خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و اعتراض کارگران سه واحد صنفی

معوقات مزدی و اعتراض کارگران سه واحد صنفی

خبرگزاری هرانا ـ صبح امروز جمعی از کارگران سیمان دشتستان در اعتراض به تغییر ساعات اضافه کاری و تاخیر در پرداخت مزایا مقابل درب کارخانه تجمع کردند. کارگران شرکت قالب‌های بزرگ صنعتی سایپا از صبح امروز در اعتراض به وضعیت حقوق و مزایای خود تجمع کرده و دست از کار کشیده‌اند. این چهارمین یا پنجمین اعتراض کارگران این شرکت طی دو، سه سال اخیر است اما هر بار با وجود وعده‌ مدیران، تغییری در وضعیت حقوق و مزایای کارگران ایجاد نشده است. از سوی دیگر، کارگران شاغل در کارخانه صنایع مهندسی پزشکی «سها طب» در مشهد دست کم بابت ۵ ماه دستمزد پرداخت نشده طلبکارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح امروز جمعی از کارگران سیمان دشتستان مقابل درب کارخانه تجمع کردند.

کارگران می‌گویند: “در ماههای اخیر ساعات اضافه کاری تغییر کرده‌است و در پرداخت مزایا تاخیر وجود دارد”.

این کارگران مدعی هستند که با وجود سالهای طولانی سابقه کار، دستمزدشان پایین است و تقریبا معادل حداقل دستمزد، دریافتی دارند.

از قرار معلوم شرکت کنندگان در تجمع امروز شامل کارگران قرارداد مستقیم و پیمانکاری این کارخانه هستند.

کارگران می‌گویند از ابتدای صبح مقابل درب کارخانه جمع شده‌ایم اما هیچ یک از مسئولان این کارخانه، برای شنیدن مطالباتمان و پاسخگویی تا کنون در جمع، حاضر نشده‌اند.

تجمع کارگران شرکت قالب‌های صنعتی سایپا؛ کارگران دست از تولید کشیدند

به گزارش فارس، کارگران شرکت قالب‌های بزرگ صنعتی سایپا از صبح امروز در اعتراض به وضعیت حقوق و مزایای خود تجمع کرده و دست از کار کشیده‌اند.

یکی از کارگران معترض شرکت قالب‌های بزرگ صنعتی سایپا اظهار داشت: “شرکت قالب‌های صنعتی یکی از زیرمجموعه‌های مهم گروه سایپا محسوب می‌شود که درآمدزایی و سودآوری بالایی را برای این خودروساز به همراه دارد”.

وی افزود: “این در حالی است که کارگران این شرکت از وضعیت معیشتی و حقوقی مناسبی برخوردار نیستند و حدود ۲ سال است برخی مزایای پرداختی به آنها قطع شده است”.

وی با بیان اینکه حقوق پرداختی به کارگران این شرکت در حد پایینی است، ادامه داد: “پرداخت آکورد و بهره‌وری ماهانه به کارگران متوقف شده و بن‌کارت‌های ماهانه نیز شارژ نمی‌شوند”.

این کارگر معترض ادامه داد: “اکثر کارگران شاغل در شرکت قالب‌های صنعتی سایپا پیمانی و روزمزد هستند و با آنها قراردادی منعقد نمی‌شود، در عین حال بازنشستگان نیز برای دریافت سنوات خود با مشکل روبه‌رو هستند”.

وی با اشاره به تجمع بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت قالب‌های بزرگ صنعتی سایپا در محوطه این شرکت و مقابل ساختمان مدیر عامل، گفت: “از صبح امروز تولید در این شرکت متوقف شده و کارگران منتظر دریافت پاسخ از سوی مدیران شرکت هستند ولی تاکنون پاسخی به آنها داده نشده است”.

وی با بیان اینکه کارگران معترض برای صرف نهار نیز به رستوران نرفته‌اند، گفت: “این چهارمین یا پنجمین اعتراض کارگران شرکت طی دو، سه سال اخیر است اما هر بار با وجود وعده‌ مدیران، تغییری در وضعیت حقوق و مزایای کارگران ایجاد نشده است”.

وی با بیان اینکه حقوق کارگران معمولاً در روز نهم یا دهم هر ماه پرداخت می‌شود، گفت: “مدیرعامل این شرکت به عنوان کم‌خرج‌ترین مدیر و یک مدیر نمونه در سایپا انتخاب شده اما کارگران از وضعیت حقوقی خود راضی نیستند”.

معوقات مزدی کارگران «سها طب» ادامه دارد

به گزارش ایلنا، کارگران شاغل در کارخانه صنایع مهندسی پزشکی «سها طب» در مشهد دست کم بابت ۵ ماه دستمزد پرداخت نشده طلبکارند.

منابع کارگری در این واحد تولیدی گفتند: “کارگران شاغل در سها طب مشهد که حدود ۹ نفر هستند که جدا از دریافت نکردن طلب مزدی  به دلیل کاهش حداقلی توان تولید این کارخانه نگران امنیت شغلی خود هستند”.

به گفته کارگران از قرار معلوم  شرکت تجهیزات پزشکی سها طب که در زمینه تولید تجهیزات پزشکی فعالیت داشت از مدتها قبل  به دلیل مشکلات تولید تغییر کاربری داده و با استفاده از تجهیزات موجود در زمینه تولید سازه‌های فلزی فعالیت می کند.

طبق اظهارات آنان ، علاوه بر دستمزد این واحد بدهی های مالی زیادی بابت تاخیر در پرداخت بیمه کارگران به تامین اجتماعی دارد ودر این زمینه می توان گفت دفترچه های در مانی کارگران همیشه با مشکل تامین اعتبار روبروست.

بر اساس این گزارش در شرکت سها طب تا سال ۸۷ حدود ۱۲۰کارگر فعال داشت اما به سبب مشکلات مذکور بخش زیادی از کارگران خود را از دست داد تا به جایی که  هم اکنون تعداد کارگران آن به ۹ نفر رسیده است.

 این منابع کارگری  با بیان اینکه حدود نیمی از کارگران شاغل در این کارخانه بدون دریافت مطالبات معوقشان، محل کار خود را ترک کرده‌اند افزود: “این کارگران که هرکدام بین ۵۰۰ تا ۱۵ میلیون تومان از کارفرما  طلبکارند هنوز در دریافت مطالبات خود سرگردانند”.

کارگران شرکت سها طب در خاتمه می گویند به دلیل مشکلات معیشتی بیش از این نمی‌توانند منتظر پرداخت دستمزدشان بماند و به همین دلیل از مسئولان دولتی در استان خراسان رضوی از جمله استانداری خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید