خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶, 16th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۳/۱۶ ساعت ۱۹:۴۸:۴۲

    خانه  > اندیشه و بیان  >  واعظی: طی ۳ سال ۷ میلیون آدرس اینترنتی را فیلتر کردیم

واعظی: طی ۳ سال ۷ میلیون آدرس اینترنتی را فیلتر کردیم

خبرگزاری هرانا – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت “در سه سال گذشته ۷ میلیون آدرس اینترنتی را بسته ایم و ۱۲۱ نرم افزار مهم و فیلتر شکن را مسدود کرده ایم.”

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، محمود واعظی در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) مجلس در پاسخ به سوال نماینده شاهین شهر در خصوص عدم نظارت و کنترل محتوای مطالب مغایر اصول و موازین شرعی و مصالح و منافع ملی در فضای مجازی گفت: “ما پالایش هوشمند را راه اندازی کرده ایم و ۴۰۰ میلیون نشانه تصویری را مسدود کردیم. اگر تا پیش از این بین تمام سایتها ۸ درصد مشکل وجود داشت اکنون به ۱.۵ درصد کاهش یافته است. همچنین در سه سال گذشته ۷ میلیون آدرسی که به ما از مراجع صلاحیت دار  به ما گزارش داده شده را بسته ایم و ۱۲۱ نرم افزار مهم و فیلتر شکن را مسدود کرده ایم”.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه دسترسی‌ها در دولت یازدهم افزایش داده شد ادامه داد: “در ابتدای دولت تنها دو شهر به نسل سوم تلفن همراه دسترسی داشتند و هیچ شهری به نسل چهارم دسترسی نداشت اما هم اکنون هزار شهر به نسل سوم تلفن همراه و ۷۴۱ شهر به نسل چهارم دسترسی دارند کما اینکه در ۲۲ بهمن سال ۹۵ نیز فاز دوم شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شد”.

واعظی در ادامه اظهار کرد: “در ابتدای دولت ۱۰ درصد مردم از ترافیک و محتوای داخل استفاده می کردند و ۹۰ درصد از اینترنت بین الملل اما امروزه ۱۰ درصد به ۴۳ درصد رسیده و فاز سوم شبکه ملی اطلاعات نیز در اواخر تیرماه تا قبل از پایان دولت یازدهم به بهره برداری می رسد”.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص موضوع امنیت یادآور شد: “یکی از افتخارات دولت یازدهم این است که در کنار توسعه شبکه به توسعه امنیت نیز پرداخته است؛ لذا از بودجه وزارت ارتباطات همزمان این منابع تامین شده است. یک طبقه از ساختمان این وزارتخانه نیز برای امنیت خالی کردیم و سرورهای لازم نیز تهیه شده است”.

وی با بیان اینکه محتوای مطالب براساس اساسنامه و ماموریت‌ها به عهده وزارت ارتباطات نیست گفت: “در واقع شورای عالی فضای مجازی، کارگروه تعیین مصادیق و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول محتوا هستند؛ با این حال در سه سال گذشته نیز ۷ میلیون آدرس از مراجع صلاحیت‌دار بسته شده، ۱۲۱ نرم افزار و فیلترشکن‌های مهم نیز مسدود شده است”.

واعظی با اشاره به اظهارات نماینده شاهین شهر درخصوص جدا نکردن ترافیک داخل و خارج گفت: “ترافیک داخل و خارج جدا شده و میزان کسانی که از ترافیک داخل استفاده می کنند به ۴۵ درصد رسیده است؛ لذا نصف کسانی که از ترافیک بین الملل استفاده می‌کنند هزینه پرداخت می کنند. همچنین تمام اپراتورها نیز که سیم کارت‌های نوجوانان، کودکان و جوانان ارائه می‌کنند تشویق شدند کما اینکه گفته شده تخفیف نیز در نظر گرفته شده است”.

وی در پایان در خصوص احراز هویت کاربران فضای مجازی گفت: “تمام کسانی که از سیم کارت استفاده می‌کنند هویتشان معین و تمام کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند نیز از آی پی مشخصی برخوردارند؛ کما اینکه به افراد زیر ۱۸ سال آی پی واگذار نشده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید