خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵, 17th of August 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ ساعت ۲:۰۱:۳۷

    خانه  > کارگران  >  بیکاری و معوقات مزدی بیش از ۱۳۰۰ کارگر در سه واحد اقتصادی

بیکاری و معوقات مزدی بیش از ۱۳۰۰ کارگر در سه واحد اقتصادی

خبرگزاری هرانا ـ با تعطیلی کارخانه کاشی جم در بروجرد بیش از دویست کارگر این واحد تولیدی بیکار شدند. در سویی دیگر، پرداخت حقوق ۳۰۰ کارگر شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی (OEID)، به دلیل آنچه «کمبود منابع مالی» ذکر می‌شود طی سه ماه اخیر به تعویق افتاده است. در پالایشگاه پتروپارس در فاز ۱۹ عسلویه نیز با گذشت ۷ ماه از قطع شدن رابطه کاری بیش از ۸۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری، هنوز معوقات مزدی این کارگران پرداخت نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، پرداخت حقوق ۳۰۰ کارگر شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی (OEID)، به دلیل آنچه «کمبود منابع مالی» ذکر می‌شود طی سه ماه اخیر به تعویق افتاده است.

منابع کارگری در منطقه عسلویه گزارش داده‌اند این کارگران که تحت مسئولیت شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی (OEID) به کارهای ساخت پالایشگاه در عرصه نفت و گاز در منطقه عسلویه مشغول‌اند اما بابت مطالبات پیشین، معادل سه ماه دستمزد معوقه طلب دارند.

به گفته کارگران شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی (OEID) ،آخرین حقوقی که کارگران این واحد دریافت کرده اند مربوط به دستمزد خرداد ماه  است که کارفرما آن را هفته گذشته به حساب کارگران پرداخت کرده است.

کارگران مورد نظر که به صورت قراردادی مشغول کارند با بیان اینکه مهم‌ترین عامل این وقفه سه ماهه کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، در ادامه درباره معوقات بیمه‌ای خود گفتند: “علاوه بر دستمزد چندین ماه است که بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده و بدین ترتیب دفترچه های درمانی آنها هرچند وقت یک‌بار برای تمدید اعتبار با مشکل روبرو می شود”.

طبق اظهارات کارگران (OEID)؛ به دلیل یک ماهه بودن قرار داد کار شان در این واحد  نفت وگاز  همیشه نگران از دست دادن شغل خود هستند.

انتظار ۷ماهه کارگران سابق پالایشگاه پتروپارس برای تسویه حساب

 

به گزارش ایلنا، با گذشت ۷ ماه از قطع شدن رابطه کاری بیش از ۸۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری پالایشگاه پتروپارس در فاز ۱۹ عسلویه، هنوز معوقات مزدی این کارگران پرداخت نشده است.

کارگران این واحد گفتند: “همه ما در استخدام شرکت پیمانکاری ونوسان بودیم که به دنبال قطع شدن رابطه کاری پالایشگاه پتروپارس با پیمانکاری ونوسان در اسفند ماه سال ۹۴ بیکار شدیم”.

بنابر این اظهارات کارگران یاد شده که تعداد آنها بالغ بر ۸۰۰ نفر است هنوز بابت مطالبات مزدی پرداخت نشده ایام اشتغال خود از پیمانکار سابق طلبکارند و مدعی هستند که از کارفرمای خود بابت پرداخت نشدن همین مطالبات رسید کتبی در اختیار دارند.

این کارگر با بیان اینکه کارگران طی روز های هشتم تا دوازدهم خرداد ماه برای دریافت مطالبات معوقه خود دست به تجمع زده بودند در ادامه افزودند: “خواسته ای جزء دریافت مطالبات معوقه خود برای تامین مایحتاج زندگی خود نداریم”.

طبق اظهارات آنان پس از قطع رابطه کاری پیمانکار با کارفرمای اصلی به آنها وعده پرداخت مطالبات وصول نشده داده شد که تاکنون عملیاتی نشده است.

کاشی جم تعطیل شد؛ بیکاری بیش از دویست کارگر

 

به گزارش ایلنا، با تعطیلی کارخانه کاشی جم در بروجرد بیش از دویست کارگر این واحد تولیدی بیکار شدند.

در هفته‌های گذشته کارخانه کاشی جم در بروجرد با توقف کامل خط تولید، تعطیل شد و حدود ۲۲۰ کارگر آن بیکار شدند.

در حال حاضر فقط حدود ۳۰ کارگر در این واحد تولیدی برای انجام امور نگهبانی و مراقبت باقی مانده‌اند.

از قرار معلوم، این واحد تولیدی در چند ماه گذشته دچار بحران بوده است که عدم چاره‌اندیشی برای رفع معضلات، به بیکاری کارگران این کارخانه انجامیده است.

در همین رابطه، «کامران فرشید»، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در گفت‌و‌گو با یک رسانه محلی گفته است: “متاسفانه مهر تعطیلی بر کارخانه کاشی جم بروجرد زده شد و ۲۲۰ کارگر طی چند ماه از کار اخراج شدند”.

به گفته وی عدم همکاری بانک‌ها، نبود سرمایه در گردش، مدیران غیربومی از مهم‌ترین مشکلات این کارخانه بود که در این راستا به سرمایه گذار هم ضربه وارد شده است.

گفتنی است در یک سال گذشته بسیاری از واحدهای تولیدی کاشی و سرامیک کشور با بحران‌های جدی مواجه شدند و دست به تعدیل گسترده کارگران خود زدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید