خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶, 16th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۲/۲۵ ساعت ۱:۲۳:۵۸

    خانه  > کارگران  >  دو تجمع اعتراضی و صنفی برگزار شد

دو تجمع اعتراضی و صنفی برگزار شد

خبرگزاری هرانا ـ صبح روز جاری، جمعی از کارگران شاغل در واحدهای تعمیرات و بهره برداری پروژه‌های فاز ۱۲ کنگان نسبت به آنچه که تصمیم کارفرما و پیمانکار برای کاستن از مبلغ دستمزدها در قرار داد‌های جدید می‌نامند، اعتراض کردند. همچنین حدود دویست نفر از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند. گفتنی است که اپراتورهای پست های فشار قوی برق در ادامه تجمع اعتراضی خود مقابل وزارت نیرو رفتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح امروز (۲۴ اردیبهشت ماه) جمعی از کارگران شاغل در واحدهای تعمیرات و بهره برداری پروژه‌های فاز ۱۲ کنگان نسبت به آنچه که تصمیم کارفرما و پیمانکار برای کاستن از مبلغ دستمزدها در قرار داد‌های جدید می‌نامند، اعتراض کردند.

برپایه این اطلاعات مبلغی که قرار است برای سال ۹۶ در قالب مزد و حقوق به حدود دویست نفر از کارکنان واحد بهره برداری و ۶۰۰ تن از کارکنان و کارگران واحد تعمیرات پروژه فاز ۱۲ عسلویه پرداخت شود، به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

در این باره منابع ایلنا می‌گویند برای سال ۹۶ بار دیگر شرکت مادر (پارس جنوبی) در مقام کارفرمای اصلی حداقل میزان مزد کارگرانی که در استخدام شرکت پیمانکاری (پتروصنعت) قرار دارند، را اعلام کرده است اما در کمال کارگران مشاهده کرده اند که مدیران پیمانکاری در محاسبات خود بازهم از این حداقل مبلغ تعیین شده، بابت هزینه مالیات و بیمه کاسته‌اند.

به گفته آنها ظاهرا این اقدام در راستای اجرای طرح آزمایشی است که برای اولین بار در فاز ۱۲ عسلویه اجرایی شده است حال آنکه تا پیش از این هر رقمی که از سوی کارفرمای مادر به عنوان حداقل مزد تعیین می‌شد، بی هیچ کم و کاستی از جمله هزینه‌های بیمه ای و مالیاتی توسط پیمانکار به کارگران پرداخت می‌شد.

به گفته منابع ایلنا ظاهرا پیمانکار عنوان کرده است که از سوی کارفرمای اصلی مجبور به تغییر شیوه محاسبه دستمزد کارگران خود شده است و در نتیجه گروهی از کارگران ناراضی نسبت به این وضع اعتراض خود را اعلام کرده است.

همچنین به گفته منابع ایلنا این شیوه محاسبه جدید قرار است در فازهای ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ و تمامی پالایشگاههای پارس جنوبی اجرایی شود تا از این طریق ضمن یکسان سازی استانداردهای پرداخت مزد و حقوق از جابه جایی کارگران در پروژه‌های فازهای مختلف منطقه پارس جنوبی جلوگیری شود.

از قرار معلوم به کارکنان و کارگرانی که مزد آنها به شیوه جدید محاسبه شده، تلویحا گفته شده که در صورتی که این نحوه محاسبه را قبول ندارند می توانند نسبت به تسویه حساب، فسخ قرار داد و اختیار کردن شغل دیگر اقدام کنند.

از قرار معلوم در روزهای گذشته نیز کارکنان ناراضی نسبت به این مسئله معترض شده اند و همچنین اعلام شده در این اعتراض کارکنان آتش نشانی نیز به جمع معترضان پیوسته‌اند.

صبح امروز رخ داد؛ تجمع کلاه‌زردها مقابل نهاد ریاست جمهوری

به گزارش ایلنا، صبح امروز حدود دویست نفر از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز نزدیک به۲۰۰ نفر از اپراتورهای فشارقوی برق سراسر کشور به نمایندگی از طرف نزدیک به ۵۰۰۰ نفر از اپراتورها قرارداد کار معین پستهای فشار قوی برق به تهران آمدند و در اعتراض به بد عهدی وزارت نیرو نسبت به اجرای تبدیل وضعیت، مقابل خانه دولت در خیابان پاستور تجمع کردند و خواستار دخالت مستقیم رئیس جمهور در این قضیه شدند.

این اپراتورها می‌گویند: “با وجود اینکه قبلا وزارت نیرو برای تبدیل وضعیت به کارگری دائم از سازمان اموراستخدامی کشور کسب تکلیف کرده بود و در تاریخ ۱۲/۲/۹۶ سازمان استخدامی طی ابلاغیه ایی با درخواست کارگر دائمی اپراتورهای قرارداد کارمعین پستهای فشار قوی موافقت کرده است، وزارت نیرو نسبت به انجام این ابلاغیه که وزارت را مکلف به تبدیل وضعیت نامبردگان کرده، تعلل می ورزد”.

یکی از اعضای شورای اپراتورهای برق که در تجمع حاضر بوده می‌گوید: “امروز با برگزاری تجمع صنفی از جناب آقای روحانی می خواهیم تا در این قضیه مستقیما ورود کنند”.

ادامه تجمع اپراتورهای فشار قوی مقابل وزارت نیرو

به گزارش ایلنا، ظهر امروز اپراتورهای پست های فشار قوی برق در ادامه تجمع اعتراضی خود مقابل وزارت نیرو رفتند.

ظهر امروز اپراتورهای قرارداد معین پست های فشار قوی برق که از ابتدای صبح مقابل نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور تجمع کرده بودند، مقابل وزارت نیرو رفتند و در آنجا تجمع کردند.

تجمع کنندگان می گویند از وزارت نیرو می‌خواهیم ابلاغیه کارگر دائم ما را هر چه سریعتر امضا کند.

اپراتورها از تعلل وزارت نیرو در اجرای طرح کارگر دائم انتقاد دارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید