خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  وضعیت نامناسب علی شریعتی، زندانی اعتصابی اوین به روایت خانواده

وضعیت نامناسب علی شریعتی، زندانی اعتصابی اوین به روایت خانواده

خبرگزاری هرانا – خواهر علی شریعتی در نامه ای سرگشاده خطاب به دادستانی ضمن اعلام این که برادرش در ۳۹مین روز از اعتصاب غذایش بوده، تاکید کرد آقای شریعتی از ۲۰ روز پیش در بهداری اوین زندانی شده و از روز جاری تماس تلفنی اش نیز قطع شده است. به گفته وی، برادرش درحالی که «قند خونش ۴۳» بوده در بهداری مورد تهدید و ضرب و شتم نیز قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی شریعتی زندانی سیاسی، روز دهم آبان‌ماه «درحال انجام کار اداری در شهرداری» بازداشت و برای تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکومیت خود به بند هشت زندان اوین منتقل شد وی از بدو ورود در اعتراض به این اقدام دست به اعتصاب غذا زده است.

هدی شریعتی در نامه ای سرگشاده که نسخه ای از آن در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته، با اعلام تداوم اعتصاب غذای برادرش و گذشت ۳۹مین روز از این اعتصاب، خطاب به آقای حاجیلو، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی زندان اوین نوشته است؛

آقای حاجیلو!
هربار که به دفترتان برای انجام هر کاری آمدم و از شما به عنوان یک مسئول کمک خواستم، تنها چیزی که از شما نشیدم این جمله بود «دست من نیست، باید دادستان دستور دهد». لطفا بگویید حیطه اختیارات شما چیست؟ پشت آن میز چه کار می کنید؟ این کار شما را یک اپراتور هم می تواند انجام دهد. مگر شما ماشین امضا هستید که هیچ قدرت اجرایی ندارید؟

جناب آقای حاجیلو!
دادیار ناظر بر زندانیان
برادر من سی و نه روز است که اعتصاب غذاست
شما بعنوان ناظر وظیفه داشتید که بروید و با او صحبت کنید و خواسته اش را بشنوید.
آقای حاجیلو
برادر من ۲۰ روز است که در بهداری اوین محبوس است!
برادر من ۲۰ روز است که هواخوری نداشته!
برادر من ۲۰ روز است که ملاقات نداشته!
امروز تماس تلفنی اش را هم قطع کردند…
برادر من روز قبل قندِ خونش ۴۳ بود و وای به حالِ دلِ نگران مادرم…
دو شب پیش برادر من در بهداری مورد تهدید و ضرب و شتم قرار گرفت…
چه کسی پاسخگو اتفاق های پیش آمده است؟

خانم شریعتی در بخشی دیگر از نامه اش خطاب به آقای حاجیلو تاکید کرده است:

آخرین باری که به دادسرا آمدم در مقابل درخواست کمک من برای نجات جان برادرم به من گفتید “بمیره برادرت به ما ربطی نداره” و بعد دستور بازداشت مرا صادر کردی و طوری نقشه ات را پیش بردی که حراست دادسرا از من خواست در صورتی که تعهد بدهم دیگر به دادسرا نیایم، شما از بازداشت من منصرف می شوی. یک معترض به رفتارهایت را اینگونه از گردونه بیرون کردی.

لازم به یادآوری است علی شریعتی در بهمن ۹۳ بازداشت و مورخ۲۰ تیرماه سال ۹۴ بعد از ۵ ماه نگهداری در بازداشتگاه ۲۰۹ به بند ۸ منتقل شد. وی در شهریورماه ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد. در مرحله تجدید نظر این حکم به ۵ سال حبس کاهش یافت.

اتهامات این زندانی سیاسی اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری، توهین به رییس جمهور و نگهداری ماهواره عنوان شده بود.

این فعال سیاسی در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ نیز بازداشت شده بود. که در این رابطه به تحمل یکسال حبس محکوم شد.

شریعتی هم‌چنین سابقه بازداشت در «نیمه شعبان» سال ۹۳ به مدت یک هفته و مورخ ۲۹ بهمن سال ۹۳ را نیز در کارنامه خود دارد.

دادگاه تجدید نظر این فعال سیاسی در ۲۱ دی ماه سال ۹۴ در شعبه ۵۴ به ریاست قاضی بابایی برگزار شد. مدتی بعد در اردیبهشت ماه سال جاری و پس از ۱۵ ماه بازداشت، به مرخصی اعزام شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید