دانشمند” ابتدا در ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ با هجوم نیروهای وزارت اطلاعات به خانه مادرش در شهر بانه دستگیر و همزمان برادر او دکتر “حسن دانشمند” نیز به دلیل اعتراض به ایجاد رعب و وحشت و استفاده از اسپری فلفل در هنگام هجوم به خانه، بازداشت شده بود.

این دو برادر پس از چند هفته بازجویی در اواخر اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، به قید وثیقه آزاد شدند اما اندکی بعد دوباره از سوی اطلاعات سپاه کردستان بازداشت شدند.

در جریان این بازداشت، حسین دانشمند، پیله‌ور ۴۱ ساله و حسن دانشمند پزشک ۴۳ ساله، به ترتیب در ۲۶ شهریور و اول آبان ماه ۱۳۹۵ در مریوان و تهران دستگیر و به سنندج منتقل شدند.

با این‌که دادگاه انقلاب نتوانست برای حسن دانشمند اتهامی در نظر بگیرد، حسین را با اتهام ارتباط با گروه‌های مخالف کرد و جاسوسی برای آنان، به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. حسین دانشمند که به دلیل کار پیله‌وری سفرهای بسیاری به اقلیم کردستان عراق داشت، این اتهام را قویا رد کرده است.

گفتنی است که وی در تمامی دوران بازجویی و طی روند قضایی پرونده خود از دسترسی به وکیل محروم بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید