خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  برگزاری چهار تجمع اعتراضی ظرف دیروز و امروز

برگزاری چهار تجمع اعتراضی ظرف دیروز و امروز

خبرگزاری هرانا ـ گروهی از کارگران پروژه آزاد راه پونل به تالش، شماری از کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد، کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد و جمعی از دانش‌آموختگان صنعت نفت در چهار تجمع اعتراضی ظرف روز گذشته و امروز خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، گروهی از کارگران پروژه آزاد راه پونل به تالش، صبح امروز در اعتراض به معوقات مزدی وبیمه ای خود دست از کار کشیده و مقابل دفتر پیمانکار واقع در تالش تجمع کردند.

فعالان صنفی کارگری شهرستان تالش با اعلام خبر ،تجمع امروز کارگران پروژه آزاد راه پونل به تالش مقابل ساختمان شرکت پیمانکاری چولاب درشهرستان تالش  گفتند: “اعتراض صنفی کارگران امروز (۵ دی ماه) در ادامه بی توجه ای های کارفرما در پرداخت معوقات مزدی وبیمه ای آنان آغازشده است”.

به گفته این منابع خبری کارگران معترض که در بخش‌های عملیات خاکی و اجرا کار می‌کنند خواستار دریافت دست کم ۱۰ماه حقوق معوقه  وسه ماه حق بیمه هستند که کارفرمای شرکت پیمانکاری چولاب به عنوان مجری این پروژه با همراهی مسئولان اداره راه استان گیلان وعده پرداخت آن را به کارگران داده بودند که هنوز تا این لحظه عملی نشده است.

او با اشاره به وعده و وعیدهای تحقق نیافته مسئولان، از انتقال مشکلات به مراجع بالا‌تر خبر داد و گفت: “عامل اعتراضات صنفی کارگران پروژه آزاد راه پونل به تالش بی‌توجه‌ای پیمانکار به پرداخت مطالبات ۱۰ماهه کارگران است. پیمانکار به جای چاره اندیشی منطقی برای پرداخت معوقات مزدی وبیمه ای، سکوت اختیار کرده وکارگران را بلاتکلیف کرده است”.

این منبع خبری بابیان اینکه کارگران شاغل برای این پروژه عمرانی در شهرستان تالش زحمات بسیاری کشیده اند در ادامه در خصوص بخش دیگری از مطالبات کارگران آزاد راه پونل به تالش افزود: “جدا از ۱۰ ماه مزد معوقه وسه ماه حق  بیمه ،کارگران این پروژه  هنوز عیدی سال ۹۴ خود را از پیمانکار دریافت نکرده اند”.

به گفته این منابع خبری در استان گیلان خواسته کارگران آزاد راه  محور پونل به تالش از مسئولان استانی وشهرستانی با بر پایی این تجمع این است که با توجه به افزایش هزینه‌های جاری، تمام تلاش خود را انجام دهند تا زمینه‌ پرداخت  حداقل بخشی از معوقات کارگران فراهم شود.

به دنبال پرداخت نشدن مطالبات مزدی رخ داد؛ تجمع دوباره کارگران گروه ملی صنعتی فولاد

به گزارش ایلنا، شماری از کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد امروز یکشنبه (۵ دی ماه) نیز نسبت به آنچه که پرداخت نشدن حقوق خود عنوان شد در محل این شرکت در اهواز دست به تجمع زدند.

شماری از کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد امروز یکشنبه (۵ دی ماه) نیز نسبت به آنچه که پرداخت نشدن حقوق خود عنوان شد در محل این شرکت در اهواز دست به تجمع زدند.

بر همین اساس، این تعداد حدود ۷۰۰ نفر از واحد تولید این شرکت، از صبح امروز در محوطه شرکت تجمع کرده و خواستار پرداخت حقوق خود شده اند.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد در اهواز روز چهارشنبه (یکم دی ماه) با تجمع در محل این شرکت خواهان پرداخت حقوق و مزایای معوقه سه ماه گذشته خود شدند.

به گفته کارگران این واحد صنعتی، سه ماه از پرداخت نشدن حقوق آنان گذشته و از سوی دیگر مطالبات مربوط به تسویه حساب ۹ ماه گذشته برخی از آنان نیز هنوز صورت نگرفته است.

همچنین کارگران برای تمدید دفترچه بیمه با مشکل روبه رو شده و به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه دفترچه تامین اجتماعی تمدید نمی شود.

با وجود وعده‌های کارفرما در خصوص رفع مشکلات کارگران این گروه صنعتی هنوز اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

پس از ۲۵ روز بی‌توجهی نسبت به تجمع کارگران؛ سرما کارگران کشت و صنعت مهاباد را ناخوش کرد

به گزارش ایلنا، بیش از بیست و پنج روز از تجمع صنفی کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد گذشته است.

کارگران معترض کشت و صنعت مهاباد در تماس‌های جداگانه از ادامه اعتراضات خود خبر دادند.

این کارگران می‌گویند: “با وجود اینکه دو روز است برف می‌بارد، همچنان بیرون درب مجتمع به تجمع ادامه داده‌ایم”.

معترضان با بیان اینکه در طول روزهای گذشته به دلیل سرمای شدید و ایستادن بیرون مجتمع، مریض شده‌ایم و تعدادی از ما به شدت سرما‌خورده‌ایم، می‌گویند: “همچنان در انتظار وجدان‌های بیدار هستیم. ما درخواست داریم نماینده مردم مهاباد در مجلس، استاندار آذربایجان غربی و باقی مقامات محلی و استانی فکری به حال ما بکنند”.

بیش از ۵۰ نفر از کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد که پس از واگذاری مجتمع از طریق مزایده، بیش از ۱۶ ماه است دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند، بیش از بیست و پنج روز است که در هوای سرد چادر زده‌اند و با افروختن آتش در سرما به تجمع خود ادامه داده‌اند.

این کارگران می‌گویند: “مسئولان از ما می‌خواهند بعد ۱۶ ماه انتظار باز هم از صفر شروع کنیم و از طریق آن‌ها با سازمان بازرسی کشور نامه‌نگاری کنیم تا مشخص شود که در حین مزایده، حق و حقوق ما لحاظ نشده؛ این در حالیست که این مقامات همه در جریان مشکلات ما هستند اما به هیچ وجه پاسخگوی مطالبات قانونی ما نیستند”.

دانش‌آموختگان نفت برای چهارمین بار مقابل مجلس تجمع کردند

به گزارش تسنیم، جمعی از دانش‌آموختگان صنعت نفت صبح امروز در اعتراض به تعیین تکلیف نشدن وضعیت استخدامی‌شان در شرکت ملی نفت مقابل مجلس تجمع کردند.

جمعی از دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت صبح امروز (یکشنبه ۵ دی‌ماه) در اعتراض به تعیین تکلیف نشدن وضعیت استخدامی‌شان از سوی دولت و به خصوص وزارت نفت، برای چهارمین بار مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

یکی از تجمع‌کنندگان گفت که تجمع‌کنندگان خواهان توجه مسئولان و به خصوص نمایندگان مجلس به وضعیت استخدامی‌شان در شرکت ملی نفت و بدنه وزارت نفت هستند.

همچنین این دانشجویان پس از تجمع سه‌‌ هفته‌ای چندی پیش خود مقابل خانه ملت و رایزنی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای حل مشکل‌شان، بیانیه‌ای مبنی بر تعلیق تجمعات‌شان صادر کردند تا مسئولان ذیربط خواسته‌شان را پیگیری کنند.

چندی پیش دانش‌آموختگان صنعت نفت در راستای اجرایی شدن وعده دولت و وزارت نفت برای استخدامشان در شرکت ملی نفت به‌‌ مدت سه هفته مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

فارغ‌التحصیلان دانشکده صنعت نفت معتقدند که طبق آئین‌نامه این دانشکده باید با شرط معدل و پس از فارغ‌التحصیلی به استخدام وزارت نفت در آیند، البته روند استخدام آنها انجام شده که با دستور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت این روند متوقف شده است.

پیشتر، عبدالنبی هاشمی رئیس دانشگاه صنعت نفت در گفت‌وگو با تسنیم نیز گفته بود که باید وزارت نفت دانشجویان صنعت نفت را جذب کند.

آئین‌نامه ورودی دانشجویان سال ۹۵ دانشگاه صنعت نفت در بدو ورود تغییر کرده و در این آئین‌نامه آمده که وزارت نفت هیچ تعهدی برای استخدام دانش‌آموختگان و دانشجویان وزارت نفت ندارد، این تغییر آئین‌نامه امسال در دفترچه کنکور قید شده است.

دانش‌آموختگان و دانشجویان وزارت نفت معتقدند در زمان ورودشان به دانشگاه صنعت نفت، وزارت نفت متعهد به استخدام دانشجویان گروه الف این دانشگاه شده و اگر قانونی امسال تصویب می‌شود شامل گذشته نمی‌شود و وزارت نفت باید به قول و تعهدی که در سال‌های گذشته داده، عمل کند.

این دانش‌آموختگان که با رتبه‌های بالای کنکور می‌توانستند در بهترین دانشگاه‌های کشور تحصیل کنند به‌ امید استخدام و تعهدی که در دفترچه سازمان سنجش به آنها داده شده بود، به گرم‌ترین استان جنوبی کشور رفته و تحصیل خود را در دانشگاه صنعت نفت آغاز کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید