خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در سه واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در سه واحد صنفی

خبرگزاری هرانا ـ تعدادی از کارگران فروشگاه‌ افق کوروش در شهر شیراز با وجود گذشت حدود ۷ ماه از زمان قطع همکاریشان هنوز موفق به انجام تسویه حساب نشده‌اند. همچنین حدود ۴۵ نفر از کارگران کارخانه فولاد الماس تاکستان در استان قزوین، بابت ۴ ماه دستمزد و عیدی سال۹۵ از کارفرمای خود طلبکارند. از سوی دیگر با گذشت ۸ ماه از بیکاری حدود ۳۳ نفر از کارگران کارخانه «آریا فولاد» هنوز کارفرما مطالبات معوقه کارگران اخراجی را پرداخت نکرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، چهار نفر از کارگران فروشگاه‌ افق کوروش در شیراز با وجود خاتمه یافتن رابطه استخدامی هنوز موفق به دریافت معوقات مزدی خود نشده‌اند.

منابع در فروشگاه افق کوروش شیراز با اعلام این خبر افزودند کارگران یاد شده که  تا آبان ماه سال ۹۵ در شعبه خیابان گلستان شهر شیراز افق کوروش مشغول به کار بودند که با وجود گذشت حدود ۷ ماه از زمان قطع همکاری آنها هنوز موفق به انجام تسویه حساب نشده‌اند.

برپایه این اطلاعات کارگران یاد شده که تا این لحظه هیچ شکایتی را در مراجع حل اختلاف مطرح نکرده اند تا به این لحظه برای وصول مطالبات خود چندین بار به واحد اداری مالی و دفتر کارفرما مراجعه کرده‌اند اما هنوز برای وصول مطالبات مزدی خود معطل مانده‌اند.

بنا بر ادعای کارگران، کارفرمای فروشگاه افق کوروش شیراز به هر یک از این کارگران اخراجی از یک ونیم تا حدود ۳میلیون تومان تومان بدهی دارد اما هر ماه با وعده پرداخت مطالبات، آنان را معطل کرده است.

همچنین  هر یک از  افراد اخراج شده که از کارگران قرار دادی فروشگاه افق کوروش هستند نگران بازپس گیری اسناد تجاری به ارزش ۴۵ میلیون تومان  هستند که کارفرما در بدو استخدام به عنوان ضمانت در گرو خود دارد.

به گفته آنان دلیل اصلی شکایت نکردن کارگران اخراجی افق کورش به مراجع حل اختلاف وقضایی وجود همین اسناد ضمانتی است که باعث تردید آنها در شکایت شده است.

کارگران فولاد الماس؛ ۴ ماه مزد و عیدی پرداخت نشده طلبکارند

به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه فولاد الماس تاکستان در استان قزوین مدعی هستند بابت ۴ ماه دستمزد و عیدی سال۹۵ از کارفرمای خود طلبکارند.

این کارگران که تعداد آنها تا حدود ۴۵ نفر است در توضیح این طلب وصول نشده خود گفتند که مطالبات مزدی آنان مربوط به سه ماهه مهر ،آبان و اسفند ۹۵ به همراه دستمزد فروردین ماه سال جاری می شود، همچنین کارفرما به دلیل کمبود نقدینگی نیمی از عیدی سال ۹۶ آنان را پرداخت نکرده است.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه فولاد الماس واقع در شهرک صنعتی خرمدشت تاکستان با یاد آوری اینکه به دلیل کمبود منابع مالی و سایر مشکلات مدیریتی،  چند سال گذشته برای آنها با چالش‌هایی همراه بوده است؛ افزود: “کارفرما پیش از تعطیلات نوروز به ما وعده داد که بعد تعطیلات معوقات ما پرداخت می‌شود؛ ولی نه تنها دستمزد را نپرداخت بلکه مابقی عیدی ما هم  واریز نشد”.

وی با بیان اینکه سوابق کاری هر یک از کارگران به صورت میانگین به ۱۵ سال می رسد، در عین حال گفت جدا از معوقات مزدی ۴ ماه گذشته، سنوات سالهای ۹۴ و ۹۵  به همراه حدود ۱۰ ماه حق بیمه کارگران به تعویق افتاده وخبری از پرداخت آن نیست.

وی با تاکید بر پی گیری مسئولان استانی در مورد وضعیت  کارخانه فولاد الماس و کارگرانش گفت: “اگر مسئولان  هر چه سریعتر به وضعیت کارخانه رسیدگی کنند در آینده نزدیک شاهد بهبودی وضعیت کارخانه و کارگرانش خواهیم بود”.

انتظار ۸ ماهه کارگران بیکار شده آریا فولاد برای دریافت مطالبات معوقه

به گزارش ایلنا، با گذشت ۸ ماه از بیکاری حدود ۳۳ نفر از کارگران کارخانه «آریا فولاد» هنوز کارفرما مطالبات معوقه کارگران اخراجی را پرداخت نکرده است.

کارگران اخراجی  این واحد صنعتی گفتند: “شهریور ماه سال گذشته(۹۵) حدود ۳۳ نفر از کارگران کارخانه «آریا فولاد تاکستان» در استان قزوین همزمان با تعطیلی کارخانه،بیکار شدند”.

به گفته آنان با وجود آنکه از آن تاریخ تا کنون کارگران بیکار شده پی‌گیر مطالبات معوقه خود هستند، اما کارفرما اعتنایی به پرداخت مطالبات معوقه آنان نمی کند وکارگران در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

طبق اظهارات کارگران اخراجی این شرکت صنعتی، هر کدام از همکاران اخراج شده دست کم ۷ میلیون تومان از کارفرما بابت مطالبات مزدی وسنواتی طلب دارند.

این کارگران همچنین مدعی شدند به صورت میانگین سابقه هر کدام از کارگران اخراجی ۵ تا ۶ ماه است که در زمان اشتغال از قرار داد کار معتبر برخوردار نبوده‌اند.

آنها در ادامه در مورد دریافت مطالبات معوقه خود گفتند: “با وجود انکه برای وصول مطالبات معوقه خود از مراجع قضایی رای به توقیف اموال کار خانه گرفته ایم اما پیش از ما یکی از بانکهای همه اموال کارخانه را بابت طلب خود توقیف کرده بود ودست ما کارگران به جایی بند نیست”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید