خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵, 27th of October 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۸/۰۶ ساعت ۱۹:۳۹:۲۰

    خانه  > کارگران  >  اخراج ۱۰۰ کارگر کارخانه فولاد البرز و سرگردانی برای بیمه بیکاری

اخراج ۱۰۰ کارگر کارخانه فولاد البرز و سرگردانی برای بیمه بیکاری

خبرگزاری هرانا ـ منابع خبری در کارخانه فولاد البرز واقع در تاکستان از اخراج ۱۰۰ کارگر این واحد صنعتی خبر می‌دهند. این کارگران برای بیمه بیکاری سرگردان هستند. یکی از این کارگران دراین‌باره گفت که به دلیل پرداخت نشدن دست کم ۱۶ ماه حق بیمه ازسوی کارفرما در نتیجه طبق شرایط بیمه بیکاری، کارگران از این مزایا امکان استفاده ندارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران کارخانه فولاد البرز گفته‌اند در این واحد تولیدی حدود ۱۵۰کارگر مشغول بکار بودند اما از ابتدای مرداد ماه تا اواخر شهریور ماه سال جاری حدود ۱۰۰نفر از آنها تاکنون در دو نوبت اخراج شده‌اند.

برپایه اطلاعات ظاهرا، کارفرمای این واحد تولید کننده انواع آهن و میلگرد بعد از اخراج آنها، مجددا نیروی کار جدید جایگزین  آنان کرده است.

از قرار معلوم تعدیل شدگان از کارگرانی هستند که هر یک به صورت میانگین نزدیک به ۱۵سال سابقه کاری دارند و در زمان اشتغال قرارداد کاری آنها ماه به ماه تمدید می‌شده است.

کارگران فولاد البرز با بیان اینکه تمامی کارگران هر ماه پس از خاتمه قرارداد کارشان نگران از دست دادن شغلشان هستند، افزودند: “اسفند سال گذشته (۹۴)  نیز حدود ۵۵نفر از همکارانشان در این واحد تولیدی با اتمام قرارداد کار اخراج شده بودند”.

این کارگران اخراجی از تلاش خود برای دریافت مقرری بیمه بیکاری خبر می دهد ودر ادامه می‌گویند: “به دلیل پرداخت نشده دست کم ۱۶ ماه حق بیمه ازسوی کارفرما در نتیجه طبق شرایط بیمه بیکاری کارگران از این مزایا امکان استفاده ندارد”.

این کارگران اخراجی در ادامه تصریح کردند: “تاخیر در بر قراری بیمه بیکاری آنان باعث شده تا تعداد قابل توجه ای نسبت به برپایی اجتماعات صنفی اعتراضی در محل کار سابق خود اقدام کنند”.

به گفته این کارگران بدهی شرکت فولاد البرز به  تامین اجتماعی حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است که هنوز از سوی کارفرما به تامین اجتماعی پرداخت نشده است و در این بین این کارگران تعدیل شده هستند که بیشترین خسارت را متحمل شده اند.

این کارگران در خاتمه درباره وضعیت همکاران بازنشسته خود گفتند: “حدود ۸ نفر از همکاران ما که از اسفند ماه  سال گذشته (۹۴)بازنشسته شده اند هنوز نتوانسته اند مطالبات  سنواتی خود را از کارفرما دریافت کنند، در ضمن مقرری دوران بازنشستگی آنان نیز هنور برقرار نشده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید