خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  گزارشی از تجمعات و معوقات مزدی کارگران در روزهای اخیر

گزارشی از تجمعات و معوقات مزدی کارگران در روزهای اخیر

خبرگزاری هرانا ـ صبح امروز، اپراتورهای پست های فشار قوی برق مقابل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تجمع کردند. خواسته تجمع‌کنندگان، تغییر وضعیت و تصویب طرح کارگر دائم توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بود. کارگران حفاری شمال و کارگران اشکان چینی هم خبر از معوقات چندین ساله خود دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح امروز، اپراتورهای پست های فشار قوی برق مقابل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تجمع کردند.

این تجمع از ساعت ده صبح مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار شده‌است.

خواسته تجمع‌کنندگان، تغییر وضعیت و تصویب طرح کارگر دائم توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است.

کلاه زردها می‌گویند: “پیرو پیگیری‌های مداوم همکاران طی ماه های گذشته در خصوص طرح‌های در دستور کار و وعده های مکرر مسئولین وزارت نیرو در خصوص ترمیم حقوقی و بهبود یافتن وضعیت موجود، اما نه تنها این وضعیت ترمیم نیافته؛ جلسات مکرری طی روزهای گذشته بصورت محرمانه در وزارت نیرو در حال انجام جهت واگذاری پست های فشار قوی فوق توزیع به شرکت های توزیع است”.

اپراتورهای پست های فشار قوی برق بارها پیش از این نیز به تهران آمده اند و در مقابل نهادهای مربوطه تجمع برگزار کردند.

عدم پرداخت عیدی و معوقات کارگران حفاری شمال/ کارگران نگران «تعدیل پلکانی» هستند

به گزارش ایلنا، عیدی و معوقات مزدی سال گذشته سه هزار کارگر حفاری شمال پرداخت نشده؛ این کارگران می‌گویند زمزمه های تعدیل به گوش می‌رسد.

جمعی از کارگران حفاری شمال که یک شرکت حفاری چاه‌های نفت است، در تماسی از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران عیدی و مابه التفاوت دستمزد سال گذشته پرداخت نشده؛ این کارگران همچنین دستمزد فروردین ماه خود را دریافت نکرده اند.

کارگران می‌گویند کارفرما وعده داده که تا هفته بعد مبلغی را به عنوان علی‌الحساب به کارگران پرداخت کند، اما خبری از پرداخت معوقات سال گذشته نیست.

در عین حال کارگران حفاری شمال از تعدیل احتمالی نگرانند و می‌گویند زمزمه های تعدیل به گوش می‌رسد و این نگران کننده است؛ به گفته این کارگران پیش از این هم تعدیل هایی در ماههای گذشته به صورت پلکانی صورت گرفته و در هر مرتبه، تعدادی از کارگران بیکار شده اند.

شرکت حفاری شمال، ۳۰۰۰ کارگر دارد که در سه دفتر تهران، اهواز و بهشهر مازندران مشغول به کار هستند.

انتظار ۴ ساله کارگران اشکان چینی برای دریافت مطالبات معوقه

به گزارش ایلنا، با گذشت بیش از چهار سال از تعطیلی کارخانه اشکان چینی هنوز مطالبات کارگران این کارخانه پرداخت نشده است.

فعالیت کارخانه «اشکان چینی » در قزوین  یکبار با ۲۰۰ کارگر در سال ۹۲ وبار دیگر مرداد ماه سال  ۹۴ با ۱۵۰ کارگر به دلیل آنچه از سوی کارفرما «مشکلات مالی» خوانده شده‌است، تعطیل  اعلام شد و از آن زمان تاکنون هنوز بخش عمدهای از مطالبات کارگران‌ تعدیل شده این واحد تولیدی پرداخت نشده است.

به نقل از کارگران این کارخانه تولید کننده ظروف چینی گفته می‌شود که مجموع مطالبات مزد ی وبیمه‌ای ۲۰۰ کارگریکه در سال ۹۲ بیکار شده اندبه بیش از یک میلیارد تومان می رسد و علاوه بر آن ۱۵۰ کارگر دیگری که در فاصله زمانی بازگشایی کارخانه چینی اشکان تا تعطیلی مجدد آن  در مرداد ماه سال ۹۴ بیکار شده‌اند تا بیش از ۲ میلیارد تومان  می‌رسد.

این کارگر درباره روند پی‌گیری حقوقی دریافت مطالباتشان خود وسایرهمکارانش می‌گویند، بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران بیکار شده به صورت مجزا بعد از دریافت ترک کار خود به اداره کار قزوین شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات آنها را داده است اما کارفرما تمکین نکرد و بعد آن پرونده به مراجع قضایی واگذار شده است.

کارگران اشکان چینی در ادامه تصریح کردند: “با وجود انکه در این ۴ سال  کارگران اخراجی طی سه مرحله با دریافت حکم توقیف از مراجع قضایی، اموال کارخانه را برای فروش به مزایده گزاشته اند اما هر بار به دلایلی نامعلومی امکان  فروش برای آنها مهیا نشده وآنان هنوز به مطالبات خود نرسیده اند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید