خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  هفت تجمع اعتراضی و صنفی در نقاط مختلف کشور برگزار شد

هفت تجمع اعتراضی و صنفی در نقاط مختلف کشور برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته جمعی از سپرده‌گذاران مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین، گروهی از مستندسازان و اعضای انجمن مستندسازان، نیروهای آموزش دیده بهیاری (کمک پرستاری)، جمعی از مرزنشینان شهرستان سراوان، جمعی از معلمان حق‌التدریس، حدود سیصد نفر از آموزش‌دهندگان نهضت سودآموزی از سراسر کشور و بیش از هزار کارگر شاغل و بازنشسته مجتمع نی شکر هفت تپه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، جمعی از سپرده‌گذاران مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین برای چندمین بار در اعتراض به عدم بازگشت سرمایه‌شان در برابر ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

این سپرده‌گذاران از دولت و مسئولان بانک مرکزی خواستند نسبت به پرداخت سود و اصل سپرده خود در مؤسسه کاسپین پاسخ‌گو باشند.

این جمع، همچنین خواهان رسیدگی هرچه سریع‌تر قوه قضائیه به تخلفات صورت‌گرفته در قبال سپرده‌های مردم شدند.

بنابر این گزارش، جمعی از معلمان حق التدریس و مربیان نهضت سوادآموزی نیز در اعتراض به وضعیت استخدامی‌شان در برابر مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع اعتراضی مستندسازان در مقابل خانه‌سینما

به گزارش ایلنا، مستندسازان پلاکاردهایی همچون «دوباره خرداد، دوباره درهای خانه بسته این‌بار برای مستندسازان»، «تعلیق عضویت انجمن مستندسازان غیرقانونی است» در دست دارند.

گروهی از مستندسازان و اعضای انجمن مستندسازان در اعتراض به تعطیلی دفتر این انجمن و همچنین عملکرد خانه‌سینما؛ صبح امروز در مقابل ساختمان شماره یک خانه سینما در خیابان سمنان تجمع کردند.

این تجمع بنا به انتشار فراخوانی که پیش از این رسانه‌ای شده بود، برگزار شد و حدود ۵۰ نفر از مستندسازان سینمای ایران با حضور در مقابل خانه سینما اعتراض خود را به تعطیلی این انجمن اعلام کردند.

مستندسازان پلاکاردهایی همچون «دوباره خرداد، دوباره درهای خانه بسته این‌بار برای مستندسازان»، «تعلیق عضویت انجمن مستندسازان غیرقانونی است» در دست داشتند.

مستندسازانی همچون پیروزکلانتری، ارد زند، مهدی قربان‌پور، ناهید رضایی، همایون امامی، مانی پتگر، مهناز محمدی، مقدس جعفری، محمدعلی رخشانی و صادق جعفری در این تجمع حضور یافتند.

برخی به اشتباه می‌خواهند راه غلط شمقدری را بروند

همایون اسعدیان (رئیس هیات مدیره خانه سینما) ظهر امروز با حضور در جمع گروهی از مستندسازان به تجمع اعتراضی آنها واکنش نشان داد.

اسعدیان طی سخنانی گفت: “بعد از بازگشایی خانه سینما مجمع عمومی خانه سینما به اتفاق آرا تصمیم گرفتند صنوف در وزارت کار ثبت قانونی شوند و این وظیفه به هیئت مدیره خانه سینما سپرده شد تا مراحل پیگیری را انجا م بدهد و هیات مدیره دو دوره قبل نیز ۱۵ صنف قانونی را ثبت کرد”.

وی ادامه داد: “برخی صنوف برای ثبت قانونی شدن در وزارت کار مشکلاتی دارند زیرا مثلا هر صنف باید ۵۰ عضو داشته با شد و ما در حال حل کردن مشکلات صنوف هستیم. از نظر خانه سینما این مصوبه مجمع عمومی همچنان پابرجاست و صنوفی که ثبت قانونی شوند؛ می‌توانند در خانه سینما فعالیت کنند”.

وی ادامه داد: “برخی از صنوف نیز در حال طی کردن مراحل ثبت خود هستند. ما به هیچ عنوان با دو گروه در خانه سینما روبرو نیستیم و امروز؛ هم انجمن تهیه‌کنندگان و هم انجمن کارگردانان مستند در خانه سینما حضور دارند که آقای تهامی‌نژاد رئیس هیئت مدیره آنهاست اما اینکه برخی دوستان تصور می‌کنند در خانه سینما ۶۴ صنف حضور داشته باشند و در کنار صنف؛ انجمن‌های فرهنگی نیز به خانه سینما بیایند، درست نیست”.

وی ادامه داد: “انجمن فرهنگی یک بدعت غلط و لغت اشتباهی است که شمقدری به کار می‌برد. انجمن فرهنگی می‌تواند در وزارت ارشاد تاسیس شود اما نمی‌تواند کار صنفی بکند به همین دلیل ما می‌توانیم مثلا در حوزه مستند ۳۰ عنوان انجمن مستند داشته باشیم با نام‌هایی همچون انجمن فرهنگی مستندسازان حیات وحش، انجمن فرهنگی مستندسازان اجتماعی و …”

وی ادامه داد: “در خانه سینما فقط یک صنف می‌تواند حضور داشته باشد که خدمات رفاهی و اجتماعی و فرهنگی انجام بدهد زیرا خانه سینما جامعه اصناف سینمای ایران است نه جامعه انجمن‌های فرهنگی”.

وی با اشاره به اعتراض گروهی از مستندسازان و تجمعی که امروز برگزار شده، گفت: “اینکه یک گروه از مستندسازان بخواهند برای خانه سینما تعیین تکلیف کنند قطعا امکان ندارد زیرا هیچ صنفی نمی‌تواند برای خانه سینما تعیین تکلیف بکند حتی اگر عده‌ای تصور کنند مسیر خانه سینما غلط است باید از راه قانونی آن وارد شوند و راه آن برگزاری مجمع عمومی است”.

اسعدیان با اشاره به اینکه به همه مستندسازان و افرادی که امروز حضور دارند احترام می‌گذارم، افزود: “خانه مستندسازان در خانه سینماست. امروز برخی از کسانی که معترض هستند خودشان در انجمن مستندسازان که در وزارت کار ثبت شده؛ عضویت دارند”.

اسعدیان ادامه داد: صنوف سینمایی پس از بررسی وضعیت صنف در وزارتخانه‌های مختلف تصمیم گرفتند در وزارت کار به صورت قانونی ثبت شوند هرچند بخشی از کار صنوف سینمایی که ماهیت‌ آنها فرهنگی است درقالب کار فرهنگی تعریف می‌شود اما صنف نمی‌تواند انجمن فرهنگی شود. خانه سینما؛ خانه جامعه اصناف سینمایی ایران است که به خاطر شغلشان کار فرهنگی می‌کنند ولی باید ثبت قانونی و صنفی شوند.

اسعدیان درباره اینکه گفته می‌شود اتاق مستندسازان قفل شده است، گفت: “ما هیچ اتاقی را قفل نکردیم این اتاق متعلق به انجمن کارگردانان سینمای مستندساز ایران است”.

وی با اشاره به ا ینکه همه ما باید قانونی کار کنیم، گفت: “متاسفانه ما ۳۰ سال در ایران هیئتی کار کردیم و گروهی اسم کانون برای صنف خود انتخاب کردند اما نمی‌دانستند نمی‌توانند براساس قانون عنوان کانون را روی خود بگذارند بلکه هر صنف باید ابتدا در شهر خود تاسیس شود مثلاً باید ابتدا انجمن کارگردانان تهران تشکیل شود و بعد این انجمن به انجمن‌های دیگر در استان‌ها بپیوندند و به‌طور کلان کانون را تشکیل بدهند”.

وی ادامه داد: “برخی از دوستان نمی‌خواهند از راه قانونی مشکلات را حل کنند و امروز که شرایط به ثبت قانونی در وزارت کار فراهم شده و کار بسیار خوبی است، تصور می کنند اگر عنوان کارگری در صنفشان بیاید برایشان کسر شان است. در حالی که این تفکر غلط است”.

وی ادامه داد: “خانه سینما همه سختی‌ها را تحمل می‌کند تا صنوف مسیر روشن و قانونی خود را طی کنند. ما فقط تابع مجمع عمومی و صنفی هستیم و هیچ مذاکره‌ای با دوستان نداریم. اتاق متعلق به صنف مستندسازان است و ما نمی خواهیم دو گروه متفاوت از مستندسازان را مقابل هم قرار دهیم. دوستانی که امروز مقابل خانه سینما جمع شده‌اند می‌توانند به صنف خودشان در خانه سینما بپیوندند یا در بیرون خانه سینما انجمن فرهنگی تشکیل بدهند”.

مداخله نیروی انتظامی/تجمع‌کنندگان تهدید به برگزاری تجمع دیگری مقابل ارشاد کردند

تجمع مستندسازان در مقابل خانه سینما درحالی ادامه یافت که نیروی انتظامی در مقابل خانه سینما حضور پیدا کرد. در ادامه منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) به میان مستندسازان آمد اما درنهایت میان او و همایون اسعدیان ازیکسو و مستندسازان حاضر در تجمع بحث‌هایی درگرفت.

در ادامه؛ مهدی قربان‌پور (نماینده تجمع‌کنندگان) در سخنانی گفت: “ما نامه‌های بسیاری به خانه سینما و وزارت ارشاد و شخص آقای صالحی‌امیری نوشتیم اما متاسفانه ترتیب اثر داده نشد. اگر وزیر ارشاد به نامه ما رسیدگی نکند به زودی در مقابل وزارت ارشاد تجمع خواهیم کرد”.

اعتراض نیروهای آموزش دیده کمک پرستاری

به گزارش فارس، امروز نیروهای آموزش دیده بهیاری (کمک پرستاری) در اعتراض به سیاست‌های وزارت بهداشت مقابل این وزارت خانه تجمع کردند.

به گفته این تجمع کنندگان، دو سال پیش که به دلیل کمبود نیرو، کمک پرستار در بیمارستان‌ها جذب شد، دوره آموزشی با عنوان بهیاری یکساله (که بعدا این نام به کمک پرستاری تغییر کرد) توسط وزارت بهداشت برگزار شد و به افراد شرکت کننده قول جذب ده هزار نیروی بهیار داده شد اما متاسفانه پس از اتمام دوره تنها ۱۲۰نفر از این افراد به عنوان بیماربر و چند نفر به عنوان کمک بهیار جذب و بقیه بلاتکلیف رها شدند.

این افراد دارای تحصیلات حداقل دیپلم و بالاتر هستند و برای گذراندن این دوره یکساله ۴۰۰۰۰۰۰ تومان هزینه کردند تا بعنوان بهیار جذب شوند.

این افراد به این موضوع که چرا باید فقط به عنوان نیروی خدماتی به کار گرفته شوند و جایگاه آن‌ها نسبت به نیروهای کمک بهیاری که فقط چهار ماه دوره دیده‌اند پایین‌تر باشد، معترض هستند.

این تجمع برای بار چندم صورت گرفته که به گفته یکی از افراد معترض و شرکت کننده در این تجمع متاسفانه هربار قولهایی به آنها داده می‌شود اما در عمل اجرا نمی‌شود و به دلیل اینکه این افراد به عدم جذب تهدید شده‌اند، بعضی از افراد حاضر به شرکت در این تجمع نشده اند.

این تجمع در حالی صورت گرفت که هنوز معترضین آزمون دستیاری پزشکی و پاتولوژیست‌ها که در چند روز گذشته مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده بودند، به جواب خواسته‌های خود نرسیده‌اند.

تجمع مرز نشینان سراوان مقابل فرمانداری

به گزارش شستون، جمعی از مرزنشینان شهرستان سراوان در واکنش به بسته شدن گذرهای مرزی مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

بیش از یک هفته است که گذرهای مرزی سراوان بسته شده است.

به گفته تجمع کنندگان: “انسداد گذرهای مرزی به دستور استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار سراوان بوده است. تجمع کنندگان خواهان ایجاد شغل در سراوان هستند”.

روز شنبه هفته جاری هم تعدادی از مرزنشینان مقابل فرمانداری سراوان در اعتراض به بسته شدن گذرهای مرزی تجمع کرده بودند.

بیش از ۸۰ درصد مردم استان سیستان و بلوچستان زیر خط فقر زندگی می کنند. و بسته شدن گذرگاه های مرزی بر مشکلات مردم منطقه می افزاید.

معلمان حق‌التدریس برای چندمین بار مقابل مجلس تجمع کردند

به گزارش ایلنا، صبح امروز (شانزدهم خرداد) جمعی از معلمان حق‌التدریس مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

در این تجمع که برای چندمین بار در هفته های جاری برگزار می‌شود، بیش از دویست معلم شرکت کرده‌اند.

یکی از حاضران در تجمع با بیان این که با فرا رسیدن تابستان، فصل بی‌پولی و بیکاری ما حق التدریسی ها فرامی‌رسد، می‌گوید: “خواستار تعیین تکلیف و جذب در ساختار آموزش و پرورش هستیم؛ آموزش و پرورش باید پاسخگو باشد که چرا مصوبات مجلس مبنی بر لزوم جذب حق‌التدریسی ها را اجرایی نمی‌کند”.

صبح امروز؛ آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی مقابل مجلس تجمع کردند

به گزارش ایلنا، صبح امروز حدود سیصد نفر از آموزش‌دهندگان نهضت سودآموزی از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع کنندگان که برای چندمین بار به تهران آمده‌اند از بلاتکلیفی خود انتقاد دارند.

یکی از حاضران در تجمع که از استان اردبیل به تهران آمده، می‌گوید: “قانون جذب نهضتی‌ها که شهریورماه گذشته در مجلس تصویب شد، هنوز اجرایی نشده و ظاهرا قرار نیست اجرای آن در دستور کار قرار گیرد”.

این تجمع‌کننده می‌گوید مسئولان برنامه‌ای برای جذب ما که سالهاست سابقه تدریس داریم، ندارند و ظاهرا قرار است بلاتکلیفی ما همچنان ادامه داشته باشد.

اعتراض صنفی کارگران هفته‌تپه وارد سومین روز شد

به گزارش ایلنا، در پی طولانی شدن بدحسابی‌های کارفرمای مجتمع نی شکر «هفت تپه» صبح امروز جمعی از کارگران شاغل و بازنشسته این مجتمع برای سومین روز متوالی مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند تا پیگیر معوقات مزدی و بیمه‌ای خود بشوند.

صبح امروز (سه‌شنبه/ شانزدهم خرداد ماه) بیش از هزارکارگر شاغل وبازنشسته مجتمع نی شکر هفت تپه، برای چندمین بار در ماه جاری در اعتراض به تاخیر در پرداخت دستمزد و حق بیمه در یک  ماه گذشته مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند.

این کارگران می‌گویند دست‌کم طی یکسال گذشته کارفرمای بخش خصوص مجتمع نی شکر هفت تپه به بهانه شرایط بد اقتصادی، حقوق و بیمه آنان را با تاخیر پرداخت کرده است و به همین دلیل آنها مرتبا در این واحد صنعتی دست به اعتراض صنفی می‌زنند.

آن‌ها با یادآوری اینکه  اجتماع صنفی آنها از روز شنبه  (۱۳ خرداد ماه) گسترده تر شده است؛ افزودند: “در تجمع امروز که با همراهی شماری از اعضای خانواده‌های کارگران در نهایت منجر به برخورد شماری از کارگران معترض با عوامل کارفرما و انتظامات شد”.

براساس گزارش یکی از کارگران، در اجتماع روز های  شنبه ویکشنبه کارگران شاغل وبازنشسته مجتمع نی شکر هفت تپه با تجمع در محدوده اطراف محور اندیمشک به اهواز، به نوعی مشکلات خود را به مسئولان اعلام کردند.

بر اساس گزارش این کارگر، از اسفند ماه سال ۹۴تا هم اکنون حدود ۳۵۰ نفربازنشسته شده‌اند اما هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را از کارفرمای دریافت کنند.

به گفته وی ،در عین حال گروه دیگری از کارگران بازنشسته این مجتمع که هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را از کارفرما دریافت کنند در این اجتماع چند روزه شرکت دارند.

همچنین پرداخت شدن حق بهره‌برداری و پاداش سالهای ۹۴ و ۹۵ از دیگر خواسته‌های این گروه از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه است.

این کارگر معترض در خاتمه درباره معوقات مزدی کارگران شاغل گفت: “جدا از کارگران بازنشسته کارگران شاغلی که در اجتماع امروز حاضر بوده‌اند، مدعی‌اند دستمزد فروردین واردیبهشت ماه را از کارفرما طلبکارند.همچنین حق بیمه آنها از اسفند ماه سال ۹۵ به تامین اجتماعی پرداخت نشده ودفترچه های آنها فاقد اعتبار شده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید