خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  عیسی سحرخیز از زندان اوین آزاد شد

عیسی سحرخیز از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا – روز جاری، عیسی سحرخیز زندانی سیاسی با پایان محکومیت از زندان اوین آزاد شد. آقای سحرخیز اواخر ماه جاری دادگاه دیگری پیش رو دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه پنجم اردی‌بهشت ماه ۱۳۹۶، عیسی سحرخیز با پایان محکومیت از زندان اوین آزاد شد.

عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی در دادگاه انقلاب به ۲۱ ماه زندان محکوم شده بود. این سومین حکم حبس عیسی سحرخیز در هفت سال گذشته است.

گفته می شود محمد مقیسه‌ای، قاضی دادگاه انقلاب بخشی از خاطرات زندان عیسی سحرخیز به نام “کازینو سیدعلی” در زندان رجایی‌شهر را مصداق توهین به رهبر ایران دانسته است.

قرار است مورخ بیستم ماه جاری، دادگاه جدیدی برای این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی برگزار شود.

عیسی سحرخیز چند روز بعد از انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۱۳۸۸ بازداشت شد. او در دو حکم جداگانه به سه سال و سپس یک سال و نیم زندان محکوم شد و در نهایت مهرماه ۱۳۹۲ از زندان آزاد شد.

 عیسی سحرخیز دوباره دو سال بعد در تاریخ ۱۱ آبان ماه در منزلش با حکم شعبه دوازده دادسرای تهران و از سوی ماموران لباس شخصی سپاه پاسداران، پس از بارزسی منزل و ضبط وسائل شخصی و ابزار کارش بازداشت شد.

اتهامات وی تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقامات عنوان شده است که مستند آنها مطالب منتشر شده از او در رسانه‌های مختلف است.

وی یکی از چهره‌های شناخته‌ شده مطبوعات ایران است که پیش از این نیز بازداشت و زندانی شده است. مدیر نشریه توقیف شده آفتاب، در تاریخ ١١ تیرماه ١٣٨٨ نیز بازداشت و در شهریور ماه همان سال از سوی شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان برای “فعالیت تبلیغی علیه نظام” محکوم شد، وی همچنین در تاریخ ١۴ مرداد ماه ١٣٩٠ برای فعالیت‌های مطبوعاتی پیش از دوران بازداشت اخیرش، به دوسال زندان محکوم شده بود.

پس از آزادی و با وجود ممنوعیت کار، وی با نوشتن مقالات و تحلیل هایی به نقش و مدیریت رهبر جمهوری اسلامی انتقاد کرد. وی مطالب خود را در صفحه فیس بوک و یا در برخی رسانه‌های آنلاین از جمله روزآنلاین منتشر می‌کرد.

به گزارش نشریات تندرو، بازداشت عیسی سحرخیز و چند تن دیگر از روزنامه نگاران از جمله “احسان مازندرانی”، “آفرین چیت ساز” و “سامان صفرزایی”، در چارچوب پروژه امنیتی به عنوان مقابله با نفوذ انجام شده است که پس از یکی از سخنرانی های آقای خامنه ای درباره راه های نفوذ “دشمن” و لزوم مقابله با آن در سطح رسانه ها مطرح شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید