خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶, 23rd of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ ساعت ۱۵:۰۶:۰۱

    خانه  > slide, زندانیان  >  تبعید ماهر کعبی به بند زندانیان غیرسیاسی زندان اردبیل

تبعید ماهر کعبی به بند زندانیان غیرسیاسی زندان اردبیل

خبرگزاری هرانا – ماهر کعبی، زندانی سیاسی عرب ساکن شوش که برای تحمل حبس به زندان مرکزی اردبیل تبعید شده است، از بند هفت زندانیان سیاسی این زندان برخلاف اصل تفکیک جرایم به محل نگهداری زندانیان غیرسیاسی تبعید شده است. اعتراض این زندانی به عدم تفکیک جرایم، نتیجه ای در برنداشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ماهر کعبی، زندانی سیاسی عرب ساکن شوش واقع در استان خوزستان که از سال ۱۳۹۰ محکومیت ده ساله خود را بصورت تبعیدی در زندان مرکزی اردبیل سپری می کند، از بند هفت زندانیان سیاسی این زندان به بند یک این زندان تبعید شده است.

ماهر کعبی

 یک منبع نزدیک به ماهر کعبی در گفتگو با هرانا بیان کرد: “ آقای کعبی پس از بازگشت از مرخصی باخبر شد که به بند محل نگهداری زندانیان غیر سیاسی تبعید شده است”.

ماهر کعبی، زندانی عرب ساکن شوش یکی از زندانیانی است که در رابطه با اعتراضات و تظاهرات های شهروندان عرب به “تغییر بافت جمعیتی استان خوزستان” در سال ۹۰ بازداشت و به حبس در تبعید محکوم شده است،

در دوره بازداشت از طریق بسته شدن به تخت و تحمل ضربات شلاق شکنجه شد و نهایتا مجبور شد تا اعترافات تلویزیونی غیرواقعی برعلیه خود انجام دهد. هرانا پیشتر شرح اجمالی سرگذشت وی و جلوه هایی از نقض حقوق انسانی این زندانی تبعیدی را گزارش کرده است.

ماهر کعبی فرزند رحیم دانشجوی کاردانی رشته عمران، ساکن شهرستان شوش در استان خوزستان با اتهام “عضویت در سازمان آزادیبخش اهواز، تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با شبکه های معاند و ارسال اخبار دروغین به منظور سیاه نمایی وجه جمهوری اسلامی در سطح بین الملل و نیز تحریک شهروندان جهت اقدام علیه نظام (ایفای نقش در تظاهرات ۱۵ آوریل اهواز)”  در دادگاهی ۲۰ دقیقه ای و بدون داشتن وکیل، به ۱۰ سال حبس تعزیری در تبعید به زندان مرکزی اردبیل محکوم شد

لازم به یادآوری است شیر احمد شیرانی دیگر زندانی تبعیدی در این زندان نیز ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، به دلایل نامعلومی از بند هفت زندانیان سیاسی این زندان به بند پنچ تبعید شد که سرانجام  ۹ خردادماه پس از یک دوره اعتصاب غذا و اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرایم به محل نگهداری زندانیان سیاسی این زندان بازگردانده شد.

خانواده های زندانیان سیاسی تبعید شده به زندان مرکزی اردبیل، از آن با عنوان «سیاهچاله مخوف فراموش شدگان» یاد می کنند. به گفته منابع نزدیک به این خانواده ها، فرزندان زندانی آنها به دلیل داشتن مذهب و قومیت متفاوت، از خدمات پزشکی، قضایی و فرهنگی برابر محروم هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید