خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  اعتراض و معوقات مزدی کارگران در سه واحد صنفی

اعتراض و معوقات مزدی کارگران در سه واحد صنفی

خبرگزاری هرانا ـ کارگران سیمان دشتستان در دو روز گذشته اعتراضات خود را ادامه داده‌اند و روز جاری وارد سومین روز شد. این کارگران در انتظار مذاکره با مدیرعامل هستند. از سوی دیگر ۱۰۰ کارگر اخراجی کشتارگاه «پرندک خزر» ۷ ماه بعد از تعطیلی موقت این واحد تولیدی با وجود صدور حکم توقیف اموال کارخانه هنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقه حقوقی و حق سنوات خدمت خود را دریافت کنند. هم‌چنین ۱۳۰ کارگر صنایع چوب «اسالم» که هنوز بابت ۵ ماه مزدمعوقه طلب دارند طی نامه‌ای از مسئولان کشوری واستانی خواستار پیگیری مشکلات صنفی خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران سیمان دشتستان در دو روز گذشته اعتراضات خود را ادامه داده‌اند. این کارگران در انتظار مذاکره با مدیرعامل هستند.

تجمع کارگران سیمان دشتستان، امروز (بیست و ششم آبان)، وارد سومین روز خود شد.

از قرار معلوم، در تجمع امروز که از ساعات اولیه صبح آغاز شده است، حدود دویست نفر از این کارگران شرکت دارند

طبق مذاکرات انجام شده در روز دوشنبه، مقرر شد دیروز مدیرعامل در جمع کارگران حاضر شود ولی کارگران می‌گویند: “روز گذشته تا حدود ظهر مقابل درب کارخانه تجمع کردیم، ولی از مدیرعامل خبری نشد”.

کارگران این کارخانه با بیان این که مدیرعامل حاضر نیست در جمع کارگران معترض حاضر شود می گویند: “امروز هم نمایندگان کارفرما به ما گفتند که فقط چند نماینده از جانب کارگران می توانند به سالن جلسات بیایند و با مدیرعامل صحبت کنند”.

این کارگران ضمن بیان امیدواری در مورد نتیجه این مذاکرات می‌گویند: “خواسته‌های ما واضح و روشن است. ما خواستار افزایش دستمزد و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل هستیم. در عین حال از ساعات طولانی اضافه کار و دیرکرد در پرداخت مزایا نارضایتی داریم”.

سرگردانی کارگران اخراجی کشتارگاه« پرندک خزر» برای مطالبات معوقه

به گزارش ایلنا، ۱۰۰ کارگر اخراجی کشتارگاه« پرندک خزر» ۷ ماه بعد از تعطیلی موقت این واحد تولیدی با وجود صدور حکم توقیف اموال کارخانه هنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقه حقوقی و حق سنوات خدمت خود را دریافت کنند. گفته می‌شود بانک کشاورزی پیش از کارگران اموال کارخانه را برای وصول طلب میلیاردی‌اش توقیف کرده است.

کشتارگاه «پرندک خزر» که در شهرستان صومعه سرای استان گیلان واقع شده است  از اردیبهشت تا شهریور ماه سال جاری ۹۵   به دلیل تخلفات بهداشتی بمدت ۴ ماه موقتا تعطیل شد و در این میان حدود ۱۰۰ کارگر شاغل در آن با معوقات مزدی ۶ تا ۱۴ ماه  بیکار شدند.

کارگران می‌گویند کارفرما در زمان اخراج کارگران  جدا از پرداخت مطالبات معوقشان وعده  بازگشت بکارشان را بعد از بازسازی کشتارگاه ورفع موانع بهداشتی آن داده بود اما بعدا  (شهریور ماه) که کشتارگان مجددا راه اندازی شد به بهانه‌های مختلف از جمله مشکلات مالی از نه تنها  از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت بلکه با جذب نیروی کار جدید غیر بومی کارگران با سابقه  شغلشان را از دست دادند.

کارگران درباره روند پی‌گیری حقوقی دریافت مطالبات‌شان می‌گویند «بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران به اداره کار شهرستان صومعه سرا شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده به دادسرای انتقال پیدا کرد.

به گفته کارگران، مجموع مطالبات این ۱۰۰ کارگر از کارفرما حدود ۲ میلیارد تومان می شود که هر کدام از کارگران  مبالغی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان از کارفرما طلب دارند در ۷ ماه گذشته بلاتکلیف بوده‌اند.

کارگران اخراجی کشتارگاه «پرندک خزر» می‌گویند پس از پی‌گیری‌های حقوقی سرانجام توانستند حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلب‌شان بگیرند اما پیش از کارگران، بانک  کشاورزی بابت طلب میلیاردی خود تمامی اموال کارخانه را مصادره کرد و اکنون دست کارگران به جایی بند نیست.

به گفته آنان طی چند ماه  گذشته کارگران کشتارگاه پرندک خزربرای وصول مطالبات صنفی خود  مقابل چند نهاد دولتی در شهرستان صومعه سرا  واستان گیلان دست به اعتراض صنفی زده اند که آخرین بار ظهر روز گذشته  مقابل  استانداری گیلان انجام شد که در نهایت کارگران  با اعتماد به پی گیری های مسئولان این اداره  به اعتراض خود خاتمه دادند.

کارگران صنایع چوب اسالم خواستار معوقات مزدی خود شدند

به گزارش ایلنا، کارگران صنایع چوب«اسالم» که هنوز بابت ۵ ماه مزدمعوقه طلب دارند طی نامه‌ای از مسئولان کشوری واستانی خواستار پیگیری مشکلا ت صنفی خود شدند.

در این نامه  خطاب به  مسئولان کشوری، استانی، نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی ومدیریت این واحد صنعتی آمده است: “صنایع چوب اسالم  به دلیل بحران مالی توان تولید ندارد به همین دلیل طی ۵ ماه گذشته دستمزد ۱۳۰ کارگر شاغل در این کارخانه به تاخیر افتاده است”.

نویسندگان این نامه همچنین با یاد آوری مشکلاتی که باعث شده است تا این واحد صنعتی به بهانه غیر اقتصادی بودن توان پرداخت به موقع حقوق کارگران را نداشته باشد، افزوده‌اند: “در حال حاضر شرایط مالی کارگران این کارخانه بسیار نامناسب و بحرانی است و در صورت بی‌توجهی به مشکلات باید به زودی شاهد تعطیلی و بیکاری کارگران باشیم”.

به گفته کارگران، شرایط فوق تهدیدی برای امنیت شغلی حدود ۱۳۰ کارگری است که در کارخانه کار می‌کنند. به همین دلیل طی یکسال گذشته کارگران «صنایع چوب اسالم» چندین بار هم به بصورت کتبی وشفاهی مشکلات ناشی از پداخت نشدن مطالبات مزدی خود را است به اطلاع مسئولان از جمله استانداری، فرمانداری و اداره کار شهرستان رسانده‌اند، که تاکنون بی‌فایده بوده است.

در این نامه نوشته شده؛ زمانی در این کارخانه بیش از ۱۵۰۰ کارگر مشغول کار بوده وبه راحتی معیشت می کردند اما اکنون شرایط به گونه‌ای تغییر کرده که حدااقل نیروی کار این واحد به سبب دریافت نکردن چندین ماه دستمزد  دچار بحران شده تامین معیشت برای این گروه زحمتکش غیرقابل تحمل شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید