خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  عدم ثبت رسمی درخواست‌ های زندانیان سیاسی در زندان اوین

عدم ثبت رسمی درخواست‌ های زندانیان سیاسی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – از ابتدای آبان ماه، عمده درخواست های مکتوب زندانیان سیاسی از جمله درخواست های پزشکی آنان در زندان اوین بصورت رسمی ثبت نمی شود و در اکثر موارد حتی به دادستانی نیز ارسال نشده است. عدم ثبت و ترتیب اثر دادن به درخواست های حقوقی زندانیان به بروز نگرانی و مشکلات زیادی برای آنان منتهی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از ابتدای آبان ماه سال جاری، به عمده درخواست های کتبی زندانیان سیاسی و امنیتی در زندان اوین برای مواردی چون مرخصی، اعاده دادرسی، آزادی مشروط و اعزام به مراکز درمانی، رسیدگی نشده و حتی به دادستانی نیز ارسال نشده است.

خانواده زندانیان سیاسی، عقیدتی و امنیتی در زندان اوین در گزارشات متعددی به این خبرگزاری اعلام کردند: “نه تنها به درخواست ها رسیدگی نشده و به دادستانی ارسال نشده اند. بلکه شماره ثبت نامه برای پیگیری نیز داده نشده است.”

عدم ثبت رسمی و بالطبع عدم وجود شماره ثبت نامه باعث سلب مسئولیت از مسئولان مربوطه و ناممکن شدن پیگیری حقوقی درخواست ها برای زندانیان میشود.

عدم ثبت رسمی نامه ها در حالی صورت میگیرد که پیش تر از این اختلافات مابین دستگاهها از جمله موارد مشکل ساز برای زندانیان به شمار می رفت، یکی از منابع نزدیک به خانواده ها در این رابطه به هرانا گفت؛ در موضع اتخاذ شده در قبال پرونده زندانیان مختلف، بین دادستانی و دو نهاد امنیتی اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات، عمدتا اختلاف وجود دارد.

این منبع مطلع تاکید کرد: “مثلا درخواست را دادستانی می پذیرد، اما سپاه مخالفت می کند. نهاد اطلاعات می‌پذیرد، قوه قضاییه مخالفت می کند. خانواده ها و زندانیان بلاتکلیف هستند، مشخص نیست با کدام نهاد طرف حساب هستیم.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید