خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  دادگاه رسیدگی به اتهامات بازداشت شدگان روز جهانی زبان مادری برگزار نشد

دادگاه رسیدگی به اتهامات بازداشت شدگان روز جهانی زبان مادری برگزار نشد

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه تعدادی از احضارشدگان پرونده موسوم به “روز جهانی زبان مادری” مفتوح شده در سال ۹۲، جهت سیر مراحل قضایی در دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان اهر حضور پیدا کردند. علیرغم حضور این افراد به دلیل تعیین شعبه رسیدگی به پرونده در شهرستانی دیگر و با توجه به اعتراض متهمین دادگاهی برگزار نشد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جاری ده تن از متهمان پرونده موسوم به “روز جهانی زبان مادری” در شعبه اول دادگاه کیفری شهرستان اهر حاضر شدند.

قاضی نظری رئیس شعبه اول دادگاه کیفری شهرستان اهر در ابتدای جلسه به متهمین اعلام نمود که محل رسیدگی به اتهامات آنان در شعبه سوم دادگاه عمومی و انقلاب تبریز خواهد بود بنابراین رسیدگی به این پرونده در شهرستان اهر صورت نخواهد گرفت.

عباس لسانی، اسرافیل فتح اله زاده، عسگر اکبرزاده، بیت اله برزگر ، میثم جولانی، مرتضی محمدی، شاپور نصرت پور، اکبر ابول زاده، وحید فائزپور و ابراهیم نوری بعنوان تعدادی از متهمان این پرونده که در محل دادگاه شهرستان اهر حاضر شده بودند نسبت به رسیدگی به این پرونده در شهرستان دیگری اعتراض کردند.

این افراد که جزوی از بازداشت شدگان مراسم روز جهانی زبان مادری در سال ۹۲ هستند با استناد به مواد ۱۰,۱۱,۱۲ آیین دادرسی مدنی و بند ث ماده ۳۰۲ و تبصره ۱ از ماده ۲۹۶ آیین دادرسی کیفری نسبت به تعیین محلی غیر از دادگاه شهرستان اهر برای رسیدگی به اتهامات خود اعتراض کردند. ماده ۱۱ آئین دادرسی مدنی به صراحت تاکید کرده است “دعوا باید در دادگاهی اقامه شود که خوانده ، در حوزه قضایی آن اقامتگاه دارد”.

یکی منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت “متهمان پرونده با استناد به قوانین مشخص اعلام کردند از روند غیرقانونی پرونده تبعیت نخواهند کرد و صرفا به احضاریه هایی صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه کیفری اهر تمکین خواهند کرد.”

گزارش شده است قاضی نظری رییس دادگستری شهرستان اهر قانونی بودن اعتراض متهمان را تایید کرده است.

در پایان عباس لسانی، اسرافیل فتح اله زاده، عسگر اکبرزاده، بیت اله برزگر ، میثم جولانی، مرتضی محمدی، شاپور نصرت پور، اکبر ابول زاده، وحید فائزپور و ابراهیم نوری با نوشتن و امضای لایحه ای جمعی به زبان ترکی (آذری) ضمن گواهی کردن حضور خود در محل دادگاه و اعتراض خود به تعیین محل دادرسی در شهرستانی دیگر، اجازه یافتند ساختمان دادسرا را ترک کنند.

لازم به یادآوری است پرونده موسوم به “بازداشت شدگان روز جهانی زبان مادری” مربوط به برگزاری مراسم روز جهانی زبان مادری در سال ۱۳۹۲ است که نیروهای انتظامی-امنیتی اهر در آن زمان با یورش به محل مراسم، بیش از ۶۰ نفر از شرکت کنندگان را بازداشت و پس از بازجویی و انتقال به زندان اهر به قید وثیقه آزاد کردند.

پیش از این هرانا از احضار تعدادی از شهروندان این منطقه از جمله عسگر اکبرزاده، حامد‌ الله‌ وردی‌پور، میثم جولانی، اکبر ابولزاده، مرتضی صفری و مجید نقی‌زاده و منصور سیفی، علیرضا چنگیزی، سلیمان کاظمی، آرش جعفری، صالح ملا عباسی، بیت الله برزگر و اسرافیل فتح الله زاده در رابطه با این پرونده خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید