خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۰/۰۱ ساعت ۱۱:۴۵:۱۲

    خانه  > سایر گروهها  >  انفجار مین در قصرشیرین جان چوپان را گرفت

انفجار مین در قصرشیرین جان چوپان را گرفت

خبرگزاری هرانا ـ معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین گفت که انفجار یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ در حوالی نفت شهر از توابع این شهرستان منجر به کشته شدن یک چوپان شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، نعمت الله نازپرورده روز چهارشنبه افزود: “در این حادثه یک چوپان ۴۰ ساله اهل سرپل ذهاب روز سه شنبه در حین تعلیف احشام در منطقه چم نفت (کل کش) از توابع شهر مرزی نفت شهر بخش سومار شهرستان قصرشیرین با مین به جا مانده از جنگ تحمیلی از نوع والمرا برخورد کرد و در دم جان باخت”.

وی اظهار کرد: “از ابتدای امسال تاکنون ۱۵ مورد انفجار مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در این شهرستان به وقوع پیوست که در اثر این انفجارها یک تن کشته، ۹ تن مجروح یا دچار موج گرفتگی شدند”.

وی بیان کرد: “در سه مورد از این انفجارها ۱۱ راس گوسفند تلف شدند و در ۱۰ انفجار دیگر نیز به سه دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی، یک دستگاه گریدر، ۲ دستگاه کمباین و سه دستگاه تراکتور خسارت مادی وارد شد”.

معاون فرماندار قصرشیرین، نیروهای نظامی، کشاورزان، روستاییان، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی کننده مواد منفجره در مناطق آلوده به مین را از حادثه دیدگان انفجار مین در شهرستان قصرشیرین ذکر کرد.

با گذشت ۲۸ سال از پایان جنگ، مرزنشینان مناطق غربی استان کرمانشاه همانند ساکنان سایر مناطق مرزی همچنان قربانی مین های خاموش و انفجار مهمات عمل نکرده هستند.

پارسال در مجموع بر اثر ۳۵ مورد انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ در شهرستان قصرشیرین ۶ تن کشته و ۳۱ تن نیز مجروح شدند.

همچنین سال گذشته به علت انفجارهای مین به جا مانده از دوران جنگ به ماشین آلات کشاورزی و دستگاه های مین روب که در قصرشیرین مشغول فعالیت بودند، خسارت هایی وارد شد و چندین راس احشام عشایر منطقه نیز تلف شدند.

جشن پاکسازی ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال ۹۱ با حضور مسوولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقی مانده از زمان جنگ تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.

اکنون ۲ شرکت مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب ۱۲ گروه با یکصد عضو در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری و پاکسازی اراضی آلوده به مین هستند.

با وجود تلاش بی وقفه نیروهای پاکسازی میدان های مین، تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه به ویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی زمین های آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ کشته، مجروح و معلول شده اند.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش ۲۷ هزار تن جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق است که در زمان جنگ ۲ سال کامل در اشغال نیروهای بعثی عراق بود و جنگ هشت ساله از این منطقه غربی کشورمان آغاز شد و آخرین نقطه پایان جنگ نیز این منطقه بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید