خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  ادامه برخورد با افشاکنندگان: چهار ماه حبس برای یک روزنامه‌نگار

ادامه برخورد با افشاکنندگان: چهار ماه حبس برای یک روزنامه‌نگار

خبرگزاری هرانا ـ حامدعطایی، روزنامه‌نگار اهل ارومیه که فیلم صحبت‌های جنجالی نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس را درباره زنان و نمایندگان زن منتشر کرده بود، به چهار ماه حبس محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، یک منبع نزدیک به حامد عطایی در گفت‌و‌گو با رادیو زمانه، خبر ابلاغ حکم چهار ماه حبس به این روزنامه‌نگار را تایید کرد.

دادگاه محلی این حکم را بر اساس شکایت قاضی‌پور به عنوان شاکی خصوصی صادر کرده و تلاش‌ها به منظور راضی کردن این نماینده مجلس برای پس گرفتن شکایتش به جایی نرسیده است.

گفته می‌شود خبرنگاران محلی آذربایجان برای متقاعد کردن قاضی‌پور به صرفنظر کردن از شکایتش، کمپین تشکیل داده‌اند.

صحبت‌های قاضی‌پور اما در فضای عمومی و در جمع طرفدارانش مطرح شده بود و به دنبال انتشار ویدئوی آن، حامد عطایی از سوی افراد نزدیک به قاضی‌پور مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

او در سخنان خود به زبان ترکی زنان را با کره الاغ مقایسه کرده بود: «مملکت را به آسانی به دست نیاورده‌ایم که هر روباه، بچه و کره الاغی را بفرستیم آنجا (مجلس). مجلس جای کره الاغ نیست. مجلس جای بچه‌ها نیست. جای کره الاغ‌ها نیست. جای زنان نیست. جای مردان است. [زنان را] می‌فرستیدشان [مجلس] سرشان بلا بیاورند آبرویتان برود.»

قاضی‌پور اما د‌ر گفت‌وگو با روزنامه قانون این اظهارات را تکذیب کرده بود.

این صحبت‌ها اما موجی از واکنش‌ها را به دنبال داشت.

قدرت‌الله علیخانی، نماینده پیشین قزوین در مجلس گفت که از نادر قاضی‌پور که به‌گفته او سخنانی «زشت و زننده» بیان کرده، شکایت می‌کند.

دو روز بعد از انتشار حرف‌های توهین‌آمیز قاضی‌پور، زهرا نژادبهرام، دبیر شورای اطلاع‌رسانی معاونت امور زنان و خانواده به توهین‌های نماینده ارومیه واکنش نشان داد و  گفت که اعتبارنامه آقای قاضی‌پور باید رد شود: «وقتی ایشان تفکرشان بر این است که به نیمی از جمعیت ایران توهین کند، باید منتظر پاسخ باشد و پاسخش هم رد اعتبارنامه است.»

چنین اتفاقی اما نیفتاد و همزمان خود قاضی‌پور هم گفت بیدی نیست که با این بادها بلرزد.

در تازه‌ترین پیگیری‌ها در مورد این ماجرا اما روز سه‌شنبه ۱۷ شهریور ماه، نمایندگان زن مجلس نهم برای شکایت از قاضی پور به دادسرا رفتند.

به این ترتیب در حالی که به زبان آورنده حرف‌های توهین‌آمیز نسبت به عموم زنان و زنان نماینده مجلس همچنان به کرسی نمایندگی تکیه می‌زند و شکایت‌ها از او به سرانجامی نرسیده است، منتشر‌کننده صحبت‌های او باید به حبس برود.

در مجموعه این واکنش‌ها، سیاست قوه قضاییه ایران در برخورد با کسانی که اسناد و خبرهایی درباره وجود فساد منتشر می‌کنند مورد انتقاد قرار گرفته است.

در حالی که شکایت نادر قاضی‌پور از حامد عطایی به صدور حکم چهار ماه حبس برای این روزنامه‌نگار منجر شده، موضوع کتک خوردن یک خبرنگار پارلمانی از این نماینده مجلس هم بار دیگر داغ شده و در مرکز توجه قرار گرفته است.

روز یک‌شنبه هفت شهریور، نادر قاضی‌پور در میانه یک گفت‌و‌گو با احسان بداغی، خبرنگار پارلمانی روزنامه ایران، زمانی که از او درباره «تأثیر شکل‌گیری فراکسیون آذری‌زبان‌ها بر تقویت شکاف‌های قومیتی» سوال شد، عصبانی شد و صورت خبرنگار را زیر مشت‌های خود گرفت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید