خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵, 20th of May 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۲/۲۸ ساعت ۲۰:۲۵:۲۴

    خانه  > slide, زندانیان  >  آیت الله نکونام از زندان ساحلی قم به مرخصی آمد

آیت الله نکونام از زندان ساحلی قم به مرخصی آمد

خبرگزاری هرانا – روزجاری آیت الله محمدرضا نکونام روحانی منتقد بیمار از زندان ساحلی قم به مرخصی درمانی اعزام شد. مدت زمان این مرخصی مشخص نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر امروز شنبه ۲۸ اسفند ماه، آیت الله محمدرضا نکونام در پی موافقت با مرخصی درمانی توسط دادگاه ویژه روحانیت، از زندان ساحلی قم به مرخصی اعزام شد.

یک منبع نزدیک به این روحانی منتقد با بیان این که مدت این مرخصی مشخص نشده، در مورد وضعیت جسمی آقای نکونام به گزارشگر هرانا توضیح داد: “در این یک هفته اخیر، فشار خون و قند ایشان دچار نوسانات شدید گشته، و همچنین هر دو کلیه و چشم های ایشان به شدت درد گرفته اند؛ درد چشم های وی بیش از سه ماه است که ادامه دارد و رسیدگی هم صورت نگرفته زیرا بهداری زندان فاقد چشم پزشکی است.”

در هفته های اخیر پزشکی قانونی برای سومین بار رای به عدم توان تحمل حبس توسط این روحانی دربند داده بود.

لازم به یادآوری است آیت‌الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد متولد ۱۳۲۷، مورخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از سخنان انتقاد آمیز در نفی «فیلترینگ و حرام خواندن اینترنت پرسرعت» با شکایت برخی از روحانیون بانفوذ در مراجع قضایی و امنیتی بازداشت و پرونده‌ای برای ایشان تشکیل شد.

محمدرضا نکونام با محکومیت ۵ سال حبس تعزیری علی‌رغم بیماری‌ و وضعیت نامناسب جسمی درحال حاضر در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود.،

وی که یک تجربه سکته مغزی را در زندان پشت سر گذاشته از افزایش فشار و قند خون همراه با کاهش بینایی بعنوان تبعات این وضعیت پزشکی  رنج می برد. با این حال مسئولین این زندان در مواردی از ارائه داروهای تجویزی وی در زندان ممانعت به عمل آورده‌اند.

هرانا در گزارشی مفصل درباره این مجتهد شیعی زندانی و وضعیت پزشکی و پرونده ایشان اقدام به انتشار اسناد مربوطه نموده بود.

پیش از این نامه‌هایی از سوی شاگردان یا طلاب حوزه علمیه در حمایت از آقای نکونام منتتشر شده است از جمله نامه ۱۲۸ طلبه به جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نامه بیش از ۳۰۰ تن از مدرسین و طلاب حوزه‌های علمیه.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید