خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, بهداشت و محیط زیست  >  واکنش نمایندگان مجلس به اعمال خشونت علیه حیوانات

واکنش نمایندگان مجلس به اعمال خشونت علیه حیوانات

خبرگزاری هرانا ـطی هفته های اخیر تصاویر و فیلم های متعددی از شکنجه و اعمال خشونت بر علیه حیوانات در نقاط مختلف کشور منتشر گردید که منجر به جریحه دار شدن احساسات جامعه گردید. روز جاری نمایندگان مجلس خواستار مقابله با حیوان آزاری شده و حمایت از حقوق حیوانات را مستلزم تدوین و ارائه لایحه‌ای قوی و جامع از سوی دولت دانستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)، این موضوع علاوه بر نگرانی افکار عمومی جامعه، واکنش نمایندگان مجلس را نیز به همراه داشت.

خضری: لایحه مقابله با حیوان آزاری را به صورت جدی از دولت پیگیری می‌کنیم

رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مقابله با حیوان آزاری و حمایت از حقوق حیوانات را مستلزم تدوین و ارائه لایحه‌ای قوی و جامع از سوی دولت دانست و افزود: “هر چند حیوان آزاری در کشور به ندرت اتفاق می افتد اما حمایت از حقوق حیوانات  مستلزم ارائه لایحه ای قوی از سوی دولت است”.

نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه در صدر اسلام صحابه ای به ابوهریره ( پدرگربه‌ها ) معروف بوده است، گفت: “دین مبین اسلام و همچنین فرهنگ ایرانی و اسلامی بر الفت و احترام به حقوق حیوانات تاکید دارند و این مهربانی و رافت با حیوانات به اندازه ای بوده که پیامبر (ص) لقب و کنیه ابوهریره را برای یکی از صحابه انتخاب کرد”.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه لایحه مقابله با حیوان آزاری را به صورت جدی از دولت پیگیری می‌کنیم بر لزوم ارائه هر چه سریع تر این لایحه به مجلس تاکید کرد و ادامه داد: برای رفع ریشه ای معضل حیوان آزاری در کشور این لایحه باید سریع تر به مجلس ارائه شود.

خضری فرهنگ سازی از سوی رسانه ها را در پیشگیری از حیوان آزاری موثر دانست و گفت: “بهتر است رسانه ها به ویژه صداوسیما با فرهنگ سازی مناسب تلاش جدی در جهت کاهش این ناهنجاری داشته باشند”.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم، با انتقاد از کشتار حیواناتی مانند سگ و گربه در کشور با بیان اینکه لاشه این حیوانات شیوع بیماری‌هایی را در جامعه به همراه دارد، تصریح کرد: “بهتر است نهاد خاصی وظیفه نگهداری از این حیوانات را بر عهده بگیرد زیرا در گذشته تعداد بیماری های مشترک میان انسان و دام ۸۰۰ بود اما در حال حاضر میزان این بیماری ها به بالاتر از ۱۰۰۰ رسیده است که خطرناک ترین بیماری ها هم در این رده قرار می گیرند”.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی در پیشگیری از انتشار بیماری‌ها از طریق حیوانات ولگرد رسالتی سنگین دارند، یادآور شد: “به مدت چهار سال است به دنبال این هستیم سازمان و رشته دامپزشکی زیر نظر گروه پزشکی قرار گیرد زیرا با این اقدام دیدگاه ها نسبت به حمایت از حیوانات تغییر می یابد”.

خضری با تاکید بر اینکه سلامت طبیعت، انسان و حیوانات به هم وابسته است، در رابطه با عقیم سازی سگ و گربه، گفت: “روش های مختلفی در دنیا برای جلوگیری از ازدیاد نسل حیواناتی مانند سگ و گربه وجود دارد که در این رابطه بهتر است ما از بهترین روشی که در دنیا متداول است استفاده کنیم”.

نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه خلقت حیوانات، جانوران و گیاهان بی دلیل نبوده و تمامی آنها آیات و نشانه خداوند هستند، افزود: “خداوند از آفرینش تمامی موجودات هدف داشته و هیچ موجودی را بدون دلیل نیافریده که در این رابطه بهتر است شناخت و معرفت ما در این رابطه افزایش یابد”.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی،  با انتقاد از اینکه در میان تمامی موجودات بیشترین آسیب از ناحیه انسان به طبیعت وارد شده است، تصریح کرد: “متاسفانه هیچ مخلوقی به اندازه انسان در تخریب طبیعت و محیط زیست نقش نداشته است”.

شاعری: حیوان‌آزاری در ایران جرم انگاری نشده است

علی‌محمد شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس حمایت از حیوانات ولگرد و بی‌سرپرست و ساماندهی آنها را نیازمند ارائه هرچه سریع‌تر لایحه مقابله با حیوان آزاری به مجلس دانست و افزود: “کمیسیون کشاورزی برای دفاع از حقوق حیوانات آمادگی کامل دارد زیرا حیوانات جزوی از زندگی ما بوده و انسان ها، حیوانات، گیاهان، آب، هوا و خاک عناصر پیوسته به یکدیگر است که اگر جزئی از حیات آسیب ببیند اجزای دیگر هم آسیب خواهند دید”.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حیوانات همانند انسان‌ها دارای احساس و عاطفه هستند و نباید آنها را مورد آزار واذیت قرار داد، تصریح کرد: “حیوانات مستعمره انسان‌ها نیستند بلکه آنها هم حق حیات و زیست داشته و خداوند متعال آنها را در جهت زندگی بهتر انسان ها خلق کرده و زمانی می توان بهتر زندگی کرد که انسان ها، حیوانات و سایر اجزای حیات در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند”.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه مقابله با حیوان آزاری و دفاع از حقوق حیوانات در کشورهای پیشرفته به عنوان یک دستورالعمل و قانون پذیرفته شده است، ادامه داد: “حیوان آزاری در این کشورها جرم تلقی شده و هیچ فردی حق تعدی و تجاوز به حقوق حیوانات را ندارد در حالی که در کشور ما حیوان آزاری جرم نبوده و همین موضوع تعدی و تجاوز به حقوق حیوانات را به دنبال داشته است”.

وی با ابراز تاسف از اینکه برخی افراد ناآگاه در کشور از حیوان آزاری لذت می برند بر لزوم فرهنگ سازی مناسب در جهت کاهش معضل حیوان آزاری در کشور تاکید کرد و گفت: “علت بروز تمامی تغییرات رخ داده در محیط زیست و اکوسیستم کشور عدم شناسایی درست اجزای اکوسیستم است که افراد به جای حفاظت از محیط زیست اجزای اصلی حیات را از بین برده و تعادل اکوسیستم را بر هم زده اند در این باره شیوع آلودگی هوا، ریزگردها، تخریب محیط زیست، نابودی گونه های نادر جانوری همانند شیر مازنداران و ببر خوزستان و حتی سفیدبالک هایی که در حال حاضر به عنوان یک آفت مهاجم در پایتخت دیده می شود همگی نشات گرفته از بی توجهی به حفظ اجزای اکوسیستم است”.

شاعری در مخالفت شدید با عقیم سازی حیوانات ولگرد و بی سرپرست، گفت: “در شان کشورما نیست که برای مقابله با برخی بیمارهای ناشی از حیوانات ولگرد حیوانات را عقیم کنیم در حالی که با روش های کاملا علمی می توان نسبت به مدیریت بیماری ها اقدام کرد”.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه برخی به تصور آنکه وجود حیوانات به نفع انسان نیست نسبت به کشتار آنها اقدام می کنند، تصریح کرد: “در صورتی که خداوند حیوانات را در جهت آنکه چه میزان برای انسان خطر آفرین هستند خلق نکرده بلکه برای پابرجا ماندن حیات چنین عناصری را خلق کرده است؛ افزایش جمعیت حیوانات مهاجمی مانند موش و کلاغ در تهران به دلیل آن است که حیات از چرخه و تعادل خود خارج شده است”.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه کشور ما با توجه به شرایط زیستی و تنوع اقلیمی می‌تواند دارای بزرگترین تنوع زیستی باشد با هشدار نسبت به انقراض نسل بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی کشور، گفت: “متاسفانه به دلیل آلودگی دریا و تخریب اکوسیستم و محیط زیست در حال حاضر در دریای خزر کمتر فوک خزری مشاهده می کنیم”.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از تخریب جنگل و منابع طبیعی کشور، گفت: “به جای آنکه در حفظ جنگل و محیط زیست کشور بکوشیم نسبت به آلودگی آن و همچنین قلع و قمع درختان اقدام  و از حیوانات و منابع طبیعی استفاده ابزاری می‌کنیم در حالی که جنگل و حیوانات اساس و پایه زندگی ما را تضمین کرده و نگه دارنده حیات هستند”.

کیخا: ضرورت ارائه لایحه مقابله با حیوان‌آزاری به مجلس

احمدعلی کیخا، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: “به دلیل تبعات منفی حیوان آزاری برای جامعه عاملان حیوان آزاری باید مورد مواخذه قانون قرار گرفته و هزینه آن را بپردازند”.

نماینده مردم زابل، زهک وهیرمند در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زمینه بروز حیوان آزاری در کودکی باید رفع شود بر لزوم توجه جدی به فرهنگ سازی برای کاهش این معضل تاکید کرد و افزود: “پرهیز از حیوان آزاری در سنین کودکی باید نهادینه شده و در مدارس به دانش آموزان آموزش های لازم ارائه شود؛ همچنین صداوسیما باید در برنامه های مربوط به  کودک، این معضل را به تصویر بکشد تا حقوق حیوانات از سوی کودکان به رسمیت شناخته شده و حیوان آزاری در کشور پایان یابد”.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه فضای کشور نباید به سمت و سویی پیش رود که افراد از آزار و اذیت حیوانات لذت ببرند، تصریح کرد: “هر چند برخوردهای قانونی با عاملان حیوان آزاری لازم است اما برخورد قضایی تنها راهکار بازدارنده مقابله با معضل حیوان آزاری نیست بلکه این معضل  باید با فرهنگ سازی مناسب به صورت ریشه ای رفع شود”.

وی با بیان اینکه شهرداری ها و سازمان حفاظت محیط زیست متولی حمایت از حیوانات ولگرد و بی سرپرست هستند، تصریح کرد: “سازمان حفاظت محیط زیست تلاش های جدی در جهت حمایت از حقوق حیوانات ولگرد و بی سرپرست داشته و مداخلات لازم را دارد؛ کما آنکه در گذشته این دستگاه کمپ و پناهگاه هایی را برای نگهداری از سگ و گربه های ولگرد و بی سرپرست راه اندازی کرد و در حال حاضر هم آمادگی کامل برای حمایت از این گونه حیوانات را دارد”.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شهرداری ها باید پناهگاه هایی برای نگهداری از حیواناتی مانند سگ و گربه را راه اندازی کنند، گفت: “همچنین شهرداری ها و منابع طبیعی همکاری لازم را با سازمان حفاظت محیط زیست در حمایت از حقوق حیوانات ولگرد و بی سرپرست باید داشته و زمین هایی را در اختیار این دستگاه برای راه اندازی کمپ های ویژه نگهداری از حیوانات ولگرد و بی سرپرست قرار دهند”.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، بر لزوم ارائه سریع تر لایحه مقابله با حیوان آزاری به مجلس تاکید کرد و افزود: “در چنین مواردی نباید قانون مسکوت بماند بنابراین دولت باید هر چه سریع تر آن را به مجلس ارائه کند”.

کوچکی نژاد: خلاء های قانونی موجب شده حیوانات مورد آزار واقع شوند

جبار کوچکی نژاد، نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با ابراز تاسف از مثله کردن یک قلاده روباه در پیرانشهر، گفت: “حیوان آزاری به هر شکلی مطرود است و قابل قبول و پسندیده نیست؛ می توان گفت وجود خلاء های قانونی موجب شده برخی افراد حیوانات مظلوم و بی گناه را مورد آزار و اذیت قرار داده و از این کار لذت ببرند”.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت ارائه سریع تر لایحه مقابله  با حیوان آزاری برای رفع خلاء های قانونی این معضل تاکید کرد و گفت: “برای مقابله با عوامل حیوان آزاری باید این ارائه هر سریع تر به مجلس ارائه شود”.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه هنوز رسم و رسوم قدیمی مربوط به لذت بردن از جنگ و مبارزه حیوانات و پرندگان در برخی مناطق کشور برنیفتاده است، گفت: “متاسفانه در رشت هنوز جنگ خروس ها و همچنین گاوها که در گویش محلی به آن ورزا جنگ می گویند وجود دارد در حالی که حیوان آزاری و شکنجه آنها از نظر شرعی ایراد داشته و مذموم شناخته می شود”.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آزار و اذیت حیوانات جرم تلقی می شود و باید به صورت قاطع و جدی با عاملان حیوان آزاری برخورد شود، تصریح کرد: “دولت می تواند این موضوع را در قالب لایحه ای به مجلس هر چه سریع تر ارائه کند؛ البته حیوان آزاری صرفا با جرم انگاری و مجازات از بین نخواهد رفت بلکه در کنار آن باید به فرهنگ سازی مناسب هم توجه داشت”.

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی بر لزوم تشدید مجازات عاملان حیوان آزاری تاکید کرد و گفت: “سازمان حفاظت محیط زیست و قوه قضائیه باید با تشدید مجازات عاملان حیوان آزاری با این معضل  مقابله کنند، در این رابطه اگر نیاز به تصویب قانون باشد بهتر است دولت لایحه به مجلس ارائه کند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید