خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  برگزاری زنجیرە انسانی در پیرانشهر /تصاویر

برگزاری زنجیرە انسانی در پیرانشهر /تصاویر

خبرگزاری هرانا – روز جاری زنجیرە انسانی با پیام «من قربانی آینده هستم» توسط شهروندان پیرانشهر در اعتراض به چند برابر بودن آمار قربانیان تصادفات جاده ای این شهر نسبت به مناطق دیگر کشور برگزار شد. گزارش تصویری این زنجیره انسانی را در ادامه مشاهده نمایید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر امروز دوشنبه سوم آبان‌ماه حدود ۳۰۰ نفر از شهروندان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی با پیام «من قربانی آینده هستم» و تشکیل زنجیره انسانی اعتراض نمادین خود را نشان دادند.

در فراخوان این رویداد در کمپینی با نام «آری بە توسعە دادن جادەهای پیرانشهر» آمده بود: “مستحضرید کە شهرستان پیرانشهر به علت موقعیت ویژە در منطقه و از نظر تاثیر بر مناسبات تجاری و بارزگانی میان دو کشور ایران و عراق، نقش به سزایی در اقتصاد ایران ایفا می‌کند لیکن متاسفانه آنگونە کە شایستە و بایستە است، نمی‌توان رابطه‌ای معنادار میان نقش اقتصادی شهرستان و سطح توسعه آن پیدا کرد. در سال‌های اخیر به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های مناسب، شاهد رشد منفی اقتصاد و توریسم شهرستان بوده‌ایم. وضعیت راه‌های ارتباطی پیرانشهر چنان دردناک است کە نیازی به توضیح و تبیین آن نیست . در تبیین دلایل حوادث رانندگی، می‌دانیم که مسائل فرهنگی و بی احتیاطی مردم همواره سهم ویژه‌ای در تشدید حوادث داشته است و این مساله نیز به تنهایی مختص این شهرستان نیست. حال بزرگترین سؤال این است که علت چند برابر بودنِ آمار حوادثِ جاده‌ای و قربانیان شهرمان بە نسبت شهرها و مناطق دیگر چیست؟ با یک برآورد ساده از وضعیت شهرستان در سطوح تجاری و بازرگانی، کشاورزی، صنعت و معدن متوجه می‌شویم که جاده‌های شهرستان دیر زمانی است فرسودە‌اند و جان می‌ستانند و تردیدی نیست که وضعیت نامناسب جاد‌ها و عدم تحمل ظرفیت بالای ترافیک و ترانزیت موجود، اثر به سزایی در بروز حوادث دلخراش و آمار بالای تلفات انسانی داشته‌اند.”

این کمپین با پیام «من قربانی آیندە هستم» از شهروندان و خانواده‌های قربانیان تصادفات جاده‌ای پیرانشهر، دعوت کرده بود تا «پیامِ درد و اندوهِ آغشتە بە مُطالباتِ برحقِ خود را با تشکیل زنجیره انسانی در فضایی آرام – از خروجی شهر تا ابتدای خیابان شهرک صنعتی» به گوش مسئولین برسانند.

مطالبات این شهروندان عبارت بود از:

۱) تسریع در ساخت بزرگراه پیرانشهر – نقده و اتمامِ کامل پروژه از سوی مراجع ذیربط.
۲) بازسازی و ترمیم محور پیرانشهر – سردشت در اسرع وقت.

یک منبع نزدیک به شرکت کنندگان در این تجمع به گزارشگر هرانا گفت: “زنجیره انسانی با حضور حدود ۳۰۰ نفر به خوبی و آرامی برگزار شد ولی نیروهای انتظامی مردم را متفرق کردند و کسی نیز بازداشت نشد.”

گزارش تصویری این زنجیره انسانی را در ادامه مشاهده نمایید؛

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید