خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  برگزاری سه تجمع اعتراضی طی ۲۴ ساعت اخیر

برگزاری سه تجمع اعتراضی طی ۲۴ ساعت اخیر

خبرگزاری هرانا ـ طی ۲۴ ساعت گذشته کارگران کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریز، کارگران کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج و جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش یزد در تجمعی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، از روز گذشته تاکنون شماری از کارگران کارخانه «لیفتراک سازی سهند تبریز»در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود دست از کار کشیده ودر محوطه کارخانه تجمع کرده اند.

منابع خبری در در کارخانه « لیفتراک سازی سهند تبریز » علت برپایی این اعتراض صنفی دو روزه را سه ماه معوقات مزدی اعلام کرده‌اند.

به نقل از کارگرانی که در این اجتماعی صنفی شرکت دارند گفته می‌شود،در کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریز حدود۱۷۰ نفر کارگر رسمی وقرار دادی فعالیت دارند که کارفرما علاوه بر تاخیر مطالبات مزدی شهریور ماه تاکنون، از واریز حق بیمه آنها نیز خودداری کرده است.

طبق اظهارات کارگران به صورت مشخص  میزان بدهی این کارخانه به تامین اجتماعی در حدود ۳ میلیارد و۷۰۰ میلیون تومان است که این موضوع باعث شده‌است تا تامین اجتماعی تبریز در برخی از ماه ها سال راضی به تمدید  دفترچه های در مانی کارگران نشود.

به گفته کارگران ، زمانی وضعیت تولید در کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریزبسیار  خوب بود اما بعد از آنکه مدیریت کارخانه از تقریبا ۴ سال پیش به بخش خصوص واگذار شده است، مشکلات کارخانه آغاز شده  ودر حال حاضر با وجود آنکه مشکل خاصی در زمینه تولید وفروش محصولات کارخانه مشاهده نمی شود، سه ماه دستمزد کارگران پرداخت نشده است.

روز گذشته انجام شد؛ تجمع کارگران فولاد بویرصنعت یاسوج مقابل فرمانداری کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج برای چندمین بار در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود از این کارخانهاین بار مقابل فرمانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

کارگران کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج که پیش از این مقابل ساختمان استانداری کهگیلویه و بویراحمد و صدا و سیمای استان تجمع  کرده بودند  روز گذشته در اعتراض به ادامه بی توجه ای کارفرما به پرداخت مطالباتشان مقابل فرمانداری بویر احمد تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض این کارخانه  به رسانه ها گفته است حدود یکسال است که هیچ‌گونه دستمزد ومزایای شغلی دریافت نکرده‌ایم، در عین حال با شکایت کارگران حکم توقیف اموال این کارخانه صادر شده اما هیچ‌گونه همکاری با کارگران برای اجرای این حکم صورت نمی‌گیرد.

به گفته وی ، کارفرمای کارخانه  فولاد یاسوج تقریبا دو ماه پیش در حضور اعضای شورای تأمین شهرستان بویراحمد  وعده  پرداخت مطالبات کارگران را داد که تا امروز عملی نشده است.

طبق ادعای کارگران فولاد بویر صنعت یاسوج؛ بیشتر کارگران این کارخانه مبلغ ۳۰ میلیون تومان از این کارخانه طلبکار هستند اما کسی پاسخگو نیست و فریاد آنها هم به جایی نمی‌رسد.

به گفته وی ،هیچکدام از مالکان سابق (بنیاد تعاون ارتش) و فعلی  کارخانه (که بخش خصوصی است )مسئولیت پرداخت مطالبات کارگران را بر عهده نمی گیرند ودر این بین کارگران مرتبا پاسکاری می شوند.

این کارگر کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه میزان مطالبات کارگران این کارخانه به یک میلیاردو ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است در ادامه افزود:جدا از بحث مطالبات یکساله کارگران  حدود  ۲۵۰ نفر از همکارانمان  از سال ۹۱ عیدی خود را از کارفرما طلب دارند.

به ادعای این کارگربخش دیگری از مشکلات او وسایر همکارانشان معوق مانده بخش زیادی از حق بیمه آنان است که از خرداد ماه به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

تجمع بازنشستگان آموزش وپرورش یزد

به گزارش ایرنا، جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش یزد با اجتماع در کانون این تشکل در استان رسیدگی به مشکلات و مطالبات قانونی این قشر از سوی مسئولان را خواستارشدند.

بازنشستگان شرکت کننده در این اجتماع برخورداری از بیمه کامل و جامع خدمات درمانی، اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرای قانون نظام هماهنگ حقوق پیشکسوتان و همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان را مورد تاکید قرار دادند.

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر یزد و عضو کانون بازنشستگان استان در جمع فرهنگیان گفت: “برگزاری اجتماع های صنفی فرهنگیان بازنشسته با هدف پیگیری مطالبات از سوی مسئولان صورت گرفته است”.

امیرحسین رادمنش با بیان اینکه فرهنگیان بازنشسته به هیچ حزب و گروهی سیاسی وابستگی ندارند، افزود: “با وجود الزام اجرای قانون نظام هماهنگ و فراگیر پرداخت مستمری بازنشستگان در قالب طرح جامع خدمات کشور در سال ۱۳۸۳ در مجلس رسیده هنوز این قانون جنبه عملی به خود نگرفته است”.

وی خاطر نشان کرد: “فرهنگیان بازنشسته آموزش و پرورش در شرایط سختی زندگی می کنند و لازم است دولت و مسئولان برای افزایش حقوق و تامین مطالبات قانونی آنها تلاش کنند”.

عضو کانون بازنشستگان استان یزد تصریح کرد: مشکلات کنونی فرهنگیان به دولت های گذشته مربوط می شود و دولت تدبیر و امید تلاش های زیادی برای رفع مشکلات این قشر صورت داده اما این اقدامات کافی نیست و افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان دردی را از این قشر دوا نمی کند.

رادمنش گفت: “انتظار می رود دولت و مسئولان اجرایی در بودجه امسال در برنامه ششم توسعه فکر عاجلی برای فرهنگیان بازنشسته آموزش و پرورش که حقوق آنها تضییع شده، داشته باشند”.

در این اجتماع که مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد نیز حضور داشت فرهنگیان در پایان در بیانیه ای پیگیری مسائل و مشکلات خود توسط دولت و مجلس را خواستارشدند”.

این سومین اجتماع فرهنگیان بازنشسته استان یزد برای پیگیری مطالبات این قشر در سالجاری است که در فضایی آرام در کانون بازنشستگان در بلوار شهید صدوقی یزد برگزار شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید