خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, کودکان  >  دوازده سال کشمکش؛ محاکمه کودک-مجرم متهم به قتل برای بار سوم

دوازده سال کشمکش؛ محاکمه کودک-مجرم متهم به قتل برای بار سوم

خبرگزاری هرانا ـ پرونده پسری که در ۱۷ سالگی در جریان نزاعی کودکانه متهم به قتل شده بود، بعد از گذشت ۱۲ سال از وقوع این حادثه برای بار سوم در دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفت. این کودک مجرم اولین بار به اعدام محکوم شد اما یک روز قبل از اجرا، پرونده به دلیل «وکلای قلابی» دچار نقص و حکم اعدام متوقف شد. وی بار دوم توسط دادگاه به دلیل «عدم رشد عقلی» زمان وقوع جرم بدون دریافت حکم قصاص به پرداخت دیه و تحمل حبس محکوم شد اما با اعتراض اولیای دم پرونده به دیوانعالی ارجاع داده شد و بعد از نقض این رای، پرونده برای سومین مرتبه به دادگاه فرستاده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، وی که ۱۱سال از عمرش را در زندان گذرانده، طی این مدت ۲بار برای اجرای حکم تا پای چوبه دار رفته اما هر بار در آخرین لحظات توانسته مهلت بگیرد. حالا درحالی‌که هم حکم قصاص و هم حکم پرداخت دیه از سوی دیوان عالی کشور نقض شده، وی صبح دیروز بار دیگر محاکمه شد تا یک‌بار دیگر کابوس‌های طناب دار برایش تداعی شود.

این جوان که محمد نام دارد متهم است روز ششم اردیبهشت‌ماه سال ۸۳در نزاعی دسته جمعی مقابل باشگاه بیلیارد در رباط کریم جوانی به نام سعید را به ضرب چاقو به قتل رسانده است. او در بازجویی‌های اولیه به زدن ضربه چاقو به مقتول اعتراف کرد اما مدعی شد که فقط یک ضربه به وی وارد کرده است. این در حالی بود که مقتول با اصابت ۲ضربه به قتل رسیده بود. او گفت: “با دوستانم از مقابل باشگاه رد‌می‌شدیم که سعید با یکی از دوستانم درگیر شد. آنها از قبل با یکدیگر اختلاف داشتند”.

مقتول با چوب به من حمله کرد. من هم برای دفاع از خودم یک ضربه به وی زدم. همین اعترافات کافی بود تا محمد که آن زمان ۱۷سال داشت در شعبه ۷۱دادگاه کیفری استان تهران محاکمه و به قصاص محکوم شود. این رأی در شعبه ۲۷دیوانعالی کشور نیز تأیید و پرونده به واحد اجرای احکام فرستاده شد.

وکلای قلابی ناجی شدند

قاضی اجرای احکام دادسرای امور جنایی ساعت ۴صبح روز دوم مرداد‌ماه سال ۸۷ را برای به دار آویخته شدن محمد درنظر گرفته بود اما یک روز پیش از اجرای حکم معلوم شد ۲وکیلی که در دادگاه از محمد دفاع کرده‌اند قلابی بوده‌اند. به این ترتیب سرپرست وقت دادسرا طی نامه‌ای به زندان خواستار توقف اجرای حکم شد.

با گذشت یک‌ماه از توقف اجرای حکم بار دیگر نام محمد در فهرست اجرای احکام قرار گرفت. اما این بار هم اجرای حکم به تعویق افتاد تا اینکه پرونده به حوزه نظارت قضایی رئیس قوه قضاییه فرستاده شود. بررسی پرونده مدت‌ها طول کشید تا اینکه سرانجام قضات شعبه ۱۴دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی وکلای جدید متهم را پذیرفتند. در این شرایط پرونده برای دومین مرتبه به دادگاه فرستاده شد.

رای به آزادی بعد از ۱۱سال

در دومین دور از رسیدگی که چندی قبل در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد قضات دادگاه با استناد به ماده ۹۱قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲محمد را به پرداخت دیه و تحمل حبس محکوم کردند. قضات دادگاه طبق اظهارنظر کمیسیون پزشکی قانونی به این نتیجه رسیدند وی که آن زمان ۱۷سال داشته به رشد عقلی نرسیده و ماهیت جرمی را که مرتکب شده درک نمی‌کرده است. به این ترتیب محمد توانست با سپردن وثیقه آزاد شود. اما خانواده مقتول به این رأی اعتراض کردند و قضات دیوان عالی کشور نیز این رأی را نقض کردند و پرونده برای سومین مرتبه به دادگاه فرستاده شد.

سومین دادگاه

در جلسه رسیدگی به این پرونده که صبح دیروز در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمود کیخا برگزار شد پدر و مادر مقتول خواستار قصاص متهم شدند. سپس محمد در جایگاه ایستاد و در دفاع از خودش گفت: “من هیچ وقت با خودم چاقو حمل نمی‌کردم. آن روز یکی از دوستانم که چاقو داشت مادرش را دید و از ترس مادرش چاقو را به من داد”.

وی ادامه داد: “آن روز در دعوا من کاره‌ای نبودم و وقتی چند نفر روی سرم ریختند یاد چاقو افتادم و آن را از جیبم بیرون آوردم. می‌خواستم با چاقو آنها را بترسانم ولی ازدحام جمعیت باعث شد که چند نفر از آنها روی من بیفتند و چاقو وارد بدن مقتول شود. آن زمان من پسری ۱۷ساله بودم و اگر اشتباهی مرتکب شده‌ام از روی بچگی‌ام بوده است، به همین دلیل از خانواده مقتول می‌خواهم که من را ببخشند”.

در پایان این جلسه قضات دادگاه برای تصمیم‌گیری وارد شور شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید